Silvestr na horách se ještě dá sehnat, ale těžko

  12:32aktualizováno  12:32
Zařizovat na poslední chvíli ubytování na Silvestra se příliš nevyplatí. Většina hotelů a penzionů na atraktivních místech totiž suše oznamuje: vyprodáno. S trochou štěstí ale ještě nyní můžete sehnat pokoj v západní část Šumavy, Beskydech nebo i menších krkonošských střediscích.

"Na Silvestra jsme plní," uvedla například majitelka špindlerovského hotelu Lomnice Soňa Cejnarová. Podobná situace je v celých Krkonoších, i když ceny nejsou zrovna lidové - noc v hotelu i po 30procentní slevě stojí zhruba 1200 korun na osobu i se snídaní.

Lyžaři, kteří chtějí strávit Silvestr na horách, ale ještě mají šanci sehnat ubytování hlavně v méně turisticky známých skiareálech.

Silvestrovský večer pro deset lidí v rodinném penzionu Martinice poblíž Jilemnice vyjde na 2890 korun, každý z nich tedy zaplatí necelé tři stovky. Pro náročnější lze ale ještě nyní sehnat Silvestrovskou noc s novoroční snídaní v hotelu Palas ve Špindlerově Mlýně za 1400 za osobu.

I v nejznámějším turistickém středisku se dají ještě teď narychlo sehnat místa. Před začátkem silvestrovského týdne, který začal 26. prosince hoteliéři strategicky nabízeli jen týdenní pobyty většinou pro zahraniční turisty.

"Pokud měl někdo zájem o kratší pobyty, odkazovali jsme ho právě až na tuto dobu během svátků, kdy je možné přijet, nebo si pobyty předem telefonicky zarezervovat," vysvětluje Ilona Matějková, vedoucí infocenter Pavilón a Michlův Mlýn ve Špinlerově Mlýně.

Uvolňují se totiž pokoje, které si lidi objednali, ale mezitím onenocněli nebo nedorazili z jiných důvodů. Podmínka týdenního pobytu už nyní neplatí. "Každý den se ještě nějaká místa vyskytnou a my je okamžitě během dne prodáme lidem, kteří přijedou do Špindlu bez rezervace. O krátkodobé pobyty na horách má zájem především tuzemská klientela," říká Matějková.

Řadu míst v hlavním městě a na horách obsadí cizinci, třetina z nich bude ze sousedního Německa. Celkem by mohlo strávit Silvestr a Nový rok v Česku až 220.000 turistů.

Obsazeno mají i lázeňská střediska, ve větších městech je však ještě možné pokoj sehnat.

Volná místa ve větších hotelech se dají najít v západočeské části Šumavy nebo v Beskydech. Naproti tomu v jihočeské části Šumavy jsou hotely a penziony beznadějně obsazeny. Pro opozdilce je jedinou šancí, že někdo pobyt na poslední chvíli odřekne.

Několik posledních volných míst nabízí známý hotel Javor v Železné Rudě. "Stále ještě k nám mohou lidé přijíždět, je však dobré se předem telefonicky domluvit, neboť kapacita se plní," říká recepční hotelu Iva Coufalová.

Podobná situace je v železnorudském hotelu Ostrý. Také tady mohou návštěvníci strávit povánoční týden a Silvestra. "Přijímáme stále objednávky na ubytování, ale také na silvestrovský večer," dává naději opozdilcům zástupkyně hotelu Milena Šemberková.

Ve většině ubytoven, penzionů a hotelů je pro tento sváteční týden už plno. Kdo se ale nevzdá a obtelefonuje více hotelů, může uspět. I proto, že někteří lidé na poslední chvíli rezervaci stáhnou. "Bývá to třeba tak, že se na lyže nakonec nevypraví rodina kvůli nemoci dítěte," vysvětluje Radovan Lyer z penzionu Modrava.

Lidé, kteří nechali shánění volné chaty či hotelu na poslední chvíli, se mohou obrátit i na informační centra. "Dostali jsme hlášení z několika hotelů, že mají ještě ubytování na Silvestra, protože lidé odřekli rezervaci. Když někdo bude chtít, jednotlivě ubytování sežene. Velké problémy může mít třeba početnější parta lidí, která by chtěla bydlet pohromadě," prohlašuje Ivana Vilišová z informačního centra v Železné Rudě.

 

Autoři: ,

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

V 1.díle seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ se dozvíte, jak přežít na opuštěném ostrově

Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Pražský hrad otevře Dům sokolníka, utajenou budovu u jízdárny

Dům sokolníka na Pražském hradě pochází z druhé poloviny 16. století.

I na Pražském hradě, nejnavštěvovanějším místě v celém Česku, jsou místa skrytá očím běžných turistů. Jedním z nich je...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Vyvracíme nejčastější mýty o balonovém létání

Horkovzdušný balon nad Českým krasem

Balony se na nebi objevují už 200 let, přesto o balonovém létání panuje mezi neznalou veřejností nespočet mýtů a pověr,...

Praha neznámá: Smutný výlet po stopách vraha Prokopským údolím

Prokopské údolí (ilustrační foto)

Zatímco Jaroslav Foglar zde ukazoval skautům světlo na konci tunelu, František Zenker tu připravil o život dvě dívky....

Na internetu se až příliš kopíruje, říká autor největší encyklopedie o Česku

Ukázka z dílu Severní Morava a Slezsko encyklopedie Český atlas

Ucelený soubor Český atlas je dosud nejrozsáhlejším obrazovým vlastivědným průvodcem o České republice. Detailní...

Najdete na iDNES.cz