Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový šéf nechce mít ze Špindlu český Aspen, ale skiareál alpského typu

  9:03aktualizováno  9:03
Žádný český Aspen, ale moderní lyžařské středisko alpského typu. Slovenský miliardář Igor Rattaj, šéf nového nájemce areálu ve Špindlerově Mlýně, poprvé pro MF DNES popsal, kde vzniknou nové lanovky i proč pod nimi budou hlavně modré sjezdovky.

Igor Rattaj, šéf nového nájemce špindlerovského areálu firmy Melida | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Do Špindlerova Mlýna přišel na podzim velký hráč, který se chystá sice prestižní, ale pro mnohé "provařené" a předražené středisko v Krkonoších změnit k nepoznání.

"Během několika let chceme do areálu investovat miliardu. O Špindlu se mluví jako o českém Aspenu, přitom americký Aspen je staré středisko se strašně zanedbanými lanovkami, na lyžování nic moc. Lidé tam jezdí hlavně kvůli prestiži. Tím směrem my jít nechceme, my budujeme moderní středisko, které se bude blížit alpskému standardu," říká Igor Rattaj, šéf firmy Melida, nového nájemce špindlerovského areálu.

Pokud vše půjde podle plánu, promění se areál do tří až pěti let. V horském městě vzniknou minimálně čtyři nové lanovky se sjezdovkami, které propojí celý areál tak, že se z jedné části dostanete bez problémů na lyžích do kterékoli další. Součástí budou i další menší lanovky, sjezdovky, přibližovací vleky, podjezdy, cesty.

Srdcem velkolepého projektu bude nové parkoviště u silnice před areálem těsně za labskou přehradou. Odtud povedou dvě lanovky, jedna na Hromovku a dále až na Pláň nad Svatým Petrem, druhá oklikou na Medvědín. Tím se odlehlejší Medvědín spojí s centrem dnešního střediska ve Svatém Petru.

"Nebude to však jednoduché, Správa KRNAP zakázala vést lanovku z parkoviště na Medvědín přímo, proto ji povedeme oklikou. Jen ještě přesně nevíme kudy," prozradil Rattaj.

Modrých sjezdovek bude více, jsou nejžádanější u rodin

Další lanovka povede z Medvědína na vzdálenější Mísečky, ale i odtud se lyžař bude moci dostat na lyžích zase zpět do centra.

"Na sjezdovky bychom chtěli napojit i některé páteřní hotely a penziony tak, aby se klient, který ráno vstane z postele, dostal všude na lyžích bez využití skibusů," vysvětlil.

Igor Rattaj naznačuje v mapě, jak se změní skiareál ve Špindlerově Mlýně.

Igor Rattaj naznačuje v mapě, jak se změní skiareál ve Špindlerově Mlýně.

Kolem lanovek vzniknou nové sjezdovky a budou hlavně modré, vhodné pro méně zdatné lyžaře. Mírné stráně jsou podle Rattaje zdaleka nejžádanější, vyhledávají je rodiny s dětmi a velká část rekreačních lyžařů.

"Na dlouhodobé klienty musí mít dnes zacíleno každý areál, z jednodenních nevyžije žádný. Areály, které se zaměří na krátkodobého klienta, mají velkou ´šanci´, že zkrachují. Pobytoví klienti jsou většinou rodiny nebo páry a právě na ně se chceme zaměřit," uvedl Rattaj.

Jednodenní lyžování zdraží

Že takzvaní nárazoví lyžaři budou na druhé koleji, se promítne hlavně v ceně lístků - jednodenní lyžování už nebude ve Špindlu tak dostupné. Provozovatelé si od toho slibují, že nebude potřeba tolik parkovacích míst a že zmizí také každodenní zácpy na silnicích.

Nové sjezdovky a lanovky teď čeká dlouhý proces schvalování. Melida v čele s Rattajem čeká hlavně na to, jak dopadne územní plán, o kterém bude kvůli námitkám rozhodovat krajský soud. Provozovatelé však nelení a už teď v létě pošlou na stráně bagry.

"Chystáme se rozšířit některé sjezdovky na Medvědíně. Přes léto také vzniknou nové bufety a půjčovny lyží, i ve Svatém Petru a na Hromovce," podotkl investor.

Územní plán má velkou šanci, že nakonec projde, vždyť do jeho podoby zasáhli kromě města a vlekařů také správci krkonošského parku.

"Snažíme se, aby v něm nebyly žádné záměry, které jsou v rozporu s ochranou přírody," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Návštěvníky sem přilákají zážitky

Ačkoliv by se vlekaři rádi zbavili nálepky snobského střediska, image "party areálu" chtějí budovat dál.

"Bez toho to nejde. Prodáváte zážitky a chcete, aby to všichni věděli. My sice můžeme nabídnout vyhřívané sedačky, ale lidé k nám pojedou hlavně proto, že to tam žije," podotkl Rattaj.

Nové lanovky a sjezdovky uleví těm současným, které už nápor lyžařů nezvládají. "Než něco změníme, nemá cenu lákat další lidi. Vždyť co bychom jim řekli? Přijeďte k nám, postavte se do fronty a pak se zabijte na sjezdovce?" ptá se byznysmen.

Co se do příští sezony nezmění, to jsou kritizované zásahy proti přeprodávání a půjčování skipasů. Obávat se naopak nemusí hoteliéři, že je bohatý investor skoupí nebo si postaví vlastní hotely. "Nic takového neplánujeme," ujistil Igor Rattaj.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Čtvrt milionu vodáků za sezonu. Splutí Vltavy láká i zahraniční turisty

Stopem po vodácké dálnici

Modernizovaná tábořiště čekají na turisty při splouvání Vltavy v úseku mezi Vyšším Brodem a Zlatou Korunou. Právě tuto...

Najdete na iDNES.cz