Silvestr na horách se ještě dá sehnat, ale těžko

  12:32aktualizováno  12:32
Zařizovat na poslední chvíli ubytování na Silvestra se příliš nevyplatí. Většina hotelů a penzionů na atraktivních místech totiž suše oznamuje: vyprodáno. S trochou štěstí ale ještě nyní můžete sehnat pokoj v západní část Šumavy, Beskydech nebo i menších krkonošských střediscích.

"Na Silvestra jsme plní," uvedla například majitelka špindlerovského hotelu Lomnice Soňa Cejnarová. Podobná situace je v celých Krkonoších, i když ceny nejsou zrovna lidové - noc v hotelu i po 30procentní slevě stojí zhruba 1200 korun na osobu i se snídaní.

Lyžaři, kteří chtějí strávit Silvestr na horách, ale ještě mají šanci sehnat ubytování hlavně v méně turisticky známých skiareálech.

Silvestrovský večer pro deset lidí v rodinném penzionu Martinice poblíž Jilemnice vyjde na 2890 korun, každý z nich tedy zaplatí necelé tři stovky. Pro náročnější lze ale ještě nyní sehnat Silvestrovskou noc s novoroční snídaní v hotelu Palas ve Špindlerově Mlýně za 1400 za osobu.

I v nejznámějším turistickém středisku se dají ještě teď narychlo sehnat místa. Před začátkem silvestrovského týdne, který začal 26. prosince hoteliéři strategicky nabízeli jen týdenní pobyty většinou pro zahraniční turisty.

"Pokud měl někdo zájem o kratší pobyty, odkazovali jsme ho právě až na tuto dobu během svátků, kdy je možné přijet, nebo si pobyty předem telefonicky zarezervovat," vysvětluje Ilona Matějková, vedoucí infocenter Pavilón a Michlův Mlýn ve Špinlerově Mlýně.

Uvolňují se totiž pokoje, které si lidi objednali, ale mezitím onenocněli nebo nedorazili z jiných důvodů. Podmínka týdenního pobytu už nyní neplatí. "Každý den se ještě nějaká místa vyskytnou a my je okamžitě během dne prodáme lidem, kteří přijedou do Špindlu bez rezervace. O krátkodobé pobyty na horách má zájem především tuzemská klientela," říká Matějková.

Řadu míst v hlavním městě a na horách obsadí cizinci, třetina z nich bude ze sousedního Německa. Celkem by mohlo strávit Silvestr a Nový rok v Česku až 220.000 turistů.

Obsazeno mají i lázeňská střediska, ve větších městech je však ještě možné pokoj sehnat.

Volná místa ve větších hotelech se dají najít v západočeské části Šumavy nebo v Beskydech. Naproti tomu v jihočeské části Šumavy jsou hotely a penziony beznadějně obsazeny. Pro opozdilce je jedinou šancí, že někdo pobyt na poslední chvíli odřekne.

Několik posledních volných míst nabízí známý hotel Javor v Železné Rudě. "Stále ještě k nám mohou lidé přijíždět, je však dobré se předem telefonicky domluvit, neboť kapacita se plní," říká recepční hotelu Iva Coufalová.

Podobná situace je v železnorudském hotelu Ostrý. Také tady mohou návštěvníci strávit povánoční týden a Silvestra. "Přijímáme stále objednávky na ubytování, ale také na silvestrovský večer," dává naději opozdilcům zástupkyně hotelu Milena Šemberková.

Ve většině ubytoven, penzionů a hotelů je pro tento sváteční týden už plno. Kdo se ale nevzdá a obtelefonuje více hotelů, může uspět. I proto, že někteří lidé na poslední chvíli rezervaci stáhnou. "Bývá to třeba tak, že se na lyže nakonec nevypraví rodina kvůli nemoci dítěte," vysvětluje Radovan Lyer z penzionu Modrava.

Lidé, kteří nechali shánění volné chaty či hotelu na poslední chvíli, se mohou obrátit i na informační centra. "Dostali jsme hlášení z několika hotelů, že mají ještě ubytování na Silvestra, protože lidé odřekli rezervaci. Když někdo bude chtít, jednotlivě ubytování sežene. Velké problémy může mít třeba početnější parta lidí, která by chtěla bydlet pohromadě," prohlašuje Ivana Vilišová z informačního centra v Železné Rudě.

 

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Zaniklé tratě v Česku. Podkováňka se proplétala hlubokým údolím

Lokomotiva BS 200 při zkouškách na trati Skalsko - Chotětov. 50.4008883N,...

Ve dvanáctém díle seriálu Zaniklé tratě zamíříme na sever středních Čech, do okolí Mladé Boleslavi. Podíváme se na...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...Najdete na iDNES.cz