Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Silvestr 1999 už láká turisty

  17:47aktualizováno  17:47
- Snad nikdy v tomto století nezachvátila cestovní kanceláře tak urputná snaha "ulovit" zákazníka, jako při současné nabídce na oslavu příchodu roku 2000. Vymyslet si můžete takřka vše. Zdá se, že letošní silvestrovské oslavy splní jakékoli přání. V české republice to tak vidět není, protože většina našich cestovních kanceláří (jsou samozřejmě výjimky) přece jenom nepřikládají příchodu roku 2000 až tak velký význam.

Důvody jsou zřejmé: finanční možnosti Čechů, Moravanů a Slezanů nejsou tak velké, jako například lidí na Západě. Protože tam se se speciálními nabídkami doslova roztrhl pytel.
Můžete dejme tomu zaplatit 40 000 dolarů (v přepočtu téměř 1,4 milionu korun) a letět nadzvukovým letadlem Concorde kolem světa. Pak budete "honit" na různých místech světa příchod roku 2000. Vzhledem k časovému posunu a obrovské rychlosti tohoto stroje to možné je.
Takřka nepřeberná je nabídka na "první úsvit" roku 2000. Zde se předhánějí některé státy Pacifiku a Nový Zéland, Ovšem pohled do mapy je jasný. Nejblíže to bude mít k prvnímu úsvitu roku 2000 Chathamské ostrovy, které patří Novému Zálandu a obývá je pouhých 750 lidí. Ubytovacích kapacit zde do tohoto roku bylo pramálo - pouhých šedesát míst. Teď se zde vše připravuje na Silvestra, protože jeden z ostrůvků je velmi blízko datové hranice a zde začne příští rok. Cesty sem pořádá například anglická společnost First Light. Cena? V přepočtu kolem 10 000 dolarů.
Velmi populární bude podle všeho i pobyt na místech, kudy "šly" dějin. Tedy Jeruzalém a další místa Izraele, Vatikán (a vlastně celý Řím), či památky v Egyptě.
Za 12 000 dolarů si lze objednat i cestu do Ruska, jejíž součástí je let ze základny Žukovskij na palubě nadzvukového letadla Mig-25. Do nového roku se tak můžete dostat dvojnásobnou rychlostí zvuku.
Zcela romantická cesta se nabízí při cestě do Nepálu. Silvestr se dá oslavit v buddhistickém klášteře Tjangbočhe, který leží ve výšce skoro 4000 metrů nad mořem. Ve společnosti mnichů (ti ovšem mají svůj nový rok úplně jindy) lze v meditativní atmosféře vkročit do "magického" roku 2000.
V případě nastávajícího Silvestra by ovšem měl každý vědět, že objednávat rychle bude v tomto případě skutečně nutné.
Mnohé letecké společnosti a hotely totiž již teď hlásí na tuto dobu jediné slovo: obsazeno.
Samozřejmě, že většina českých turistů si nebude moci dovolit zájezd za statisíce korun, aby se účastnili těch nejsledovanějších "silvestrovských párty" v různých částech světa.
Jenže i ty klasičtější nabídky na silvestrovské cesty do cizině mohou být zajímavé. Všechny informace svědčí o tom, že přivítání roku 2000 bude daleko bouřlivější a bude jej doprovázet daleko více nejrůznějších akcí, než kdykoli předtím.

Naše cestovní kanceláře a rok 2000
Také naše cestovní kanceláře se už teď připravují na oslavu příchodu roku 2000. Mnohdy sice ještě nepokročily tak daleko jako v zahraničí, ale zdá se, že výběr bude poměrně široký.
Ne všechny naše kanceláře ovšem už mají zajištěnu kompletní nabídku i s cenami. Dnes zahajujeme informace o tipech některých českých kanceláří na konec roku 1999 a příchod roku 2000. V průběhu roku budeme pokračovat ve zveřejňování nabídek dalších kanceláří.
Poměrně ucelená a také atraktivní je nabídka cestovní kanceláře Čedok. Bude pořádat řadu autokarových i leteckých zájezdů do evropských metropolí (například Paříž, Řím, Londýn, Budapešť). Silvestrovské oslavy se budou dát navštívit s Čedokem i v Istanbulu, Egyptě či Jeruzalémě. Atraktivní mohou být i cesty do Hongkongu, na Bali, nebo do Rio de Janeira. Skutečnou exkluzivitu představuje (cena přes 300 000 Kč) plavba k břehům Antarktidy. Zde si můžete dokonce připít šampaňským přímo v Grahamově zemi.
CK Fischer bude kromě tradičních zájezdů na Kanárské ostrovy, Mallorku, Maltu či do Tuniska, pořádat na konci roku pobyty v Paříži, Římě či Miláně, ale také v Jeruzalémě a Ejlatu. Novinkou bude lyžování ve Slovinsku, ale na lyže se pojede i do Rakouska. Ke konci roku určitě přijdou vhod i teplá exotická místa jako Thajsko, Mauricius a Seychely. Trumfem Fischera se má stát přivítání roku 2000 na Havaji. Ceny bude znát kancelář do konce března.
Cestovní kancelář Monoi svých klientům nabídne oslavy příchodu roku 2000 například v Austrálii, Brazílii, na Maledivách, či v Singapuru. Nejzajímavější ovšem má být pobyt na tichomořské Západní Samoe.

