Silbertal: bez štvanice na sněžnice!

aktualizováno 
Prudké sjezdovky, U-rampy, freeridové tratě. Přesně tak vypadá popis každé "správné" lyžařské dovolené. Ale ne v každém taková představa vyvolává pocit ideálního odpočinku. Zvláště starší lidé s vámi určitě nebudou souhlasit, i když někteří z nich opět objevují lyžování díky moderním carvingovým modelům lyží.
Sněžnicové stezky v Silbertalu

Sněžnicové stezky v Silbertalu - Rakouský Silbertal. Na horizontu hory. Sněžnicové stezky jsou značené malými červenými značkami, díky nímž se neztratíte | foto: Pavel KočičkaMF DNES

Pro příznivce poklidnějšího trávení volného času se nabízí spousta jiných možností. Od klasických běžek přes oblíbené sáňkování až po zimní pěší túry, ke kterým se přidávají znovuobjevené sněžnice. Sněžnice se používaly odpradávna, ale od počátků lyžování jejich sláva pomalu vyhasínala. Masově se vracejí teprve nyní.

Evropa stárne. Stárne a užívá si. Lidé si i v pozdním věku chtějí vyhazovat z kopýtka, ale už nechtějí zběsilé tempo, volí spíše procházky a relaxaci. Ve světě tomuto trendu vycházejí vstříc stále častěji. Zatímco předloni se v Silbertalu v rakouských Alpách procházelo na sněžnicích pouze pár lidí, loni už jich byly stovky. A letos je potkáte na každém kroku.

Kolem Kristbergu

S našimi průvodci vyjíždíme lanovkou do Kristbergu. Pod námi se postupně odkrývá pohled na městečko Silbertal v údolí. Na protějším svahu vidíme další lanovku do střediska Hoch Joch, které nabízí úplně jiné, často exotické formy vyžití.

Z vrcholu lanovky je to necelých pět minut chůze k ostatním budovám na Kristbergu. Říkat jim centrum by bylo nadnesené, jsou to malé sympatické chaloupky jako vystřižené z pohádky. Příznivci romantiky si mohou pronajmout pokoj v hotelu nebo rovnou celý dům. Mají přitom jistotu klidu, protože v zimě se na Kristberg nedostane žádné auto.

Nádherná údolí, klidné procházky a čistý vzduch. Přesně to vám nabídne rakouské středisko Silbertal. Stačí vyjet lanovkou a ocitnete se v pohádkovém světě zasněžených chaloupek a kouzelného lesa.

Kristberg vám nenabídne pořádné lyžařské zážitky, i když jsou na něm dva vleky o celkové délce tisíc metrů. Spíše ho oceníte jako centrální bod pro své vycházky, zvláště díky dvěma restauracím. Ty oceníte hlavně v cíli výpravy, kdy potřebujete nabrat síly.Od vrcholu lanovky je krásný pohled na celé údolí Montafon

Kouzelnou krajinou

Konečně nasazujeme sněžnice a míjíme kostel, start i cíl naší mise. Byl postaven ve čtrnáctém století horníky, kteří zůstali zavaleni v dole. Když už přestali doufat ve svou záchranu, spatřili světlo a nalezli cestu ven. V minulém století prošel kostel rekonstrukcí a v současné době opět funguje, navíc v něm probíhají prohlídky.

Po chvíli cesty s průvodcem zjišťujeme, že jsme se příliš zabrali do rozhovoru a zbytek skupiny s druhou průvodkyní zůstal pozadu. Ukazují na nás, ať pokračujeme, a my se nenecháme dlouho pobízet. Naše další cesta probíhá velice svižným tempem, přece jen nejsme obyčejní procházkáři. Naše tempo ukazuje, že i pro příznivce aktivních dovolených mají sněžnice své kouzlo. Po pár kilometrech mám pocit, že jsem právě přišel ze squashe.

Cestování na sněžnicích je jenom o něco náročnější než běžná chůze. Na upravených cestách vám dává jistotu bezpečného cestování, mimo cesty poskytuje pohodlí. Tam, kde byste se bez sněžnic propadali po kolena či po pás do sněhu, si poměrně snadno vyšlapáváte novou stezku. Ve větší skupině jde již třetí člen výpravy jako po normální cestě. Oddře to zkrátka vůdce.

