Sezona začala na umělém sněhu

  • 10
Stovky lyžařů vychutnaly začátek sezony, byť na sjezdovkách leží zatím jen umělý sníh. Děla jedou v mrazivém počasí naplno. Svahy pokrývá až několik desítek centimetrů technického sněhu. Jako kompenzaci nabízejí někteří vlekaři slevy jízdného. "Je slunečno a lyžování je příjemné. Ani čekání na vlek není nijak dramatické," pochvaloval si první den šéf Skiareálu ve Špindlerově Mlýně.

V Krkonoších jezdí zhruba desítka vleků. Slunce přilákalo do nejvyšších českých hor stovky lyžařů. Vzhledem k suchému počasí mohou využívat pouze sjezdovky zasněžené 20 až 40 centimetry umělého sněhu.

"Zapnuli jsme Javor I, v příštím týdnu chceme spustit další. Zasněžujeme nové úseky, ale v silném mrazu technický sníh poměrně rychle vymrzá," uvedl František Vambera ze společnosti SkiPec.

V Peci i ve Špindlerově Mlýně poskytují vlekaři lyžařům mimořádnou slevu. V obou střediscích stojí tento víkend celodenní jízdenka 250 korun. Při normálních sněhových podmínkách by přišla na 400 až 490 korun.

Na technickém sněhu jezdí i lyžaři v Deštném v Orlických horách. Od pátku je v provozu vlek Marta II. "Lidí je poměrně málo, nebe jako malované a lyžování téměř ideální," popsal situaci pracovník společnosti SportProfi.

Šumava láká na noční lyžování
Lyžařské vleky se v sobotu poprvé rozjely také v šumavském Zadově a Kramolíně. Ve střediscích, která disponují zasněžovacím zařízením, jsou pro lyžaře upraveny dvě sjezdovky s bezmála půl metrem technického sněhu.

"Sníh je zmrzlý, ale sjezdovky jsou dobře upraveny. Kvůli inverzi je nyní zasněžovací systém mimo provoz," řekl Luděk Sáska z lyžařského areálu Zadov. Běžkaři si na první vyběhnutí do stopy musejí ještě počkat.

K večernímu lyžování bude zájemce z Písku a Strakonic přivážet skibus. Z města nad Otavou vyjíždí v půl páté. Do Kramolína přijíždějí na večer především lidé z Krumlova a Budějovic. Zasněženy jsou tu zatím dvě sjezdovky.

Také Beskydy jsou na umělém
Souvislá sněhová pokrývka není ani v moravských Beskydech. Majitelé vleků už několik dnů vyrábějí umělý sníh. "Lidé musejí být opatrnější. Namrzá mnohem více než přírodní," připomněl záchranář horské služby Karel Palička.

Doplnil, že vleky se rozjely na Bílé, Pustevnách a v Morávce, kde se ale bude lyžovat jen o víkendu. Pracovníci horské služby varují rovněž milovníky zimní turistiky: "Některé horské chodníky jsou kluzké, pěší turisté musejí být opatrní."

Lyžovat se opět nebude na Lysé hoře. Ministerstvo životního prostředí zatím provozovatelům vleků v chráněné oblasti neudělilo výjimku. Ministru Liboru
Ambrozkovi se nelíbí nevyjasněné podmínky provozu sjezdovek, které byly v minulosti postaveny bez povolení. Ministerstvo chce jejich existenci nejprve zlegalizovat.

Na Vysočině vyzkoušeli sjezdovku
Studený vítr a sedmistupňový mráz přivítal příznivce lyžování na zcela novém lyžařském svahu pod rozhlednou v Karasíně na Žďársku. V pátek slavnostně otevřená, 550 metrů dlouhá a 60 metrů široká sjezdovka prošla zatěžkávací zkouškou.

"Jen za první dvě hodiny prošlo turnikety 2300 lyžařů," pochlubila se Růžena Herciková z lyžařského areálu. K velkému zájmu bezpochyby přispěl i dnešní bezplatný provoz. Zatímco v okolí je jen slabý poprašek, na sjezdovce leží 40 centimetrů upraveného umělého sněhu.

První lyžaři si mohli zalyžovat i na uměle zasněžené sjezdovce v Bílé v Beskydech. (14. prosince 2002)

,