Skanzen Příkazy

Skanzen Příkazy | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Skanzen nabídne rozmanitý program: výstavu, pivní slavnosti i jarmark

Mezi našimi skanzeny patří k nejmenším, ale lidé z okolí na něj nedají dopustit: Hanácký skanzen v Příkazech u Olomouce je zkrátka oblíbené výletní místo pro malé i velké. Portál Kudy z nudy vás nyní na hanácký venkov zve na seriál každoročních výstav, jarmarků, řemeslných kurzů a dalších akcí.

Cesta z Olomouce směrem na Mohelnici vede po pohodlné rychlostní silnici. Z auta si ani nestačíte všimnout impozantního Fortu XVII. v Křelově a v hanáckých rovinách snadno přehlédnete i příkazský skanzen - a to jej přitom minete jen o pár desítek metrů.

Takže zpomalte, odbočte na nejbližším sjezdu na Unčovice a přes Mezice a Náklo se vraťte do Příkaz. Tady poznáte nejenom to, jak lidé na Hané žili v minulých staletích, čemu se věnovali a co jim chutnalo, ale také jak vidí život v minulých staletí dnešní návštěvníci.

Venkov očima dětí (a pro děti)

Letošní Velikonoce už v Příkazech nestihnete, ale určitě si vyberete něco z programu na jaro a letní měsíce. Například už v úterý 20. května začíná výstava Hanácký venkov, která vám představí skanzen a jeho okolí ve výtvarných dílech dětí z olomoucké Základní umělecké školy M. Stibora.

Ve čtvrtek 22. května si v rámci vzdělávacího programu Mistr a žák, zaměřeného na výuku tradičních řemesel a jejich propojení se současností, můžete vyzkoušet pletení košíků a drátování, v červnu pak bude skanzen patřit zase rozmanitým dětským řemeslným kurzům. Výsledky si prohlédnete například na tradičním řemeslném jarmárku, který se koná v neděli 8. června v odpoledních hodinách. 

Skanzen Příkazy každý rok pořádá kurzy řemesel pro děti i dospělé.

Pozvánka na domácí pivo "ze skanzenu"

Kromě starých špaletových stodol a typického hanáckého statku je součástí skanzenu také hospůdka U Berana. Na čepu tu mají pivo Poutník z pivovaru v Pelhřimově anebo pivo z minipivovaru Melichárek v nedaleké Horce nad Moravou. Právě kolem piva se točí další dva programy.

V sobotu 7. června se ve skanzenu konají Dny Horeckého piva a přibližně o měsíc později, v sobotu 19. července, můžete být u toho, až se tu bude pivo vařit přímo před očima návštěvníků

Ve skanzenu se vaří a ochutnává pivo – u toho byste neměli chybět.

Svou práci tu tradičně každý rok předvádí Petr Melichárek, majitel stejnojmenného minipivovaru. Pokud patříte k milovníkům piva či vaření piva v domácích podmínkách, dozvíte se spousty užitečných rad a uvidíte i názorné ukázky pracovních postupů. A o měsíc později na srpnových Tvarůžkových hodech už můžete právě tohle pivo, vyrobené přímo v Příkazech, také ochutnat.

Na cestách střední Moravou

Prohlídka skanzenu vám příliš času nezabere, protože se vlastně jedná o jediné, byť rozlehlé, staré selské stavení se zahradami a několika stodolami. Otevřeno je denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin a průvodce bývá k dispozici vždy v celou hodinu. 

Litovelské Pomoraví je oblíbeným místem vodáků.

Nemusíte si lámat hlavu, kam se vydat dál, v okolí je spousta dalších zajímavých míst. Severně odtud se v meandrech klikatí řeka Morava, kterou můžete prozkoumávat při dobrodružných plavbách na raftech, jen o několik kilometrů dál leží Mladečské jeskyně, Javoříčské jeskyně nebo pohádkový hrad Bouzov. A pokud ve vás návštěva skanzenu probudí chuť na něco jedinečného, vydejte se do Loštic - kromě Muzea olomouckých tvarůžků tu totiž objevíte originální Tvarůžkovou cukrárnu.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz