Skoro všichni se sejdeme v Chorvatsku

  • 81
Voda se lehce pohupuje. Hladinu čeří jemné vlnky, jako by se po ní roztáhl křišťálově lesklý krepový papír. Ležím na pláži a horké oblázky mě bodají do nohou. "Mamííí, pojď do vody!" pokřikuje opálené dítko ve vodě na své rodiče. Není to pro dnešek poslední český hlásek. Mám pocit, že jsem na Lipně.

Tohle však rozhodně Lipno není. Tahle masa vody umí být pěkně naštvaná, zná topit i potápět, dokáže se rozpálit do ruda (v západu slunce) a nelituje jediného lidského života, přestože statisícům dává obživu. Takové je nejoblíbenější "české" moře - chorvatský Jadran.

Na milion Čechů se sem v posledních letech každoročně vydává, aby ukojili svou touhu po slané vodě a rozpáleném letním slunci. Těžko jednoznačně říci, co nás láká, abychom se stále ve větším počtu vraceli do míst, která byla jedněmi z mála, do nichž nám předchozí režim milostivě dovolil přístup.

Chorvatsko si tuto pozornost nevysloužilo rozhodně jen kvůli nostalgii a staleté tradici českého turismu na Jadranu. Dokáže totiž nabídnout Evropu v malém. A to je největší trumf. Už to nejsou jen nacpané pláže, zanedbané totalitní hotely, auta napěchovaná proviantem, ležení na slunci a - nuda. Ta doba je dávno pryč.

Letos do Chorvatska pojede na dovolenou opět téměř milion Čechů stejně jako loni, odhaduje Jaromír Beránek z firmy Mag Consulting.

Jste-li jen trochu vnímaví a "akční", můžete si z dovolené v Chorvatsku udělat výlet za historií, adrenalinový týden, toulky bohem zapomenutými kraji, robinzonádu, romantický příběh, čas věčného klidu a ticha: jednoduše cokoli.

Třeba takový výjezd džípem z bodu nula (čti z nadmořské výšky nula metrů) o kilometr dva výše do hor, které se v moři zhlížejí jako v zrcadle, nenechá v klidu ani náročného milovníka výšek.

Nebo pobyt na majáku, na docela opuštěném ostrově uprostřed hlubokých vod nabízí víc, než dokáže sebecitlivější povaha vstřebat. To se jen tak procházíte po vlnami ohraničené pevnině, cákáte se ve slaném roztoku na mělčí straně a na té druhé, vyšší, příkré a skalnaté shazujete kamínky do hlubin a počítáte, za jak dlouho šplouchnou o hladinu.

*** Jezdíte do Chorvatska na dovolenou? Podělte se o zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi.

Večer si na ohni opečete ryby, které jste přes den nalovili, vypnete rádio (pokud budete mít vůbec chuť ho pouštět), sednete si na skaliska a budete se dívat. Nikoli na televizi. Ale na západ slunce uprostřed ničeho, kde jen ptáci a hudba moře dělají tomuto zázraku společnost.

MŮŽE SE HODIT

Užitečné adresy a telefony

Chorvatské turistické sdružení
Krakovská 25, Praha 1
tel.: 222 211 812
fax: 222 210 793

První pomoc: 94
policie: 92
požárníci: 93

Čím platit
Oficiální měnou je kuna (1 kuna 4,30 Kč), přesto řada plateb, zejména za ubytování v soukromí, probíhá v eurech.

Kolik co stojí - ZDE
Perly Chorvatska - ZDE
Fotogalerie

Tam, kde víno teče proudem
Těch důvodů, proč se vyhnout jiným zemím a skončit tady, u moře pouhých 650 kilometrů vzdáleného od Prahy, je víc.

To, že nám Chorvati rozumějí, na to jsme si zvykli. To jaksi počítáme k samozřejmostem. Stáváme se pro ně však i váženějšími hosty. Vždycky nás měli rádi. Dřív možná jaksi z tradice, slovanské vzájemnosti. Dnes jsme pro ně ti nejrovnocennější turisté. Už nejsme "paštičkáři", kteří si nekoupí ani zmrzlinu. Jsme Evropané, kteří si pronajímají jachty, aby s nimi brázdili ve vodách tisíce ostrovů, jsme dobrodruzi, kteří obdivují na dně potopené římské galéry, i odvážlivci, kteří zdolávají na horských kolech obrovská převýšení dalmatských ostrovů.

Jsme i požitkáři, kteří si nenechají ujít příležitost okusit jeden ze symbolů této země - horkou zemí, silným mořem a žhnoucím sluncem nasycené víno.

Víno, která dává chorvatskému životu smysl.

Dovolenou v Chorvatsku je příjemné strávit na jachtě.

Romantickou dovolenou na majáku v Chorvatsku ocení zejména zamilovaní.

Rovinj by mohl být vývěsním štítem chorvatského Jadranu. Křivolaké uličky se ze všech stran poloostrova šplhají k jediné dominantě - katedrále svaté Eufemie.

