Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silvestr na horách? Obsazeno

  10:16aktualizováno  10:16
Pokud si vzpomněli až nyní, rovnají se šance lidí strávit konec letošního roku v horských rekreačních zařízeních na východní Moravě téměř nule. Od jarních, a ještě častěji od letních měsíců mají majitelé atraktivních objektů v nejžádanějším termínu své chaty obsazeny.

"Rezervovat si teď u nás pokoj na Silvestra? Šlo by to snad jedině tehdy, kdyby lidé, kteří si pobyt objednali, za něj v určeném termínu nezaplatili. Jinak máme kapacitu osmdesáti lůžek obsazenu," oznámili z rekreačního střediska Slovácké strojírny na Mikulčině vrchu.

Podobně mluví také majitelé dalších horských objektů, které redakce MF DNES oslovila s žádostí o víkendovou či týdenní rezervaci pobytu na přelomu roku.

Špatně ale na Uherskohradišťsku pořídí i turisté, kteří netrvají na noclehu poblíž sjezdovek a spokojí se třeba s ubytováním v nížinách. Majitelé takových chat mají buď obsazeno, nebo na konci roku s pronájmem svých zařízení překvapivě vůbec nepočítají.

Jednorázový zimní výdělek pro ně totiž není důležitý, dávají přednost trvalým letním příjmům. "V zimě chystáme stavební úpravy, abychom byli připraveni na letní sezonu," sdělila například žena v rekreačním středisku Služby Smraďavka.

Volná místa u silvestrovského stolu zatím naopak mají téměř všechny restaurace a bary v Uherském Hradišti, většina je teprve teď začíná nabízet veřejnosti.

Alternativu k silvestrovskému pobytu na horách lidem opět nabízí uherskohradišťská radnice. Zájemci letos mohou příchod nového roku - stejně jako v předcházejících dvou letech - oslavit společně na tamním Masarykově náměstí.

"Oslavy letos určitě nebudou tak velkolepé jako loni, když bylo milénium, v tradici jejich pořádání na náměstí budeme ale pokračovat," řekl tajemník Městského úřadu v Uherském Hradišti Josef Botek.

Také ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku a blízkém okolí už si turisté v hotelích a chatách silvestrovskou noc nezajistí. Všechny postele jsou již totiž zamluveny dlouho dopředu.

"Zájemci si měli zavolat tak začátkem roku. Teď už nemáme na Silvestra žádná volná místa," potvrdila recepční z hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích. "Plno už mají všechny zdejší hotely. Lidé musejí hledat ubytování v jiných rekreačních oblastech," radí zájemcům, kteří chtějí strávit silvestrovskou noc na horách a ještě nemají zajištěno ubytování.

"Máme beznadějně plno," potvrzuje recepční hotelu Miloňov ve Velkých Karlovicích. "Ani jinde už asi není šance," opakuje.

Také rekreační oblast Kasárna zmítaná spory českých chatařů se slovenskými majiteli tamních pozemků turisty nezachrání. Všechny chaty totiž na přelomu roku obsadí členové sportovních organizací, které je vlastní.

"Silvestry si vždycky vyhrazujeme pro sebe. Je to už dlouholetá tradice," říká předseda Lyžařského klubu Javorník Leopold Bednařík.

Autoři: ,


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

Najdete na iDNES.cz