Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sladké moře na dohled od Alp

aktualizováno 
Lago di Garda – největší italské jezero nacházející se na pomezí alpských velikánů v severní Itálii, na hranicích provincií Lombardie, Benátska a Trentina, představuje bez nadsázky jedno z nejkrásnějších míst, které můžete v Itálii navštívit. Hledáte-li tip na pohodovou letní dovolenou, tady je.
Lago di Garda

Lago di Garda | foto: Profimedia.cz

Lago di Garda

Obklopeno dvoutisícovými skalními stěnami, jejichž strmé srázy padají přímo do jezera, průzračně čistá voda, všude okolo bujná středomořská vegetace, kterou byste čekali až o několik stovek kilometrů níže... Ne náhodou v těchto místech mnoho slavných romanopisců, mj.  J.W. Goethe či F. Kafka, nacházelo inspiraci pro svoje díla.

Lago di Garda je ledovcovým jezerem -  vzniklo zhruba před 10.000 lety, v době globálního oteplení, kdy ustupovaly ledovce z alpských hřbetů. Geograficky ho můžeme rozdělit na dvě části, které mají výrazně odlišný charakter – severní část je úzká a obklopená horami, zatímco jižní část se rozšiřuje a okolí přechází do nížin.

Sever nabízí z celého jezera asi to nejzajímavější – jezero je zde zhruba 4 kilometry široké a obklopené horami, které na západní straně dosahují výšek až 1300 m n.m., na východní straně pak 2100 m n. m. Voda je tu oproti jihu o poznání chladnější, a také o poznání čistší, hlavně díky kamenitému dnu (navíc v oblasti Trentina je zakázán provoz motorových lodí, což k čistotě vody nepochybně přispívá).

Směrem k jihu se jezero postupně rozšiřuje až do svojí největší šířky 17,2 km. Zatímco na severu si připadáte jako u horského jezera, na jihu vás obklopí krajina podobná italským přímořským letoviskům plus písek na dně a voda příjemně vysoké teploty. Skutečnost, že vlastně nejste u moře, si uvědomíte, teprve když se ponoříte do vody...a zjistíte, že není slaná...

    LAGO DI GARDA 
  • nadmořská výška: 65 m n.m.
  • rozloha: 390 km2
  • max. délka: 52,6 km
  • max. šířka: 17,2
  • obvod: 160 km
  • max. hloubka: 346 m
  • teplota vody v létě: 17-27 C
  • teplota vzduchu v létě: 24-32 C

Aktivní dovolená

Lago di Garda a jeho okolí nabízí množství cyklistických stezek, na jaké v Čechách nenarazíte, a také spoustu možností pro pěší výlety.

Při výletech byste neměli opomenout navštívit obě strany jezera, východní i západní - na západní straně vás přivítají spíše strmé skalní stěny, což tuto oblast předurčuje hlavně k pěším výletům (avšak i bikeři si zde najdou svoje), na východní straně nabývají hory spíše oblejšího charakteru a jsou také podstatně vyšší, tato část je na bikové výlety jak stvořená.

Ať už budou vaše kroky směřovat kamkoliv do okolí, nezapomeňte si pořídit turistickou mapu, neboť značení turistických tras není na úrovni ČR a občas se musíte podle mapy domýšlet, kde že se to vlastně nacházíte.

Nutno poznamenat, že výlety na kole i pěšky u Lago di Garda jsou obvykle poněkud náročnější - není výjimkou překonat během 20 kilometrů 2.000 výškových metrů.

Pokud přijedete bez kola, ale zláká vás cyklistický výlet, můžete využít služeb řady půjčoven, které vám za nepříliš rozumné ceny (min. 20€) půjčí kvalitní až luxusní kola s veškerou další výbavou, jakou je helma, batoh apod.

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT

K Lago di Garda se nejlépe dostanete autem. Buď můžete jet přes Plzeň, Mnichov, Innsbruck - trasa vede téměř celá po dálnici. Nebo můžete zvolit variantu přes České Budějovice, Linz, Salzburg, Innsbruck.

Z Prahy k Lago di Garda je to cca 800 km a při příznivých klimatických a dopravních podmínkách se sem dostanete za 10 hodin.

V Rakousku je nutno si zakoupit dálniční známku (10-denní za 7,60€ – není nutná pro úsek Innsbruck - Brenner),  v Itálii se za použití dálnice platí mýtné (cca 2Kč/km), další poplatkem je 8€ za použití brennerské dálnice spojující Rakousko s Itálií.

Je samozřejmě možné se dálnicím vyhnout, ovšem hlavně v Itálii počítejte s velmi hustou zástavbou a silným provozem, takže vaše cestovní rychlost málokdy přesáhne 50 km/h.

UBYTOVÁNÍ

Celá oblast Lago di Garda je hojně využívanou turistickou oblastí, čemuž odpovídají i ceny ubytování, které jsou obvykle vyšší než při pobytu v Itálii u moře.

Apartmán pořídíte od 15€ za osobu a noc, přičemž cena závisí na délce ubytování a počtu osob.

Ceny kempů se téměř rovnají cenám apartmánů – je téměř nemožné sehnat kemp, kde se ubytujete levněji než za 10€ na osobu.

