Sinajský poloostrov se dá projít v Mojžíšových stopách

-

Bible praví, že když Mojžíš vedl ovčí stádo do pustin sinajské stepi, na úpatí hory Chorebu před ním vyšlehl plamen z trnového keře, v němž se mu zjevil Boží posel. "Nepřibližuj se", řekl. "Zuj si opánky, neboť místo, na kterém stojíš, je půda svatá. Sestoupil jsem, abych vysvobodil svůj lid z moci Egypta a vyvedl jej do země dobré". Mojžíš tedy dostal za úkol vyvést lid izraelský z Egypta.
Místem, kde se tento zázrak stal, je právě úpatí hory Sinaj. Mojžíš zde obdržel kamenné desky a vyryl do nich text deseti přikázání. Bůh tím uzavřel s Izraelci smlouvu, která dala vzniknout třem monoteistickým náboženstvím - judaismu, křesťanství a islámu.
Sinajský poloostrov, vtěsnaný mezi dva kontinenty, Asii a Afriku, omývaný vodami Středozemního a Rudého moře, tvoří hranici mezi Izraelem a Egyptem.
Je egyptským územím a byl jím až do doby, kdy jej během "šestidenní války" v roce 1967 obsadila izraelská armáda. Okupace trvala do roku 1982, po ní se Sinaj opět vrátil Egyptu. Je to ovšem poloostrov téměř liduprázdný, téměř dokonalý prototyp měsíční krajiny s nekonečnými skalami a pouštěmi.
Z písečné roviny na severu poloostrova se směrem k jihu zvedají mohutné hřebeny dosahující až dvoutisícových výšek, na vegetaci je tu půda skoupá. Bohem zapomenutý kout, chtělo by se říct.
Ke 2285 metrů vysoké hoře Sinaj, známé i pod jménem Mojžíšova hora (Gabal Músa), vedou dvě cesty. Obě začínají za klášterem Sv. Kateřiny v nadmořské výšce 1570 metrů, který stojí v místech, kde se Mojžíšovi poprvé zjevil Bůh.
Klášter byl založen římským císařem Justiciánem v roce 530 po Kristu a je nejstarším nepřetržitě obývaným křesťanským klášterem na světě. V jeho prostorách je uložena stará knihovna, obsahující tisíce řeckých a arabských rukopisů a unikátní sbírka starých ikon. Klášter Svaté Kateřiny je přístupný každému, mniši tu pořádají prohlídky a provozují i malou ubytovnu, kde můžete přenocovat.
Kratší, ale strmější cesta vede od kláštera přímo k vrcholu a tvoří ji více než 3000 schodů. Pohodlnější je pěšina s mnoha serpentinami, bývalá pašerácká stezka. I tady však musíte na konci zdolat 734 schodů.
A ti, pro které by byl snad výstup příliš náročný nebo ho chtějí prožít exotičtěji, si mohou najmout velblouda, který je vynese až do dvou třetin cesty. Na vrcholu Mojžíšovy hory stojí křesťanská kaple a malá mešita. Bohoslužby se tu ale konají jen jednou za čas.
Nejzajímavější a mnohými průvodci doporučovaný je výstup na Mojžíšovu horu v noci. Stoupáte nahoru obklopeni mohutnými horami a zahaleni noční oblohou, abyste na vrcholku mohli spatřit východ slunce. Když je čistý vzduch, nebe téměř zčerná a je poseto stovkami zářivých hvězd. Zdají se být tak blízko, že máte chuť natáhnout ruku, abyste se jich mohli dotknout.
Musíte se však dívat pod nohy, výstup v noci je přece jen náročnější. Určitě nebudete sami - noční výstupy na Mojžíšovu horu jsou čím dál populárnější a účastní se jich obvykle velké množství lidí.
Každý spěchá nahoru a chce tam být co nejdříve, aby mohl spatřit ono tajemné místo. Nad ránem a dva tisíce metrů vysoko je docela chladno. Paprsky vycházejícího slunce rozehrávají nádhernou scenerii hor a jejich stínů.
Za svůj náročný výstup však budete odměněni velkolepým pohledem na divokou pouštní krajinu. Směrem k jihozápadu uvidíte nejvyšší horu Sinajského poloostrova, Svatou Kateřinu, ve výšce 2642 metrů. Vzdálená je pouhé dva kilometry a daleko za ní už tušíte vody Rudého moře.

JAK NA SINAJ: Při cestě přes Egypt je vízum nutností, při cestě z Izraele vízum nepotřebujete. Doprava na Sinajský poloostrov je možná autobusem z Káhiry, který jezdí několikrát denně. Cesta do některé z turistických vesnic na břehu Rudého moře (například Dahabu) trvá asi devět hodin. Jízdenku dostanete koupit přímo na hlavním autobusovém nádraží v Káhiře a stojí přibližně 18 dolarů.
Budete-li cestovat z Izraele přes izraelsko-egyptský hraniční přechod Elat - Taba, můžete také využít služeb egyptských autobusových linek. V turistické vesnici si pak zakoupíte "výlet" k Mojžíšově hoře (15 dolarů), cena však zahrnuje pouze dopravu ke klášteru Svaté Kateřiny a zpět do vesnice.