Záhřeb - půvabné a zelené město středoevropského ducha, italského temperamentu, s vůní moře. Město s oficiální historií starou více než devět století.

Diokleciánův palác - památka UNESCO a ikona dalmátské metropole

Pověst praví, že kdo se palcem dotkne sochy Grgura Ninského, bude mít štěstí a jistě se do dalmatské metropole vrátí. Sochu vytvořil světoznámý sochař Ivan Meštrovič v roce 1957.

Kopec Marjan, který je na dosah ruky od centra města, je oblíbeným místem zamilovaných

Jedna z nejkrásnějších zvonic na Jadranu pochází ze 13. až 16. století a je v prostorách Diokleciánova paláce. Z vrcholu je impozantní výhled na Split i blízké ostrovy.

V kostelíku svaté Lucie v malé vesnici Juradvor byla objevena v roce 1851 Baščanská deska, nejstarší dochovaná písemná památka v chorvatském jazyce. Hlaholicí psaný nápis oznamuje, že chorvatský král Dmitrij Zvonimir odkázal opatovi kus úhoru, druhá část se zmiňuje o stavbě kostela.

Městečko s kilometrovou písečnou pláží obklopují kopce. Malý přístav, úzké uličky s průchody jsou hlavními lákadly Bašky. Každé léto odtud vyrážejí turisté na ostrov Rab.

Šestihektarový ostrůvek skrývá františkánský klášter a několik mnichů. Opatství si zde ve 12. století založili benediktýni, o tři století později přešlo pod správu františkánů. Nejlépe se sem dostanete z Punatu, kde u mola majitelé několika výletních lodí "chytají" kolemjdoucí turisty.

Na Krku turisty nečeká jenom moře a sluníčko. Vracejí se sem také kvůli památkám.

Dochované opevnění ze 12. století dává městu Krk středověký ráz. Největší atrakcí jsou spletité a úzké uličky, ideální místo na večeři či kávu. Zde můžete také narazit na ateliér modeláře Željka. Jeho kopie historických lodí mohou doma ještě dlouho připomínat dovolenou.

Moderní přístav lodí a jachet, písčité pláže - to jsou dvě největší lákadla Punatu. Staré měšťanské domy s venkovními schody a terasami pocházejí z 18. století.

Pod hradbami Korčuly právě začala rekonstrukce námořní bitvy mezi Janovany a Markem Polem na straně Benátek

Na ostrůvku Košljun se skrývá františkánský klášter a několik mnichů. Nejlépe se sem dostanete z Punatu výletní lodí.

Ostrov Krk patří mezi nejnavštěvovanější v Chorvatsku. Každý rok sem zamíří na desítky tisíc Čechů. Tato oblázková pláž se nachází ve městečku Njivice.

Jednou z nejkrásnějších pláží na chorvatském Jadranu je Zlatni rt v Bolu na ostrově Brači. Jeho tvar se mění podle pohybu mořských proudů.

Jednou z perel chorvatského moře je i Korčula.

MAJÁKY. Žádné davy turistů. Žádný křik diskoték. Jen ticho, slunce a šumící moře přímo u nohou. Na dny a noci strávené na majáku uprostřed nekonečného křišťálového živlu se nedá zapomenout. Před pěti lety se v Chorvatsku pro turistické účely začalo s obnovou některých ze čtyřiceti osmi majáků, které lemují pobřeží. Také sto padesát let starý "Sveti Ivan na pučini", vzdálený jen tři a půl kilometru od západoistrijského města Rovinj, dostal novou šanci.

PLITVICE. Osm národních parků a nespočet rezervací je dostatečným důkazem, že chorvatská příroda je nejen rozmanitá, ale i vzácně zachovalá. Plitvice jsou v tomto směru nejvýznamnější oblastí. Šestnácti jezerům, která byla v roce 1979 zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO, může jen obtížně něco konkurovat. Zvláště za jasného slunečného počasí je jejich tyrkysově zelená barva oslňující. Dřevěné chodníčky, vedoucí uprostřed jezer, umožňují dotknout se až neskutečného kouzla zdejší přírody. Plitvice však žádají čas a pochopení, půl dne se zájezdem nestačí.

AMFITEÁTR V PULE. I ti, kdo nemají zrovna v oblibě chození po památkách, by neměli minout chorvatské "Koloseum". Uprostřed správního centra Istrie, v Pule, která je sama o sobě jedním obrovským historickým monumentem, se tyčí římský amfiteátr. Dvaatřicet metrů vysokou, elipsovitou stavbu z počátku našeho věku málem zahubila hamižnost Benátčanů, kteří si pro budování svého města odváželi zdejší kamenné kvádry. Ačkoli se na památce značně podepisují výfukové zplodiny z všudypřítomných automobilů, stále je to opravdová krása.

Diokleciánův palác - památka UNESCO a ikona Splitu není určena jen k prohlídce. Stavba z roku 300 n. l., kdy ji nechal vystavět římský císař Dioklecián, žije vlastním životem i nyní. Před palácem je rušná, ale půvabná promenáda.

