Sitka a hlavní město Juneau

Sitka - "Sheetkah" v Tlingit Indian jazyce - je útulné městečko nedaleko hlavního města Aljašky Juneau. Hlavním ekonomickým zdrojem je rybolov a dřevařství. Centru dominuje ruský ortodoxní kostelík, který připomíná dobu ruského panovnictví na Aljašce. Najdete zde také jednu z kmene stromu vydlabanou kanoi a několik totemů indiánů kmene Tlingit, kteří původně tuto oblast obývali, ale bitvu o území v 19. století s ruskými vojáky prohráli. Ferry terminál je asi 12km severně od centra.

Sitka National Historic Park je na místě bývalé pevnosti indiánů kmene Tlingit, kde se roku 1804 odehrála důležitá bitva mezi domorodými obyvateli a ruskými vetřelci. Rusové vítězstvím získali moc nad tímto územím, naopak indiáni ztratili nezávislost a dosavadní způsob života.
     

Ferry často nestaví přímo ve městě, ale terminál může být i několik kilometrů od města vzdálen. Tak je tomu např. u Sitky, kde dopravu zajišťuje autobus (zpáteční lístek - cca $10) a také u současného hlavního města Juneau. Zde dopravu zajišťuje taxi služba. Ale také můžete jít na asi 3 kilometry vzdálenou autobusovou zastávku. Odtud již cesta do centra stojí $1.25.
    

Terminál v Juneau je otevřen pouze je-li v přístavu nějaký trajekt. Naleznete zde také boxy na úschovu zavazadel. Bohužel ale boxy nejdou uzamknout. Postoupil jsem to riziko a krosnu jsem si takto uschoval. Pravděpodobně jsem byl jediný. V mém případě to vyšlo a po návratu jsem ji našel v pořádku.
    

Minulé reportáže z cesty po Aljašce si můžete přečíst ZDE.

Hlavní město Juneau je sevřené mezi průliv a pohoří a tak příroda zabránila jeho větší expanzi. Je kolem 10 hodiny ranní a já vidím ve výloze nádherné koženkové fotoalbum s motivem Alajšky. Chci si ho koupit, ale dveře obchodu jsou zamčené a nikde ani zmínka o prodejní době. A tak zastavuji paní, která se jediná na ulici vyskytuje. Její opověď mě nepřijemně překvapí: "Dneska asi vůbec neotevřou, protože dnes nepřiplouvá žádná výletní loď." Stejnou informaci mi podává i jinak ochotná paní v informačním centru - dřevěném srubu, bývalé místní škole. Nezbývá mi nic jiného než považovat Juneau za nejospalejší hlavní město, které jsem kdy viděl.
      

Na území dnešního Juneau byla původně osada Tlingit Indiánů. V roce 1880 bylo v této oblasti u Gold Creek, dnešní Silver Bow Basin, objeveno zlato. Byl to první významější objev zlata, který učinili Joe Juneau a Richard Harris. Přesněji řečeno, k ložisku zlata je přivedl Kowee, Auk Indián žijící na Admiralty Island. Ten očekával, že tím prospěje svému lidu. Joe Juneau a Richard Harris leží dnes bok po boku na místním hřbitově Juneau's Evergreen Cemetery. Těžba zlata byla uzavřena až během druhé světové války v roce 1944 pro nedostatek mužské pracovní síly. Juneau se hlavním městem Aljašky stalo v roce 1906.
    

Autobusem se lze také přiblížit k Mendenhall Glacier. Ten je od města vzdálen asi 16 kilometrů. Několik stezek se nachází v údolí pod ledovcem a dvě stezky vedou k ledovci kolem severního okraje jezírka. Na ledovec se doporučuje vstupovat pouze zkušeným a řádně vybaveným jedincům. Ledovec ubývá relativně rychle - přibližně 8-10 metrů ročně. Je dlouhý necelých 20 kilometrů. Tak jako i na jiných místech Aljašky si i zde můžete zaplatit vrtulník, který vás vezme přímo na ledovec.