Skicentrum Kohútka

Skicentrum Kohútka | foto: Webové stránky Skicentra Kohútka

Kohútka nabízí slušné lyžování v kouzelné krajině Javorníků

  • 17
Úplně na východě, tam, kde se obloha potkává se Slovenskem, se na hřebeni Javorníků rozkládá lyžařské středisko Kohútka. Nabízí jednu z nejlepších sjezdovek v Beskydech i malebnou přírodu. Kvůli vysoké poloze skiareálu přitom návštěvníci mají i záruku dobrých sněhových podmínek.

Ještě před několika lety byla doprava na Kohútku komplikovaná, jediná příjezdová komunikace vedla přes Slovensko. Z údolí Vranča na české straně pak návštěvníky čekal asi kilometrový výstup ke spodní stanici vleku na Velké sjezdovce nebo přeprava na korbě rolby.

Dnes vede na Kohútku silnice i z české strany a s tou slovenskou se potkává na hřebeni ve výšce 870 m n. m. na parkovišti, jen kousek pod vrcholovou stanicí sedačkové lanovky. Z Vranči se sem v zimě dostanete pouze se sněhovými řetězy nebo s autem 4 x 4.

Komu se nechce absolvovat kyvadlově řízený prudký úsek zasněžené horské silnice, může vůz nechat na spodním odstavném parkovišti a využít skibus. Pendluje denně mezi parkovištěm a spodní stanicí lanovky a zpestříte si tak konec lyžařského dne jízdou až na spodní parkoviště.

Vyhlášená lyžařská houpačka

Kohútka je tradičním skiareálem a byla i v minulosti oblíbeným cílem lyžařů z celé Moravy i přes problematický přístup.

Sjezdaři zde již dávno před nástupem trendu ski safari využívali jedinou lyžařskou houpačku v dalekém okolí. Co na tom, že soustava vleků obsluhuje kromě Velké, Rundy a Babské pouze kratší a nenáročné svahy. I tak celková délka základního okruhu Babská-Barborka-Spartak-Runda přesáhne tři kilometry.

Možnost kruhového objezdu sjezdovek trvá, jen původní Rundu přeťala nová silnice z údolí Vranča a dominantní postavení sjezdovky Velká posílila čtyřsedačková lanovka.

Skicentrum Kohútka
Skicentrum Kohútka

Jedna z nejlepších sjezdovek Beskyd

Velká sjezdovka s délkou přes 800 metrů se pyšní černým značením a bezesporu je jednou z nejlepších sjezdovek v Beskydech. Mimochodem, kdysi tu trénovala naše bronzová medailistka z olympiády v Sarajevu Olga Charvátová. 

Na tuzemské poměry je Velká nezvykle široká, zvláště v horní části klidně vydá za dvě průměrné sjezdovky. Její sklon však černému značení odpovídá jen zčásti. Plného potenciálu Velké využije spíše sportovně orientovaný milovník červených tratí.

Dvě nejdelší sjezdovky (Runda a Babská, každá kolem 1 300 m) ocení zejména rekreační lyžaři. Kratší, mírné svahy Malá, Barborka, Spartak a Seník jsou pak ideální pro výuku začátečníků nebo pro lyžování s dětmi.

Sjezdovka Velká

Novinky sezony

Před letošní sezonou provozovatelé upravili horní část sjezdovky Runda a zároveň ji doplnili zasněžovacím systémem. Technickým sněhem jsou tak pokryty všechny tři dlouhé sjezdovky v celkové délce téměř 3,5 kilometru.

Technický sníh je ale jen pojistkou pro případ nouze. Díky umístění v nejvyšších partiích Javornického pohoří tady bývá sezona dlouhá a s dostatkem sněhu. 

Společný skipas s Bílou

Návštěvníci mohou využít i dva kratší svahy pod nedalekým hotelem Portáš, které však nespadají pod skipas Skicentra Kohútka.

Skipas z Kohútky ale naopak platí i ve Ski Areálu Bílá, kde jsou k dispozici čtyři kilometry sjezdovek. Této výhody mohou využít majitelé dvou a vícedenních lístků včetně varianty 6 dní ze sezony. Přenosné jsou i skipasy 6 a 15 dní ze sezony.

