Skopje: nejexotičtější metropole Evropy

Skopje je metropolí Makedonie. Rozednívá se. Omámený noční jízdou se nejistě dotýkám asfaltu nástupiště. V takovém stavu mysl zcela odlišně vnímá vnější podněty. Vychutnávám si podmanivou atmosféru časného jitra. Odkrývá mnohé nevšední pohledy ve zvláštním městě.
Skopje

Skopje - Liduprázdná Čaršija – tehdy vyniknou působivé detaily | foto: Jan DoubravnickýiDNES.cz

banner Informace o zemi

Ranní imprese

Ještě v polospánku odmítám atak taxikářů, kteří se mi snaží vnutit předražený odvoz do centra. Na pohádku o sedmi kilometrech a pouhých deseti eurech reaguji rozborem místopisu. Nejsem tady poprvé a navíc mě tady už jednou před dvěma roky oškubali. Dvacet minut pěší chůze mi alespoň rozproudí krev. Bohužel musím i s batohem. Směnárna „ne rabota“ a úschovna zavazadel vyžaduje poplatek předem.

Sytě oranžové sluneční paprsky propůjčily bystré hladině Vardaru zlatistý lesk, u krajnice čtyřproudého bulváru chuďas vleče dvoukolák, občas se mihne osamělý vůz.

Většina obchodů má doposud uzamčené rolety: tam, kde zanedlouho budou spěchat davy lidí, zatím polehávají toulaví psi.

Pouze kolem tržiště začíná být živo. Zemědělci pečlivě rovnají úrodu, na svoji každodenní štaci vyrazili s pojízdnými pultíky prodavači křupavých preclíků. Pomalu se zaplňují kavárenské stolky, studená kamenná dlažba lačně nasává teplo nového dne a zvolna se ohřívá.

Skopje

Bit Pazar – nová šichta začíná

Každá přibývající minuta kreslí do tváře města jiný obraz. Podobně jako roční období nebo historické epochy.

Střet kultur

Dlouhá staletí osmanské vlády zásadně poznamenala podobu Skopje. Bosenské Sarajevo bývá považováno za předsálí Orientu, tady ovšem východní živel přesvědčivě vítězí.

Ačkoli Skopje ještě leží na našem kontinentu, duchem již pošilhává spíše k přední Asii. Islám se zde prolíná s pravoslavím. Svůj životní prostor tu sdílejí slovanští Makedonci, Albánci, Turci či Romové, před několika lety též opětovně zahájila aktivity židovská obec. I z názvů městských částí ovane ucho středoevropana exotický dech: Gazibaba, Čair, Taftalidže...

Skopje

Chrám sv. Dimitrije nedaleko Starého mostu

Odlišnou retrospektivu nabízí jmenný seznam ulic v moderní části. Takže - procházku do minulosti můžeme zahájit na Bulváru Marxe a Engelse, poté zabočit do Leninovy ulice, případně pokračovat ulicí Maršála Tita nebo Třídou Partyzánských oddílů až k Bulváru Říjnové revoluce. Ale pozor, nejde o žádný zakonzervovaný skanzen. V Makedonii se na období socialistické Jugoslávie pohlíží převážně s úctou, protože tehdy se země poprvé (jako republika v rámci federace) zapsala do novodobých atlasů světa.

Skopje

Moderní část s náměstím Makedonija a hřebenem Vodna v pozadí

Ve stínu Padišáha

Copak asi může mít společného makedonská metropole a Karel May? Kupodivu dost. Vždyť Skopje není nic jiného než onen starý turecký Uskub, kolem něhož se odehrávala dobrodružství literárního hrdiny Kara ben Nemsího. Možná si vzpomenete na chvíle strávené nad vzrušujícími stránkami románů „V zemi Škipetarů“ a „Žut“, začleněných do cyklu „Ve stínu Padišáha“. Punc tajemna Skopje neztratilo.

Nad historickým jádrem se zdvíhají strohé masivní hradby pevnosti Kale, odkud se za svěžích letních večerů do daleka rozléhají tóny temperamentního makedonského folklóru. Nedaleko od ní se skrývá komplex chrámu sv. Spasitele s velmi cenným ikonostasem.

Skopje

Masivní hradby skopské pevnosti

Protipól k němu tvoří majestátní mešita Mustafy – paši. Vyvýšená poloha zvýrazňuje její dominantní postavení. Mešita se řadí k významným objektům osmanské sakrální architektury – nejen v rámci Makedonie, nýbrž i celého Balkánského poloostrova. Hladké kamenné zdi odrážejí palčivé polední slunce, díky kterému působí až hrozivým dojmem. Jakoby si duše příchozího měla uvědomit, že před Bohem své neřesti nezatají. Raději se rychle stahuji do vlídných stinných uliček v „podzámčí“.

Diamanty a rez Bit Pazaru

Bit Pazar. Srdce starého Skopje. Labyrint titěrných nízkých krámků, působivých zákoutí a skvostů tureckého stavitelství. Pod kupolemi lázní Čifte amam již nesmývají prach obchodní cestující, interiéry byly přestavěny na výstavní prostory.