Anketa: Kde oslavíte příchod roku 2000?
Od posledního Silvestra uplynulo jenom několik týdnů a celý svět už je zaplaven nabídkami cestovních kanceláří na oslavu příštího Nového roku. Magické číslo 2000 totiž nesmírně láká.
Hotely jsou již teď zavaleny objednávkami na pokoje, letecké společnosti registrují nebývalý zájem o letenky na konec tohoto a začátek příštího roku. A nabídky na Silvestra často zasahují až do říše fantazie. Kdyby některé společnosti mohly, zřejmě by už prodávaly i zájezdy na Měsíc a Venuši.
Kdo chce tedy strávit příchod roku 2000 mimo svůj domov, měl by urychleně přemýšlet o cílu své cesty a objednávat. Co takový Jeruzalém či Vatikán? Co Greenwich, odkud se odečítává čas? A co Fidži či Západní Samoa, kde přijde 1. leden kvůli časovému posunu daleko dříve, než u nás. Nebo zůstanete doma či pojedete na Šumavu?
Už víte i vy, kde budete trávit příchod roku 2000? Pokud ne, nabídneme vám několik tipu našich cestovních kanceláří, ale také představíme tipy jež se nabízejí ve světě.
Můžete se zúčastnit i naší ankety. Otázka zní: "Kdyby jste nebyli finančně omezeni, kde byste chtěli rok 2000 přivítat?"
Na první pohled se zdá, že příchod roku 2000 je ještě poměrně daleko a na přemýšlení je času dost. Zkuste se ovšem zamyslet nad tím už teď.
Můžete tak učinit v naší anketě, ve které se dá hlasovat pro místa, o nichž sníte. Možná se sice do vysněné země či oblasti nebudete mít možnost se nikdy podívát, ale přesto budete mít šanci se s nimi podrobněji seznámit. Z některých míst, jež si vyberete, se pokusí naše redakce v průběhu roku připravit reportáže, které vám tyto oblasti představí.
Naše anketní otázka zní: "Kdybyste nebyli finančně omezeni, kde byste chtěli rok 2000 přivítat?"
My vám nabízíme na výběr tato místa:
- Fidži, kde rok 2000 začne, protože zde prochází poledník, kde startuje pásmo, v němž je největší časový posun dopředu oproti České republice;
- Řím a svaté město Vatikán;
- u památek starého Jeruzaléma;
- pod pyramidami v Egyptě;
- při bouřlivých oslavách na Times Square v New Yorku;
- na Antarktidě;
- v anglickém Greenwichu, odkud se počítá ten nejpřesnější čas;
- při letu kolem světa letadlem Concorde, kde byste stihli kvůli časovým posunům několik nových roků;
- v nepálském buddhistickém kláštěře Tjanbočhe, který je prý nejvýšše položeným klášterem na světě;
- na luxusní lodi při okružní plavbě Karibikem.
Tato nabídka se může zdát v některých případech přemrštěná, ale cestovní kanceláře ve světě do všech jmenovaných míst skutečně na konec roku připravují či už prodávají zájezdy.
Samozřejmě očekáváme i vaše další tipy, výběr je neomezený.


Vaše odpovědi posílejte na adresu: MF Dnes, příloha Na cestách, P.O.Box 1080, 111 21 Praha 1, označte je slovem "Anketa". Hlasovat se dá i v internetovém magazínu iDNES na adrese: http://www.idnes.cz/idskosile/dyn_anketa.asp?a=rok2000

Obyvatele Fidži zasáhne nový rok mnohem dříve než nás

Na Silvestra se už na Fidži těší

Nejčtenější

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Další z rubriky

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.