Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavnou italskou kávu drtí globalizace

  10:33aktualizováno  10:33
Bar Monopole poblíž milánského vlakového nádraží kypí v pravé poledne čilým ruchem. Taxikář Pietro DeSantini do sebe zvrhne u pultu espresso a už spěchá zpět ke svému autu. Byl to ten den jeho pátý šálek a zřejmě ani zdaleka poslední. "Lépe se mi pak řídí," říká. Podezíravě sleduje reklamu, která ohlašuje nástup amerického kávového giganta. "Tak to by u nás asi skutečně málokdo vypil," tvrdí DeSantini. Opravdu? Zástupci italských společností s obavami sledují trendy v jiných evropských zemích. Zdá se jim, že kavárny v americkém stylu hrozí převrátit Itálii vzhůru nohama.

"Mezi italskou mládeží se může stát nástup amerických společností opravdovým hitem," řekl Carlo Pellegrini, šéf proslulé římské kavárny Caffe Greco, která láká milovníky kávy již od roku 1760. Bylo by to rána pro italské kavárny i celý průmysl. Podle průzkumů se v italských barech, kterých je v zemi sto deset tisíc, vypije každý den 70 milionů šálků espressa. Jejich zvyky se ovšem nezmění ze dne na den.

To vše, že by se mělo teď změnit? děsí se majitelé kaváren. Alespoň se uklidňují, že nástup amerických gigantů se bude týkat spíše mladé generace. "Mládež to bezpochyby okouzlí," připouští Silvano Corsini ze sdružení italských pražitelů kávy. "Starší generace však určitě neusedne k šálku do nějaké obdoby McDonald´s."

Italové by opustili část své tradice. Podle průzkumů považuje ranní šálek esperessa ve stoje u baru za naprostou nezbytnost čtyři z pěti Italů. Z různých druhů kávy přitom upřednostňují právě espresso tři čtvrtiny Italů. "Pití nápojů je součástí jedinečné národní kultury," říká Carlo Petrini, který stojí v čele ctitelů italské kuchyně. "Byla by škoda na to rezignovat."  

Italské tradice pití kávy ovšem obdivuje i Howard Schultz, šéf americké firmy Starbucks, která plánuje mohutnou invazi na Apeninský poloostrov. "Naprosto jistě vím, že první šálek skutečně výborné kávy jsem ochutnal v Itálii," sdělil Schultz. Někdejší pobyt v Itálii vidí jako první impuls ke vzniku svého kávového impéria. Teď sní o tom, jak se každý Ital bude dlouhé desítky minut mazlit se svým nápojem v jeho úhledných a čistých podnicích.

Je v jiné situaci než třeba americké rychloobčerstvovny ve Francii, kde ctitelé tradic kritizují krátkou dobu, kterou podniky nového střihu dávají k posezení. Tradiční káva je naopak pro Itala otázkou minut: proto chtějí Američané tento okamžik prodloužit. "Chceme, aby si každý u nás poseděl v klidné atmosféře," říká Helema Bendictová, která dělá marketing pro americkou společnost. "Káva není důvodem, aby u ní člověk prostál čtvrt hodiny," odmítl to Carlo Petrini.

S jídlem je to podobné, jako s kávou

Také tradiční kuchyně je pro opravdového Itala svatá. Pizzu vytaženou z mrazáku by nejedl za nic na světě. "Co to mají v Americe za zvyky," podivil se publicista Mario Colonnelli, když se vrátil před časem z cesty po USA. V Itálii přesto mají také v supermarketech mraženou pizzu, někdy i deset druhů. Přesto se marketingoví znalci přepočítali: když nabídli Italům "texaskou" či "kalifornskou" pizzu, plnou kukuřice a klobásy, Italové míjeli jejich balení bez povšimnutí. Po několika měsících musela být tato balení stažena z prodeje.

Pokud však velké firmy nezasahují Italům přímo do jejich hájemství, lidé se novotám nebrání. Takže hamburgery všeho druhu si nestojí na trhu až tak zle. Mnozí proto před vpádem cizí kuchyně varují. Zmizí "pozitivní efekt" středomořské kuchyně, říkají.

"Změna jídelníčku vyvolala i změnu v tradičních nemocech mladých Italů," upozornil nedávno ministr zdravotnictví Umberto Veronesi. Uvedl, že dříve se trpělo především na játra, kvůli šťávám doprovázejícím špagety. "Dnes začínají problémy se žaludečními vředy, které byly u nás dosti výjimkou. Je to následek tuctů hamburgerů, které mladí Italové konzumují," řekl ministr. Vše je způsobeno i novým, uspěchaným způsobem života. Tomu se přizpůsobily i mnohé firmy. V městech roste počet "Pastarito" či "Pizzarito", kde je možno se rychle najíst za přijatelnou cenu.   

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Rekordní Peking a průměrná Praha. Které metropole nejvíc tíží vnitřní migrace?

Počet obyvatel je znázorněn velikostí kolečka a vývoj populace reprezentuje...

V roce 2050 bude žít ve městech 6,4 miliardy lidí. Zatímco některé metropole rostou rychlým tempem, jiné se naopak musí...

Najdete na iDNES.cz