Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sehnat vánoční strom v Kosovu je problém

  8:28aktualizováno  8:28
Prostějov, Priština - Vojáci z Prostějova, příslušníci průzkumné roty Armády České republiky, tráví vánoční svátky v Kosovu, na základně Šajkovac! "Sehnat jehličnatý stromeček v prostoru odpovědnosti české jednotky není zrovna lehké. Místní příroda je zde tvořena z drtivé většiny listnatými lesy a nádhernými, leč na Vánoce nepoužitelnými křovinami," říká pár dní před Vánocemi mluvčí jednotky Luděk Lávička.

Přesto okolní krajina připomíná Beskydy a Jeseníky, prostor, kde se vyskytují přívalové deště, mrazivý horský vítr, hluboké závěje a nečekané výkyvy počasí. Odloučená jednotky připravuje malou verzi Vánoc.

"U prostřeného štědrovečerního stolu nebude chybět ani vlastnoručně napečené české cukroví, které udělaly příslušnice roty." Příslušnicím roty se také při vzpomínce na přípravu vojenských Vánoc vybaví nekonečný příběh na téma obalování několika set řízků a zdobení napečených medových perníčků.

U štědrovečerní tabule budou chybět vojáci plnící úkoly na odloučeném pracovišti Sekirača v těsné blízkosti provincionální hranice, kde chrání a střeží srbskou komunitu a také část vojáků, zejména těch, co mají doma malé děti, kteří budou na dovolené doma v České republice.

Naopak hosty u štědrovečerní tabule budou nejen velitel jednotky, který předá vojákům malý dárek, a kaplan, ale prestiž české jednotky dokazuje také plánovaná návštěva velitele nadřízené britské jednotky podplukovníka Davida Swanna.

"A zazpíváme si českou koledu, ať mají britští spojenci představu českých vánoc,“ směje se Marcela Bendová z jednotky. "Představte si téměř dvě stovky chlapů v maskáčích, jak pěje ...Nesem vám noviny," směje se psycholog roty Luděk Lávička.

Největší fronta se na Štědrý den určitě utvoří u spojařů, kde si všichni budou chtít na pár minut pohovořit se svými nejdražšími a večer se přes satelitní spojení ponese mnoho telefonátů ve smyslu "... Aničko, Jakube, Adélko, Honzíku, tak co ti přinesl Ježíšek pod stromeček?"

Společně pak všichni také zavzpomínají na své působení v Kosovu, na čtyřicetistupňová vedra, stovky našlapaných kilometrů po prašných cestách a zcela určitě i na všudypřítomné kosovské děti, které spory dospělých odnáší asi nejvíce, staré lidi, kteří často žijí v podmínkách, které nelze nazvat lidskými.

"Čeští vojáci v Kosovu si svůj respekt v Kosovu vybudovali lidským přístupem, schopností vcítit se do situace lidí, kteří opravdu trpí dlouhodobým společenským konfliktem. V zemi, kde je převážně vliv islámu, je tato naše schopnost vlastně jedním z nejvyšších ocenění," říká nadporučík Libor Pernička.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Najdete na iDNES.cz