Singapur: kde se do kina chodí s dekou...

Jedním z nejrozvinutějších regionů jihovýchodní Asie je bezesporu Singapur. Stovky obřích nákupních center plných značkového zboží, bezpočet nablýskaných mrakodrapů či hypermoderní podzemní dráha, to vše přibližuje tento malý ostrovní státeček západnímu světu. Ba co víc, v mnohem ho dokonce předhání.

Technologický pokrok a všudypřítomný komfort pochopitelně přináší také vyšší ceny, což platí hlavně pro ubytování. Možná právě proto se zde řada cestovatelů zastavuje pouze na dobu nezbytně nutnou.

Všichni se však v jedné věci vzácně shodují - zdejší bohaté nabídce kulinářských specialit se snad nic na světě nevyrovná.

První dojmy po příjezdu do cizího prostředí nejsou obvykle spojené s jídlem, ale s podnebím. Vzhledem k tomu, že nedaleko od Singapuru se táhne pomyslná čára nulté rovnoběžky, člověk by očekával vlhké a horké klima. Bujná tropická vegetace v okolí letiště tuto domněnku jen potvrzuje.

Váš první dojem po výstupu z letadla bude přesto poněkud mrazivý. Pokud jste se snad ještě v letadle naivně převlékli do trička a kraťasů, budete celou cestu do centra klepat pěknou kosu.

SINGAPURSKÁ REPUBLIKA

Rozloha: 641 km²
Geografická poloha:  jihovýchodní Asie
Časové pásmo: GMT + 7:30
Hlavní město: Singapur - kolem 3.000.000 obyvatel
Měna: SGD - singapurský dolar = 100 centů
Jazyky: angličtina (9%), malajština (15%), čínština (mandarínština) (8%), tamilština (3%), jižní čínština (46%), kantonština (12%)
Etnické složení: Číňané (77%), Malajci a Indonésané (14%)
Náboženství: buddhismus, taoismus, konfuciánství, islám, křesťanství
Podnebí: rovníkové, průměrná teplota je 27°C, vlhkost 80% a výše 
Víza: Na 30denní cestu do Singapuru není potřeba vízum. 
Rizika, zákazy: českého cestovatele může překvapit přehršle zákazů, které Singapur skýtá. Není to tak dávno, co bylo pokutováno i žvýkání žvýkaček. Pokutováno může být nyní odhazování odpadků, kouření ve veřejných budovách, přecházení silnice na červenou nebo mimo přechod pro chodce. Za vandalismus může být udělen i fyzický trest.

Daleko horším trestem - smrtí - však singapurské úřady trestají pašování drog. Celní předpisy dále nedovolují dovoz erotického zboží, masných výrobků, zapalovačů napodobujících zbraň, cigaret (vyjma minimálního množství pro vlastní potřebu) a zbraní.

Highlights: Empress Place Building, a Raffles hotel - symboly koloniální architektury, luxusní Orchard road, čínská čtvrť, výletní místo - ostrov Sentosa

MŮŽE SE HODIT

V hawker centrech se zpravidla najíte už za 3 - 7 $ (1S$= cca 15 Kč). Levnější jídla jsou podávané v menších porcích, takže můžete hravě zvládnout i dvě najednou. Doporučeným místem v samotném centru města je například hawkers centrum na Bugis street nedaleko od stejnojmenné stanice podzemky. Mají tady otevřeno dlouho do noci. Vypravíte-li se na nákupy na singapurský Václavák - Orchard road, najdete nějaký tady různé food courts (stejné jako hawker centrum, akorát uvnitř obchodního domu) v každém z obchoďáků. Dobrou atmosféru má například Asian food mall v přízemí Lucký Plaza.

Kde vládne aircon

Singapuru totiž vládne "aircon". Zklimatizováno je zde kde co - letištní hala, všechny stanice podzemky, autobusy a vlastně skoro všechny uzavřené budovy. Myslím, že není daleko doba, kdy dojde i na venkovní prostranství. Teplota leckdy klesá až k 15 stupňům.