V Silbertalu ani vůdce nepotřebujete, většina cest pro sněžnice je krásně prošlápnutá, ideální místo pro náročnější turisty, kterým procházky pro normálních cestách přijdou příliš snadné a nudné.

Do cíle

Počáteční úsek neudržovanou cestou přechází pomalu do značené lesní stezky, která je pouze díky krásnému počasí dobře prošlápnutá. Mezi stromy místy prosvítají zasněžené vrcholky hor. V dálce je vidět Zimba, které se zde říká rakouský Matterhorn, protože ho svým vzhledem připomíná.

Stále ve svižném tempu přicházíme na nejvyšší vrchol naší cesty. Průvodce vytahuje místní pálenku Enzian, zřejmě nejlepší pití, které vám mohou v Rakousku nabídnout. A také poměrně drahé, půllitr stojí téměř 30 eur.

Horší část cesty už máme za sebou. Pomalu scházíme zpět do Kristbergu. Všude okolo pouze stromy a sníh. Čech by zdejší romantiku nazval pravou ruskou zimou. V takovém lese se dá snadno propadnout pocitu, že už vás nikdo nenajde. Ale to je omyl, protože jdeme asi dva metry nad silnicí, po které se v létě prohánějí cyklisté.

Cestou míjíme stopy běžek. Někdo se vydal na naznačenou cestu lesem. Ještě pár stromů a najednou se vyloupneme nad kostelem, od kterého jsme vycházeli. Od něj už je to pouze kousek k restauraci, kde si půjčujeme venkovní lehátka a koukáme do údolí. U hrnku horkého svařáku přemýšlíme, proč všichni tolik pospíchají, když tady je tak krásně.

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostat
Z Prahy létá dvakrát týdně pravidelná linka Inter Sky do Fridrichshafenu, ze kterého je to do Silbertalu 100 km. Zbytek cesty můžete překonat autobusem, taxíkem nebo půjčeným autem.

Autem z Prahy přes Plzeň a Mnichov, dále směrem k rakouským a švýcarským hranicím na Bodamské jezero a přes Bregenz a Feldkirch (asi 600 km)

Užitečné adresy
www.kristberg.at
www.kristberg.com
www.montafon.at
www.montafon.com

Desítky kilometrů cest

Spolu se sousedním střediskem Bartholomämberg nabízí Kristberg přes 40 kilometrů cest a stezek pro zimní procházky. Pokud patříte spíše mezi příznivce oddechových vycházek, bude vám tato "zásoba" určitě stačit na týden pobytu. A kdyby ne, příští rok místní plánují trasy rozšířit o dalších třicet kilometrů cest.

Pokud zatoužíte po náročnějším vyžití, může sjet zdejší tři sjezdovky, které jsou jinak spíše pro začátečníky, ale ta nejdelší, čtyřiapůlkilometrová, se ideálně hodí k jízdě na saních. Nahoru vás vyveze kabinková lanovka, dolů svištíte upravenou cestou.

Kdo by přece jen zatoužil po lyžích, může prověřit zdejších téměř dvacet kilometrů upravených běžkařských tratí. Není to sice mnoho, ale jako doplněk klidné dovolené to dostačuje.

Sněžnice se stávají fenoménem, který ocení zejména nelyžaři. I oni si tak mohou užívat zimních radovánek. Ale ani pro lyžaře a příznivce aktivnější dovolené nejsou výlety na sněžnicích žádnou nudou. Známá krize třetího dne na lyžích se dá aktivně překonávat mnohem snadněji než poleháváním. Pokud navíc zvolíte svižnější tempo, může se vám snadno stát, že druhý den ráno nebudete mít pocit, že předchozí den byl odpočinkový. 

 

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Lyžování v Alpách, kde budete jako doma. Zillertal máme doslova za humny

Hochfügen. Když vyjde počasí, tak je to pohádka.

Zatímco Vídeňáci jezdí do Zillertalu hlavně za dobrým jídlem, pro české lyžaře má tyrolské údolí ještě jinou devizu....

Lyžování se sluncem. Přehled středisek, kde si ještě o víkendu zalyžujete

Ilustrační snímek

Lyžaři mohou o víkendu stále vyrazit do několika horských středisek v Česku. Některé skiareály dokonce zvažují, že...Najdete na iDNES.cz