Sjezdovka Spartak

Sjezdovka Velká

Kohútka láká i běžkaře

plusy a minusy lyžařského areálu

+ Dobré sněhové podmínky díky nadmořské výšce
+ Členité lyžařské terény
+ Kvalitní stravovací a ubytovací služby
+ Sedačková lanovka
+ Společný skipas se Skiareálem Bílá
+ Relativně nízká zalidněnost sjezdovek

 

- Horší přístup automobilem přímo ke sjezdovkám

Kohútka je zajímavá také pro běžkaře, po hřebeni vede udržovaná běžkařská trasa. Rolba upravuje trasu směrem na východ na 12 kilometrů vzdálená Kasárna. Směrem na západ se upravuje 4 kilometry dlouhý okruh ke světelnému kříži, přesněji replice původního kříže postaveného za 2. světové války.

Kromě toho zde najdete mnoho značených neupravovaných tras pro běžkaře v okolních údolích, směrem na Papajské sedlo a dále na Pulčín a do Zděchova. Běžkařsky zajímavá je také takzvaná podkova, okruh po hřebeni Javorníků a Vsetínských vrchů v celkové délce přes 90 kilometrů, vhodný na několikadenní přejezd.

V údolí Vsetínské Bečvy a na okolních hřebenech mají běžkaři k dispozici přes 170 kilometrů strojově upravovaných běžkařských tras.

Ubytování, krajové speciality i slivovice

Levněji se mohou lyžaři ubytovat na horských chatách Javorka a Spartak. Horský hotel Portáš disponuje jak ubytováním turistické kategorie, tak 2, 3 a 4lůžkovými pokoji s vlastním sociálním zařízením. Náročnějším návštěvníkům slouží tříhvězdičkový horský hotel Kohútka, zrekonstruovaný v tradičním stylu.

Občerstvit se můžete v restauracích všech zmíněných chat. Stylový skibufet Kurník, zavěšený nad Velkou sjezdovkou, nabízí výhled na sjezdovku, ale především krásné panorama Vsetínských vrchů a Beskyd.

Skicentrum Kohútka

Skicentrum Kohútka, bufet Kurník

Po areálu je roztroušeno několik dalších stánků s občerstvením, všechny možnosti jsou v rozumných cenových relacích s dostatečnou nabídkou jídel do 100 korun včetně krajových specialit a nezbytné slivovice.

Návštěvníci mají možnost využít lyžařskou školu, půjčovnu a servis lyží na centrálním parkovišti v sedle pod Kohútkou. Informace o skiareálu i Javorníkách mohou získat v nedávno otevřeném informačním centru u parkoviště v podobě tradiční dřevěnice, stojící přímo na česko-slovenské hranici.

Skicentrum Kohútka. Mapa

Skicentrum Kohútka

http://www.kohutka.cz/

Základní informace

  • Nadmořská výška 715–913 m n. m.
  • Délka sjezdovek: 6,6 km, z toho 3,5 km s umělým zasněžováním
  • Délka upravovaných běžeckých tras: 18 km (celkem pak 170 km v údolí Vsetínské Bečvy)

Cena denního skipasu

  • Hlavní sezona, dospělý  450 Kč, do 15 let 350 Kč, do 6 let 200 Kč
  • Vedlejší sezona (od 14. 3. 2011), dospělý 380 Kč, do 15 let  280 Kč, do 6 let 180 Kč
  • Lanovek/vleků: 1/5
  • Celková přepravní kapacita: 6 240 lidí/hodinu

Doprava do střediska

  • Příjezd přes Vsetín nebo Velké Karlovice do Nového Hrozenkova, pak údolím Vranča cca 4 km ke spodnímu parkovišti. Zde můžete nechat auto a pokračovat skibusem. Odpoledne zpět na parkoviště na lyžích nebo skibusem
  • Na parkoviště do sedla pod Kohútkou se provoz řídí kyvadlově (interval cca 15 minut), jsou nutné sněhové řetězy.
  • Ze slovenské strany přes Lazy pod Makytou a Čertov také většinou se sněhovými řetězy.

Vzdálenosti

  • Praha  380 km
  • Brno  180 km
  • Ostrava 95 km 

Ve spolupráci s RWE - energie českého lyžování