Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sehnat vánoční strom v Kosovu je problém

  8:28aktualizováno  8:28
Prostějov, Priština - Vojáci z Prostějova, příslušníci průzkumné roty Armády České republiky, tráví vánoční svátky v Kosovu, na základně Šajkovac! "Sehnat jehličnatý stromeček v prostoru odpovědnosti české jednotky není zrovna lehké. Místní příroda je zde tvořena z drtivé většiny listnatými lesy a nádhernými, leč na Vánoce nepoužitelnými křovinami," říká pár dní před Vánocemi mluvčí jednotky Luděk Lávička.

Přesto okolní krajina připomíná Beskydy a Jeseníky, prostor, kde se vyskytují přívalové deště, mrazivý horský vítr, hluboké závěje a nečekané výkyvy počasí. Odloučená jednotky připravuje malou verzi Vánoc.

"U prostřeného štědrovečerního stolu nebude chybět ani vlastnoručně napečené české cukroví, které udělaly příslušnice roty." Příslušnicím roty se také při vzpomínce na přípravu vojenských Vánoc vybaví nekonečný příběh na téma obalování několika set řízků a zdobení napečených medových perníčků.

U štědrovečerní tabule budou chybět vojáci plnící úkoly na odloučeném pracovišti Sekirača v těsné blízkosti provincionální hranice, kde chrání a střeží srbskou komunitu a také část vojáků, zejména těch, co mají doma malé děti, kteří budou na dovolené doma v České republice.

Naopak hosty u štědrovečerní tabule budou nejen velitel jednotky, který předá vojákům malý dárek, a kaplan, ale prestiž české jednotky dokazuje také plánovaná návštěva velitele nadřízené britské jednotky podplukovníka Davida Swanna.

"A zazpíváme si českou koledu, ať mají britští spojenci představu českých vánoc,“ směje se Marcela Bendová z jednotky. "Představte si téměř dvě stovky chlapů v maskáčích, jak pěje ...Nesem vám noviny," směje se psycholog roty Luděk Lávička.

Největší fronta se na Štědrý den určitě utvoří u spojařů, kde si všichni budou chtít na pár minut pohovořit se svými nejdražšími a večer se přes satelitní spojení ponese mnoho telefonátů ve smyslu "... Aničko, Jakube, Adélko, Honzíku, tak co ti přinesl Ježíšek pod stromeček?"

Společně pak všichni také zavzpomínají na své působení v Kosovu, na čtyřicetistupňová vedra, stovky našlapaných kilometrů po prašných cestách a zcela určitě i na všudypřítomné kosovské děti, které spory dospělých odnáší asi nejvíce, staré lidi, kteří často žijí v podmínkách, které nelze nazvat lidskými.

"Čeští vojáci v Kosovu si svůj respekt v Kosovu vybudovali lidským přístupem, schopností vcítit se do situace lidí, kteří opravdu trpí dlouhodobým společenským konfliktem. V zemi, kde je převážně vliv islámu, je tato naše schopnost vlastně jedním z nejvyšších ocenění," říká nadporučík Libor Pernička.Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Najdete na iDNES.cz