Pokud jedete na vlastní pěst (což vás vyjde levněji než s cestovkou), doporučuju hledat ubytování i přes internet, např.:
www.gardainforma.com
nebo ZDE  

INFORMAČNÍ STŘEDISKA

Informační střediska se nacházejí v každém větším městečku. Mají tu zdarma spoutu brožurek a můžete si koupit turistické mapy či průvodce.

UŽITEČNÉ ADRESY
www.garda.com 
www.lagodigarda.it
www.gardainforma.com

KAM SE PODÍVAT

Riva del Garda

Druhé největší město (13 000 obyvatel) na Lago di Garda je pro mnoho lidí symbolem celého jezera. V severním cípu položené městečko je ideálním výchozím bodem pro sportovně založené cestovatele.

Riva byla v minulosti významným obchodním centrem, což ji ovšem - v kombinaci s výhodnou polohou - předurčovalo k častým nájezdům. Po Vídeňském kongresu Riva připadla Rakousko-Uherské monarchii, v níž zůstala až do roku 1918. Potom se už definitivně stala součástí Itálie.

Kromě sportovně založených jedinců si v Rivě přijdou na své i milovníci historie.

Nejzajímavějšími historickými stavbami jsou přímo na břehu jezera Palazzo Municipiale (městský palác) z let 1475-1482 a hned vedle umístěný Palazzo Pretorio z roku 1375.

Centrem historické části města je náměstí San Rocco, kde najdete kostel Sv. Rocca a Sv. Vigilia (zcela zničený v průběhu I. světové války) a také 34 metrů vysokou věž Apponale z počátku 13. století.

Sirmione: perla Lago di Garda

Podíváte-li se na mapu Lago di Garda, upoutá vás zvláštní výrůstek na jižní straně jezera. Je jím malý poloostrov jménem Sirmione, na jehož konci se nachází stejnojmenné lázeňské městečko, nazývané též "perla Lago di Garda".

Sirmione je skutečně velmi zvláštním městem. Díky jeho prostorovému uspořádání je sem zakázán vjezd auty, která musíte nechat na jednom z mnoha placených parkovišť před branami.


Hrad Scaligeri Rocca

Podle dochovaných historických zdrojů byly prvními obyvateli tohoto místa Římané, kteří zde vybudovali dva hrady, dva přístavy a též gigantickou vilu Grotte di Catullo. Na pozůstatcích východního přístavu byl později postaven hrad Scaligeri Rocca, asi nejimpozantnější stavba v Sirmione.

Pregasina

Vesnička o cca 50 domech, naprostý klid, téměř žádná auta, řada cest, kterými se můžete vydat poznávat horské velikány a především nezapomenutelný výhled na Lago di Garda. To je Pregasina, vesnice, o které se první zmínky datují z roku 1333 a které se někdy přezdívá terasa Gardy.

Do Pregasiny je to z Rivy jen několik kilometrů poněkud prudšího stoupání, ve kterém projedete 2 tunely – je tedy nutné do Pregasiny vyrazit autem. Ještě před několika lety se dalo do Pregasiny dostat na kole či pěšky po bývalé silnici, což byla mimochodem jedna z nejvyhlášenějších cest v této oblasti, z bezpečnostních důvodů je ale v současné době uzavřená.

Poté, co ve směru od Rivy projedete druhým tunelem, přivítá vás naprosto jiný svět. Úžasný klid, žádný shon ani stres, a především úchvatné panorama, to jsou charakteristické rysy této vesničky. Ne nadarmo opěvoval krásy tohoto místa i Adalbert Stifter.

Vřele doporučuju navštívit místní penzion a na jeho terase vychutnat skleničku místního vína, která vám spolu s výhledem bude připomínat nejspíše něco jako ráj...

Další tipy na výlety

ÚŽASNÉ KOUPÁNÍ V LAGO DI TENNO

Ve vzdálenosti cca 10 km od Lago di Garda se v nadmořské výšce 428 m nachází místo, které byste si neměli nechat ujít. Je jím jezero Tenno, ležící poblíž stejnojmenné historické vesničky. Toto malé jezero s nádhernou blankytně modrou a hlavně naprosto čistou vodou, obklopené lesy a skalami nabízí koupání, které jen tak někde nezažijete.

Zvláštností jezera je, že se nachází ve zvláštním klimatickém pásu, kde se vzájemně kombinují středomořské klima s klimatem typicky alpským.

MONTE ALTISSIMO DI NAGO

Monte Altissimo di Nago (2079 m) je nejvyšší vrchol v blízkém okolí Lago di Garda. Můžete si sem udělat náročnější pěší výlet, nebo se nechat vytáhnout lanovkou z Malcesine na Monte Baldo do výšky 1760 m (cena 10€) a odtud po značené cestě pokračovat na Monte Altissimo. Nebo můžete vyjet autem z Naga do cca 1500 m n.m. a odtud na vrchol opět po svých.

Odměnou vám bude směrem na sever nádherný výhled na italské alpské velikány, stejně tak jako pohled na Lago di Garda ležící dva kilometry pod vámi.

 

Autoři:
Nejčtenější

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

Další z rubriky

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.