Ovšem okolí tepe životem: Čaršija a Bit Pazar nejsou žádným divadlem pro turisty. Nejprestižnější místa pochopitelně obsadila nablýskaná zlatnictví, dále prodejny spotřebního zboží, ale též řemeslné dílny.

Skopje

Hlavní tepna historického centra

Severní okraj přechází v gigantické tržiště, obklopené voňavými stánky s rychlým občerstvením. Nakoupit se tu dá cokoli – od oblečení, přes ovoce, zeleninu, sladkosti, až po pašované cigarety.

Občas se dá narazit na skutečné kuriozity: měděný kotel určený k pálení rakije, by asi naše celníky nepotěšil, zato originál plakátu z období 2. světové války, vyzývajícího k dopadení Tita a následné tučné odměně, je už slušný kousek. Stejně jako cena.

Skopje

Stánky s občerstvením u tržiště

Den podle volání muezinů

Denní rytmus zde spíše než kostelní zvony řídí volání muezinů. Dopřávám si několikátý posilňující čaj uvnitř útulné čajovny, když jsem mladým majitelem slušně vyzván, zda bych jej nemohl dopít u venkovního stolku: „Odcházím do mešity,“ vysvětluje, “za deset minut budu zpátky“. I dveře přilehlých obchodů se chvatně zavírají a ruch na ulici polevuje.

Vstupuju do bočních okrajových uliček. Mávnutím proutku mizí veškerý lesk hlavní tepny. Kolem přeplněných kontejnerů se povalují roztahané kupy odpadků, mezi kterými se peleší opelichané kočky, nad hromadou zvířecích kostí a podobných nevábných zbytků se vznáší hejna much.

Přirozený vstup do města tvořil středověký most přes Vardar. Symbol Skopje. Bohužel, původní cestu protnula nová okružní komunikace. Tudíž se z něho stal odříznutý solitér. Na malebnosti ale neztratil. Dlouhá léta ho zakrývalo lešení, nyní poprvé si ho mohu vychutnat v plné kráse.

Skopje

Kamenný most přes Vardar z 15. století – chlouba Skopje

Umlčený čas

26. července roku 1963 bylo Skopje vystaveno těžké zkoušce. Katastrofální zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou více než třetinu obyvatel města, obětí na životech bylo okolo tisícovky.

Takřka na úpatí vrchu Vodna zůstal zachován neobvyklý památník běsnících živlů – bývalé železniční nádraží. Hodiny nad hlavním vchodem se zastavily v 5:17. Bývalá staniční budova dnes slouží muzeálním účelům.

Díky mezinárodní pomoci se rychle započalo s obnovou budov. Těžko říci, nakolik se výsledek povedl. Některé ukázky těžkopádné socialistické architektury jsou dosti šílené. Procházím se promenádou mezi betonovými věžáky. Nevlídné prostranství ožilo rázovitým trhem. Je konec srpna a desítky pultíků nabízejí učebnice. Nové i značně opotřebené.

Největší romské sídlo v Evropě

Následkem zemětřesení vznikla další, trošku kontroverzní zajímavost makedonské metropole: Šuto Orizari. Městská část, obývaná takřka bezvýhradně Romy. Odhad počtu obyvatel se pohybuje kolem třicet tisíc, čímž se řadí k největším romským sídlům Evropy. Právě jeho blátivá zákoutí vytvořila nezapomenutelnou kulisu známému filmu Emira Kusturici – Dům k pověšení.

Může se hodit

Makedonie

Počet obyvatel: cca 507.000
Veřejná doprava do Skopje: z ČR do Skopje přímo nic nejezdí. Je ale možné využít nabídky několika přímých autobusových linek do Sofie, případně se dopravit vlakem nebo autobusem do Bělehradu. Z Bělehradu do Skopje pokračujte nejlépe autobusem (jezdí často, vlak jen 2x denně)
Ubytování: Ve Skopje ne vždy zcela spolehlivě pracuje turistická informační kancelář, pro nízkorozpočtové cestovatele se může stát velkým problémem sehnat cenově přijatelné ubytování.
Nejvhodnějším řešením je dopravit se k přehradě Matka (stanoviště příměstské dopravy leží na levém břehu Vardaru, mezi starým mostem a poštou). Pokud nebude otevřený turistický dům, je možné bivakovat na přilehlých terasách.
Významné osobnosti narozené ve Skopje: Gonxhe Bojaxhiju – celosvětově známá pod řeholním jménem Matka Tereza, byzantský císař Justinián I.

Ostatní zajímavosti: vykopávky antického města Scupi – předchůdce dnešního Skopje, klášter  Sv. Pantelejmona v Nerezi

Skopje na internetu
www.skopjetourism.org
www.exploringmacedonia.com
www.skopje.gov.mk
/www.culture.org.mk

Text a foto: JAN DOUBRAVNICKÝ

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...