ZÁHŘEB. Hlavní město Chorvatska není bohužel zatím vyhledávanou atrakcí, přestože leží přímo na trase, po níž se většina českých turistů každoročně přesouvá k Jadranu. Pozornost si však milionová metropole na řece Sávě rozhodně zaslouží. Historií starou více než devět století procházely dějiny. Je to kus zelené země s ojedinělou atmosférou, v níž se mísí kontinentální a přímořské vlivy. Doslova na dosah ruky jsou tisícimetrové horské vrcholy pohoří Medvednice.

Eufraziova bazilika v Poreči

Město Baška v sobě ukrývá nejvýraznější české stopy na Jadranu. Novinář Emil Geistlich zahájil před téměř sto lety zdejší masovou turistiku stavbou prvního hotelu na pláži, která poslední tři roky za sebou získala prestižní Modrou vlajku, ocenění velmi čisté vody i prostředí.

BAŠČANSKA PLOČA. Kilometr před městečkem Baška v Jurandvoru stojí jeden z nejdůležitějších chorvatských kostelů - Svatá Lucie. Je sice miniaturní velikostí, ale obrovský významem. V tomto objektu byla nalezena takzvaná Baščanská deska, nejstarší písemná památka chorvatského jazyka. Devět století starý nápis je vytesán do kamene hlaholicí, kterou přinesli věrozvěstové Cyril a Metoděj také na Velkou Moravu. V současnosti je v kostele uložena její kopie.

Na příkré skále nad mořem, vysoké padesát metrů, se směrem k pevnině tyčí město Vrbnik. Proslulo vynikajícím bílým vínem Vrbnička žlahtina, uznávaným nejen v Chorvatsku, ale i v zahraničí. Tato odrůda je specifická tím, že ji nikde jinde na světě nelze pěstovat. Ideální je spojit ochutnávku vína s návštěvou zdejší vyhlášené restaurace Nada.

Metropolí ostrova je stejnojmenné město Krk. Leží v širokém zálivu, vzdáleno jen třicet kilometrů od slavného mostu. Procházka touto klenotnicí historie připomíná ledasjaké panovníky - Římany, Avary, Benátčany, rakouské císaře i německé nacisty. Dominantou Krku je zvonice s nepřehlédnutelnou cibulovitou kopulí. Patří ke zdejší nejvýznamnější stavební památce - katedrále Nanebevzetí Panny Marie z 5. a 6. století.

Na Krku lze dovolenou strávit například v letovisku Njivice ležící jen několik kilometrů od mostu, jenž vede na ostrov Krk

Chorvatský Ston je výborným tipem na výlet i místem, kde můžete ochutnat rybí speciality.

Dubrovník je jednoznačně chorvatskou perlou. Jeho historická část je zapsána na seznamu UNESCO.

Dominantou Stradunu je jedenatřicet metrů vysoká zvonice z roku 1444.

Do opevněného města vedou pouze dva hlavní přístupy, dvě brány- Pilská brána (Vrata od Pila) a Pločská brána (Vrata od Ploča).

Velká Onofriova kašna - poslední bod dvanáct kilometrů dlouhého vodovodu z roku 1438 jasně dokazuje, jak moderním a pokrokovým městem Dubrovník byl.

Před chrámem sv. Blažeje stojí socha rytíře Orlanda (Rolanda). Byla postavena v roce 1418 a stala se symbolem Dubrovníku – svobodného městského státu. Pod sochou na podstavci je vyryta délka pravého Rolandova předloktí – přesně 51,5 centimetru. Každý si mohl snadno přeměřit, jestli mu trhovec prodal správnou míru.

Všechny kultury i národy, které během věků prošly oblastí severního Jadranu, zanechaly na Brijunech své stopy

Čtrnáct ostrovů národního parku Brijuni se rozkládá, včetně moře, na území o rozloze čtyřiatřiceti kilometrů čtverečních. Malý a Velký Brijun už jsou zpřístupněny turistům.

Chorvatský Hvar je považován za jeden z nejkrásnějších ostrovů celého světa.

JEZERNÍ KASKÁDA. Součást parku tvoří 16 různě velkých krasových vodních ploch ležících stupňovitě nad sebou v délce sedmi kilometrů a spojených 92 vodopády a kaskádami.

Plitvická jezera lákají filmaře, kteří hledají nedotčenou přírodu.

OSTROVY VELKÉHO TICHA. Kdo má rád klidnou dovolenou, měl by zamířit na Pakleni.

Jupiterův chrám v Dikleciánově paláci ve Splitu

V uličkách Diokleciánova paláce

Katedrála sv. Dominia v Diokleciánově paláci ve Splitu

Peristyl je křižovatkou dvou hlavních tepen paláce: ulic cardo a decumanus. Odtud prý vedla cesta do komnat imperátora.

Zlatá brána Diokleciánova paláce

Socha sv. Řehoře

Podzemní prostory Diokleciánova paláce

Náměstí u Diokleciánova paláce ve Splitu

Oblast Konavle je bohem, ale i lidmi zapomenutá krajina. Z jedné strany ji omývá moře, z druhé hory oddělují Chorvatsko od Bosny.

,