Severní Koreji znovu hrozí krutý hladomor

Severní Koreji, kterou letos zasáhlo několik přírodních katastrof, znovu hrozí krutý hladomor. Možná ještě horší, než byly ty předchozí, jež si podle jihokorejských zdrojů v letech 1995 až 1999 vyžádaly téměř dva miliony lidských životů. Světový program pro výživu (WFP) ve své včerejší zprávě varoval, že hlad může v této komunistické zemi postihnout miliony lidí, pokud se jí v příštím roce nedostane přinejmenším trojnásobku mezinárodní potravinové pomoci oproti letošku.

 Za hlavní příčiny tohoto stavu označila agentura OSN letošní značná sucha a následné rozsáhlé záplavy a také celkový bídný stav severokorejské ekonomiky. "Situace v Severní Koreji je opravdu alarmující. Nynější generace dětí byla již několikrát postižena chronickým nedostatkem potravy," uvedla Catherine Bertiniová z WFP. "Jsou ohroženy miliony lidí a na to, abychom předešli nejhoršímu, máme jen několik nadcházejících měsíců."

Nevyzpytatelný stát, který se letos po dlouhých letech totální izolace začal opatrně otevírat světu, čelí katastrofálním ekonomickým problémům již od rozpadu bývalého Sovětského svazu a kolapsu východního bloku, svých někdejších spojenců a obchodních partnerů. Nejméně pět posledních let přicházejí ze Severní Koreje zprávy o nepředstavitelné chudobě a svízelných životních podmínkách většiny obyvatel. Příkladně lidé, kterým se podařilo prchnout do Číny, líčili tragický obraz rozpadajících se rodin, domů bez elektřiny a tepla, měst a vesnic, kde obyvatelům zbyly k jídlu jen kořínky, listy, stébla trav a žáby.

Od minulého roku se zdálo, že to nejhorší mají Severokorejci už za sebou. Tuto naději však znovu zhatily letošní přírodní katastrofy. Experti se shodují, že v příštím roce musí stále jedna z nejizolovanějších zemí na planetě dostat potravinovou pomoc v hodnotě téměř 400 milionů amerických dolarů, oproti letošním 106 milionům. "Společná říjnová mise WFP a Organizace pro výživu a zemědělství v Severní Koreji zjistila, že letošní sklizeň rýže byla o 31 procent a úroda kukuřice o 235 000 tun nižší než v roce 1999," uvedl pro agenturu Reuters Oliver Lacey-Hall z Úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci.

"Aby nasytil svých 22 milionů obyvatel, bude Pchjongjang nucen během příštích dvanácti měsíců dovézt 1,87 milionu tun obilovin," dodal. Opravdu nejde o planý poplach. Svědčí o tom i slova amerického kongresmana Tonyho Halla, který se před několika dny vrátil z návštěvy severokorejského venkova: "Situace je mnohem horší, než si většina lidí dokáže představit, nehledě na mezinárodní pomoc. V Severní Koreji může brzy nastat jedna z nejhorších humanitárních katastrof za posledních padesát let," uvedl v jihokorejském Soulu.