Do banky s kulichem, do kina s dekou

Stupeň vymražení se patrně řídí prestižností toho či onoho místa. Nákup v luxusním butiku je minimálně na svetr, návštěva renomované banky pomalu na kulicha.

Není se proto čemu divit, když potkáváte v autobusech místní lidi v texaskách a kožených bundách. Převážnou část dne totiž tráví v chladu a po dusných a přes den rozpálených ulicích se prakticky vůbec nepohybují. Z klimatizované domácnosti se dopraví namrazenou MHD do ještě chladnější kanceláře, odkud se večer přesunou do neméně mrazivého kina. K jeho návštěvě se prý mimochodem doporučuje tlustá vlněná deka. Dvě hodiny jsou dvě hodiny.

Gurmánské hody

Ten, kdo poznává cizí země nejraději přes chuťové buňky, se bude v Singapuru cítit jako ryba ve vodě. Jídlo se zde na člověka valí jako lavina, které nelze uniknout. Nejlepší přehled v jeho nepřeberné nabídce získáte v tzv. hawker centrech, což jsou zastřešené pouliční haly čítající až několik desítek stánků.

V každém z nich se zpravidla specializují na něco jiného. Patrně nejoblíbenějším pokrmem jsou nudlové polévky v tisíce a jedné variacích. Podávají se například s krevetami, prasečími žaludky, několika druhy smažených či vařených taštiček a různobarevných knedlíčků. K dochucení slouží neméně pestrá škála pálivých omáček.

Druhým navýsost oblíbeným jídlem je pochopitelně rýže a něco k tomu. Chuť, barva a konzistence této přílohy se liší v závislosti na kuchyni, kterou daný stánek reprezentuje.

Kuchyně z celého světa

U Číňanů dostanete například nasekané vařené či grilované kuře s řadou omáček, u japonských stánků vás určitě nezklamou různé druhy smažené tempury. Korejci nabízejí svá jídla zpravidla na horkých plotynkách a u Malajců si můžete vybrat z desítek hotových masových a zeleninových směsí.

U dalších stánků je možné zase ochutnat nejrůznější smažené závitky, plněné napařované knedlíčky či jen tak nakouknout pod pokličky hliněných nádob, v nichž bublají podivuhodné voňavé směsi. Chybět nemohou pochopitelně ani cukrárny specializující se vesměs na neuvěřitelně sladké želatinové dezerty podávané buď s horkým mlékem, nebo naopak s rozdrcenou kostkou ledu.

Zkrátka nepřijde v Singapuru ani ten, kdo dává řednost malým a útulným stravovacím zařízením před rušnými halami evokujícími vzpomínky na školní jídelny. V malebné čtvrti Little India si v jedné ze zdejších restaurací můžete dosyta naplnit žaludky lacinými lahůdkami severoindické či srílanské kuchyně.

Ten, kdo má hlouběji do kapsy, by rozhodně neměl zase vynechat návštěvu jednoho z početných sushi barů, kde vám dopraví ke stolu všechny nabízené delikatesy po málem pojízdném páse. Na movitější strávníky jsou rovněž zaměřené takřka všechny venkovní restaurace u řeky a luxusní podniky v centru města.

Přestože vlastně neexistuje pojem singapurská kuchyně, drtivá většina podávaných jídel má svůj původ v jiných koutech Asie, je možné zde ochutnat jednu specialitu, kterou patrně nikde jinde nedostanete. Rybí hlava v kari omáčce sice nezní příliš lákavě, ale za zkoušku každopádně stojí. Jedná se o chutné a pěkně syté jídlo, takže si na něj po celodenním ochutnávání místních lahůdek nechte dostatečné místo.

 

Že byste v Singapuru těžko hledali restauraci, to vám opravdu nehrozí. Reklamy na jídlo jsou všudypřítomné.

Singapur

Dvojice Indů před chrámem ve čtvrti Little India v Singapuru.

Noční Singapur

Stánek s čínským občerstvením v Singapuru

Gurmáni si v Singapuru přijdou na své

Singapur

Na Bugis Street v Singapuru najdete stovky kavárniček a restaurací

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...