Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skvosty Nového Zélandu na vlastní oči. Poloostrov Coromandel

aktualizováno 
Jestliže Nový Zéland nabízí nepřebernou škálu přírodních divů, poloostrov Coromandel jakoby představoval miniaturu této země. Najdeme tu původní kauri pralesy, písečné pláže s termálními prameny, rozvrásněné a těžko přístupné hory i jednu z ikon země protinožců: jeskyni Cathedral Cove.

Nový Zéland, Coromandel. Východ slunce na Cathedral Cove | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

Coromandel je snadno dostupný a každý, kdo navštíví Nový Zéland a přistane v Aucklandu, se sem může vydat. Přesto jen málokdo z turistů spěchajících za hlavními atrakcemi to udělá. Když jsem poprvé před 15 lety do této země zavítal, moje první cesta vedla právě sem, poloostrov totiž leží pouhou hodinu cesty z letiště. Pak jsem se sem několikrát vrátil a vždy jsem tu objevil něco nového a nečekaného.

Nový Zéland, Coromandel. Hory tady dosahují až 800 m

Hory tady dosahují až 800 m

Bazének s horkou vodou na Hot Water Beach

Coromandel leží na Severním ostrově Nového Zélandu v regionu Waikato. Vybíhá 85 km na sever od pobřeží Bay of Plenty a tvoří tak chráněnou zátoku Hauraki Gulf. Ve své nejširší části měří 40 km a oba protilehlé břehy rozděluje nepřístupné pohoří s nejvyšší horou Mt. Moehau (892 metrů).

Největší atrakcí poloostrova je populární dlouhá písečná pláž zvaná Hot Water Beach. Leží na východním pobřeží a jejím unikátem jsou termální prameny vyvěrající přímo v písku. Místní lidé se sem vydávají za odlivu s rýči a lopatami, aby si vyhloubili privátní bazének s teplou vodou. Lenošit v něm ale nemůžete věčně, stoupající příliv totiž dvakrát denně přírodní lázně zalije chladnou mořskou vodou.

Obzvláště romantické tu bývají zimní večery, kdy příboj Pacifiku zlověstně hučí, na nebi září Jižní kříž a vy si přitom můžete hovět pěkně v teploučku.

Nový Zéland, Coromandel. Relaxace při západu slunce

Relaxace při západu slunce

Vápencový skvost Cathedral Cove

Skoro v každé brožurce o Novém Zélandu najdete obrázek jeskyně stojící uprostřed pláže s monumentální skálou v pozadí. Všichni cestovatelé po Novém Zélandu tuto fotografii znají, jen málokdo však mohl obdivovat tento vápencový skvost na vlastní oči.

Nový Zéland, Coromandel, původní les

Původní les

Nový Zéland, Coromandel, malebné východní pobřeží

Malebné východní pobřeží

Nejlépe uděláte, pokud se ubytujete v nedaleké vesnici Hahei a ke skále se vydáte za rozbřesku. Pěšina vede od parkoviště podél pobřeží a po 2,5 km strmého sestupu porostem keřů Tea tree se dostanete k moři. Východ slunce bývá v tomto liduprázdném místě úchvatný.

Samotná jeskyně tvoří jakýsi tunel, rozdělující pláž na dvě části. Můžete jím procházet a fotografovat pláž a nedaleko stojící skálu z různých úhlů. Místo je to skutečně úchvatné a koupáním a průzkumem zátok tu lze strávit i celý den. Zdejší pobřeží a okolní ostrůvky tvoří rezervaci s bohatým mořským životem, takže lokalitu ocení i potápěči nebo šnorchlující návštěvníci.

Nový Zéland, Coromandel. Cathedral Cove

Obří stromy

Ačkoliv za největšími novozélandskými stromy Kauri se návštěvníci vydávají na daleký sever, můžete si několikadenní cestu odpustit a tyto velikány spatřit i na Coromandelu. Kauri, neboli damaroň jižní, patří k největším stromům na zeměkouli. Novozélandský přeborník "Tane mahuta" je vysoký 51 metrů s průměrem kmene 4,5 metru.

Nový Zéland, Coromandel. Obří stromy Kauri rostou i podél silnice

Obří stromy Kauri rostou i podél silnice

Domorodci stromy využívali pro stavby domů a kanoí, bílí osadníci poté původní pralesy téměř zdecimovali těžbou dřeva na výstavbu lodí a výrobu nábytku. Na severu Nového Zélandu tak zůstalo jen několik ostrůvků původních kauri-pralesů, několik z nich najdeme i na Coromandelu.

Za obřími stromy se můžete vydat po pěších trasách v oblasti západního pobřeží poblíž městečka Thames. Například pěší trasa Waiomu Kauri Grove vás zavede do původního pralesa a na hřeben hor. Pokud jsou zhruba 2,5 hodiny chůze pro vás náročné, můžete zastavit u rezervace Twin Kauri nedaleko Tairua na východním pobřeží. Dva velké kauri tu stojí přímo u silnice a od nich vede zhruba půlhodinový vycházkový okruh pralesem se stromovými kapradinami.

může se hodit

Další informace o poloostrovu Coromandel najdete například na: www.thecoromandel.com

Brožuru o Coromandelu (příroda, tábořiště, rezervace, túry) si můžete stáhnout (anglicky) ZDE.

Mapy © Google

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Egypt je nejdřív pohádka, po roce začnete vnímat realitu, říká Hanka

Hanka chtěla ve svém životě změnu a našla jí v Egyptě.

Původním zaměstnáním je učitelka matematiky a fyziky, ale v Egyptě teď pracuje jako realitní makléřka. Do Afriky ji...

Najdete na iDNES.cz