Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skanzen má nový vánoční program

  11:55aktualizováno  11:55
Rožnov pod Radhoštěm - Po podzimní pauze se opět otevírají brány Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Seriál tradičních vánočních pořadů zahájí letos novinka. Premiéru bude mít Mikulášský podvečer. Od čtyř hodin odpoledne do osmi večer ožijí všechny chalupy ve Valašské dědině, v nichž budou pracovníci muzea předvádět staré lidové zvyky z období Mikuláše a Vánoc, domácí práce nebo budou jen vyprávět o starých časech.

"Návštěvníci uvidí celý areál trochu jinak, než jsou zvyklí z jarních a letních prohlídek. Chalupy budou svítit do tmy a po dědině budou chodit Lucky a Matičky, přesně jak bývalo dříve zvykem," uvedl Tomáš Gross z Valašského muzea.

Všech třináct dřevěných domků bude vánočně vyzdobeno podle období, ze kterého pochází, a svítit se nebude ničím jiným než loučemi. V chalupách budou hospodyně tkát, péct perníky nebo vařit a jejich mužské protějšky třeba odlévat roztavené olovo a návštěvníkům z něj věštit budoucnost.

Pro děti nebude chybět ani Mikulášská nadílka. Muzejního Mikuláše mohou využít i rodiče a svou vlastní nadílku po něm dětem poslat.

Předvánoční programy budou ve skanzenu pokračovat hned v sobotu, kdy se návštěvníkům otevře Dřevěné městečko ve vánočním kabátě. O týden později se uskuteční tradiční Vánoční jarmark. Na dny těsně před svátky 22. a 23. prosince je i letos připravena lidová hra Živý betlém a na 26. prosince Štěpánská koleda.

Co všechno bude v chalupách skanzenu
Fojtství z Lidečka (318):
Mezi okny na stole září stromeček, který děti samy vyzdobily papírovými řetězy a ozdobami. Pod stromečkem je připravena nadílka chudým dětem.

Matochova usedlost z Velkých Karlovic - Jezerného (317): Zvířata odpočívající v chlévě, v jizbě budou tetičky péct a zdobit perníčky pro mlsné jazýčky.

Chalupa z Valašské Polanky (310): Tkadlena se bude trápit s kobercem na stavu. Ale jizba voní svátky, na prostřený stůl připravila svobodná dívka koláč pro svého mládence, aby přišel o Štěpánu ochutnat a projevil tak svou náklonnost.

Kovárna (311): Výheň hřeje za každého počasí, kovář ukáže, co všechno umí.

Prostorná jizba v domě z Nového Hrozenkova (308): Štědře prostřené stoly, na zámožnost rodiny ukáže také bohatě zdobený betlém. Oba stoly - pro hospodářovu rodinu i čeládku - jsou upraveny podle popisu z konce 19. století.

Jizba ve formanově chalupě z Velkých Karlovic - Jezerného (312): Svíce za oknem, nad stolem zavěšena "chvojka" zdobená červenými stužkami. Hospodář všem, kteří chtějí znát budoucnost, dá do ní nahlédnout prostřednictvím odléváného olova.

Usedlost z Nového Hrozenkova - tzv. Adamcova chalupa (307): Vánoce připomíná jenom malý stromeček na stole - zdejší hospodář žil sám. V jizbě bude pracovat řezbář a tetička připraví pro vnoučata vystřihovaný papírový betlém.

Obytné stavení s chlévem z Nového Hrozenkova (306): Ukáže Vánoce těch nejchudších v poslední třetině 19. století.

Chalupa miškáře ze Študlova (315): Prostřený štědrovečerní stůl se neobešel bez zvláštních doplňků - otcova nářadí, poskytujícího obživu, červených šípků jako symbolu zdraví a také peněz, záruky blahobytu. Stromeček je po starém způsobu zavěšený u stropu, zdobený pečivem a papírovými ozdobami.

Dům z Lužné (314): V jizbě všechno svědčí o tom, že dospělé děti, zastávající službu u sedláků, se vrátily na Vánoce domů, ale nemají kde nocovat, než na slámě na zemi.

Chalupa z Karolinky - Rákošového (313): Chalupa se na Vánoce teprve připravuje. Hospodář bude odlévat svíčky z vosku a hospodyně připraví oplatky ke štědrovečerní večeři.

Chalupa bezzemka z Leskovce (319): Mikulášská nadílka za okny vrátí návštěvníky do reálného času. U okna bude tetička plést teplé punčochy z ovčí vlny.

Pasekářský dům z Velkých Karlovic - Miloňova (320): Staříček u roztopené pece bude vyprávět o starých časech. Aby lidem nebylo po cestě domů chladno, ochutnají čaj z devatera kvítí.

Mikulášská nadílka: Bude v chalupě z Miloňova mezi 17. a 18. hodinou. Poslední prohlídka začíná v 19 hodin. Areál bude uzavřen ve 20 hodin.

Vánoce v rožnovském skanzenu, 11. prosince 2000

Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Najdete na iDNES.cz