Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silvestr na horách? Obsazeno

  10:16aktualizováno  10:16
Pokud si vzpomněli až nyní, rovnají se šance lidí strávit konec letošního roku v horských rekreačních zařízeních na východní Moravě téměř nule. Od jarních, a ještě častěji od letních měsíců mají majitelé atraktivních objektů v nejžádanějším termínu své chaty obsazeny.

"Rezervovat si teď u nás pokoj na Silvestra? Šlo by to snad jedině tehdy, kdyby lidé, kteří si pobyt objednali, za něj v určeném termínu nezaplatili. Jinak máme kapacitu osmdesáti lůžek obsazenu," oznámili z rekreačního střediska Slovácké strojírny na Mikulčině vrchu.

Podobně mluví také majitelé dalších horských objektů, které redakce MF DNES oslovila s žádostí o víkendovou či týdenní rezervaci pobytu na přelomu roku.

Špatně ale na Uherskohradišťsku pořídí i turisté, kteří netrvají na noclehu poblíž sjezdovek a spokojí se třeba s ubytováním v nížinách. Majitelé takových chat mají buď obsazeno, nebo na konci roku s pronájmem svých zařízení překvapivě vůbec nepočítají.

Jednorázový zimní výdělek pro ně totiž není důležitý, dávají přednost trvalým letním příjmům. "V zimě chystáme stavební úpravy, abychom byli připraveni na letní sezonu," sdělila například žena v rekreačním středisku Služby Smraďavka.

Volná místa u silvestrovského stolu zatím naopak mají téměř všechny restaurace a bary v Uherském Hradišti, většina je teprve teď začíná nabízet veřejnosti.

Alternativu k silvestrovskému pobytu na horách lidem opět nabízí uherskohradišťská radnice. Zájemci letos mohou příchod nového roku - stejně jako v předcházejících dvou letech - oslavit společně na tamním Masarykově náměstí.

"Oslavy letos určitě nebudou tak velkolepé jako loni, když bylo milénium, v tradici jejich pořádání na náměstí budeme ale pokračovat," řekl tajemník Městského úřadu v Uherském Hradišti Josef Botek.

Také ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku a blízkém okolí už si turisté v hotelích a chatách silvestrovskou noc nezajistí. Všechny postele jsou již totiž zamluveny dlouho dopředu.

"Zájemci si měli zavolat tak začátkem roku. Teď už nemáme na Silvestra žádná volná místa," potvrdila recepční z hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích. "Plno už mají všechny zdejší hotely. Lidé musejí hledat ubytování v jiných rekreačních oblastech," radí zájemcům, kteří chtějí strávit silvestrovskou noc na horách a ještě nemají zajištěno ubytování.

"Máme beznadějně plno," potvrzuje recepční hotelu Miloňov ve Velkých Karlovicích. "Ani jinde už asi není šance," opakuje.

Také rekreační oblast Kasárna zmítaná spory českých chatařů se slovenskými majiteli tamních pozemků turisty nezachrání. Všechny chaty totiž na přelomu roku obsadí členové sportovních organizací, které je vlastní.

"Silvestry si vždycky vyhrazujeme pro sebe. Je to už dlouholetá tradice," říká předseda Lyžařského klubu Javorník Leopold Bednařík.

Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Najdete na iDNES.cz