Si Phan Don: pozemský ráj na Mekongu...

  14:46
Laos je jediným vnitrozemským státem v celé jihovýchodní Asii. Přesto zde najdete oblast, která se jmenuje 4000 ostrovů. Si Phan Don, jak se nazývá v laoštině, leží na samotném jihu země, v místech, kde se jinak dravé vody Mekongu rozlévají do neskutečné šířky 14 kilometrů a líně se šinou směrem k velkému zlomu u kambodžské hranice.
Mekong má v těchto místech šířku až 14 kilometrů

Mekong má v těchto místech šířku až 14 kilometrů | foto: Anna ŠmídováiDNES.cz

Šťastní i bez elektřiny

Stejně poklidný jako tok řeky je i život místních lidí obývajících malé vesničky roztroušené na několika největších ostrovech. Většina z nich dodnes doma nemá zavedenou elektřinu a veškerou obživu si obstarává vlastními silami.

Lepkavou rýži, jež tvoří základ jídelníčku, pěstují v období dešťů na rozsáhlých plochách ve vnitrozemí ostrovů, věčně čerstvou zeleninu na rozkošných, často visutých zahrádkách na říčních březích, a maso v podobě různě zbarvených a tvarovaných šupináčů vytahují z vody přímo před barákem.

Na hlavu jim přitom padají kokosy z všudypřítomných palem. Přestože se zdá, že každý má celý den co dělat, nikdo rozhodně nikam nespěchá a své životní tempo plně přizpůsobuje řece.

Objevení ráje


Ospalá rybářská vesnička na ostrově Don Khon

Myslím, že to byl právě fascinující pohled na "vyklidněný" život zdejších obyvatel a krásu okolní přírody, jež sem zhruba před 15 lety přilákal první cestovatele. Většina z nich tehdy směřovala na největší ostrov Don Khong.

Tento ostrov je zajímavý především tím, že se na něm narodil současný laoský prezident. S tím, jak se Don Khong se zavedením elektřiny a s rozvojem automobilismu začal pomalu modernizovat, přesunul se zájem cestovatelů - průkopníků (v Loasu to narozdíl od sousedního Thajska v 90. letech 20 století ještě stále platilo) na dva nedaleké menší ostrůvky Don Det a Don Khon. Ty jsou navzájem spojené kamenným mostem.

Postupně zde pak začaly vznikat první guesthousy a restaurace. Ještě na začátku nového milénia stalo na celém Don Detu asi 20 bungalowů, o nichž vědělo jen pár zasvěcenců. Zpráva o "pozemském ráji" na Mekongu se však rychle rozšířila a dnes jich tu už stojí 400. V hlavní sezóně jsou často všechny plné.


Kousek od kambodžské hranice se říční koryto dramaticky láme

Velký zlom

Nejoblíbenější činností většiny turistů, kteří na Don Det či Don Khon zavítají, je bohapusté nicnedělání vyplněné lenošením v houpacích sítích a popíjením laciného Beerlaa. Ačkoliv je to činnost nanejvýš příjemná, po čase přece jen zatoužíte po nějaké aktivitě. Zajímavých podnětu k výletům se zde koneckonců nabízí víc než dost.

Za zmínku stojí třeba jeden ze dvou velkých vodopádů na Mekongu kousek od hranice s Kambodžou. Říční koryto se v těchto místech dramaticky láme a vodní masa padá dolů o několik desítek výškových metrů. Více než o vodopády se jedná spíš o rozvětvený labyrint větších či menších peřejí.

První pohled na zpěněnou vodní masu razící si nekompromisně cestu skrze dramatická skaliska doslova bere dech. Nechce se ani věřit, že ten ospalý, skoro nehybný Mekong může mít o pár kilometrů výš takovou sílu. No ale koneckonců, jedná se přece o největší řeku jihovýchodní Asie...

Nejkratší železnice

Právě tento velký zlom zabraňuje splavnosti Mekongu po celé jeho délce. Dnes, kdy je koryto řeky čím dál zanesenější naplaveninami a hlavní silnice z Činy přes Vientian až do Phnompenhu je až na několik úseků celá vyasfaltovaná, není už význam říční dopravy zdaleka takový. V nedávné minulosti tomu bylo však přesně naopak.


První a poslední lokomotiva v celém Laosu

Když vládli Indočíně Francouzi, byl Mekong životně důležitou dopravní tepnou. Po řece se přepravovalo hlavně vzácné tropické dřevo z laoských pralesů.

Hrátky přírody nakonec Francouzi překonali důmyslným využitím techniky. Nejdříve spojili Don Det s Don Khonem kamenným mostem a pak přes ostrovy natáhli železnici. S celkovou délkou 7 kilometrů jednu z nejkratších na světě a zároveň jedinou fungující v celém Laosu.

Po kolejích mohli kolem vodopádu bezpečně přepravovat nejen veškeré zboží, ale dokonce i celé lodě. Dnes již železnice dávno nefunguje, jedinou vzpomínkou na koloniální časy jsou dvě přístavní mola, vzpomínaný most a malá zrezivělá parní lokomotiva hrdě pózující skupinkám fotografujících turistů.

MŮŽE SE HODIT

Na ostrůvky Don Det a Don Khon se dostanete nejlépe lodí z malé vesničky Báň Nakasong, do níž jezdí autobusy jak z jihu od hranice s Kambodžou, tak ze severu z Pakse (největší město na jihu Laosu, kousek od hranice s Thajskem).
Největší nabídka ubytování je na severním cípu Don Detu, větší klid je v okolí kamenného mostu. Lacinější bambusové bungalowy nemají připojenou koupelnu, ani zavedenou elektřinu, svítí s v nich olejovými lampami. Stojí obvykle 1-2 USD a
jsou o dost romantičtější než jejich dřevěné či dokonce cihlové modernější kopie.

Pokud se rozhodnete v nich ubytovat, věnujte prosím zvýšenou pozornost bezpečnosti při svícení olejovou lampou. V době mého pobytu lehlo popelem 8 bungalovů zapálených od jedné zapomenuté nesfoukle lampičky.

Za námahu určitě stojí pěší výlet od mostu po stezce kopírující původní železniční trať. Cestou se můžete kochat pohledem na krásná přírodní zákoutí, adrenalinově se vzrušit při překonávání hlubokých rokli po zbytcích chatrných kolejí, ale hlavně se dostanete na jižní konec ostrova Don Khon. Odtud se totiž snadno přepravíte loďkou k místu, kde je možné pozorovat vzácné sladkovodní delfíny.

Delfín v ohrožení

Delfín irrawadajský byl kdysi rozšířen v hojném počtu takřka po celém toku Mekongu. Průmyslové znečištění a intenzivní rybolov do vrhacích sítí za žábry, při němž padá delfín za oběť nechutí rybářů poškodit drahocenou síť, zredukoval jeho výskyt na minimum. Pár zbylých jedinců přežívá u kambodžského městečka Kratie a zbytek právě na Si Phan Donu.

Nejlepší dobou k pozorování těchto neobyčejně ušlechtilých zvířat je vrcholící období sucha, kdy je v Mekongu nižší stav vody a delfíni se stahují do jedné rozlehlé a hluboké tůně, z které pak nemají kam uniknout.

Pozorování jejich ladných pohybů, při nichž se nad hladinou na vteřinu mihne známá hřbetní ploutev, je pro leckoho jedním z nesilnějších životních zážitků. Pokud ho chcete na vlastní kůži zažít, měli byste si rozhodně pospíšit. Hlas odborníků zní neúprosně: "Jestli se v celé oblasti nezastaví lov do vrhacích sítí za žábry, hrozí delfínům brzké vyhynutí."

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...