Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sehnat dobrou brigádu vyžaduje štěstí

  8:12aktualizováno  8:12
Olomouc - Sháníte brigádu na léto? Pokud už máte něco domluveno, pak můžete mluvit o štěstí. Mít dobře placenou brigádu je dnes mezi studenty terno. Vypadá to, že kdo začal hledat až s vysvědčením v ruce, nebude si moci zvlášť vybírat. K tomu, abyste dnes sehnali dobrou brigádu, je třeba tří věcí - začít hledat co nejdříve (nejlépe v dubnu či květnu), mít rodiče nebo známé ve velkém podniku a mít prostě štěstí.

"Obvolával jsem agentury, ale nic podle svých představ jsem nesehnal. Nepochodil jsem ani na internetu, ani u soukromých firem. Jediné, co se nabízí, je pomoc v obchodech. Ale kamarádi mi řekli, že tam dostali velmi málo peněz," stěžuje si Lukáš Martinovský z Olomouce, který nedávno odmaturoval.

Stejně jsou ale na tom i vysokoškoláci. "Syn teprve včera udělal poslední zkoušku, a tak se zatím příliš intenzívně hledání brigád nevěnoval. Já jsem se sice ptal, ale výsledek není valný," říká také Olomoučan Joel Ruml.  "Dokonce i stavební firmy na obchvatu Olomouce berou spíše jen ze známosti, než aby houfně nabíraly studenty," dodal.

"Chtěli jsme na brigádu, tak jsme se šli zeptat do Zory. Řekli, že už mají plno. Někdo měl však nápad, a tak jsme řekli, že jsme od ředitele. Jen tak nás nakonec zapsali," popisuje shánění brigády jeden z olomouckých středoškoláků.

Velké firmy, které byly tradiční baštou studentů-brigádníků, jsou letos k dvouměsíčním pomocníkům přinejmenším skoupé. "Bereme pouze děti zaměstnanců. Bude to maximálně deset lidí," uvedl Vladimír Vyhnálek, vedoucí osobního oddělení Moravských železáren. V podniku Milo-Tuky nepřijímají brigádníky vůbec. Důvod? Firmy se chovají více ekonomicky a počet jejich zaměstnanců odpovídá práci, kterou potřebují udělat.

"Je to pravda. Velké firmy šetří náklady a berou jen minimum studentů, a to ještě většinou od svých lidí. Ani stavební firmy nechtějí tolik brigádníků jako loni," potvrzuje Jana Klimková, manažerka agentury Index plus, která nabízí studentům brigády. Jedinou možností podle ní zůstávají obchodní řetězce nebo nárazové práce v jiných městech než je Olomouc.

Ani do supermarketů však nemusí být cesta za brigádou úspěšná. Například olomoucký hypermarket Globus už brigádníky nepřijímá. "Máme všechna brigádnická místa obsazena. Studenti se hlásili už v květnu," uvedla jedna z pracovnic personálního oddělení. Podobně jsou na tom i některá zemědělská družstva. "Máme obsazeno. Nám se zájemci hlásí od dubna," říkají zase v Zemědělském družstvu Senice na Hané.

Obsazeny jsou i takové brigády, kde si nevyděláte ani korunu, zato však vyjedete za hranice. Například seznam lidí, kteří pojedou pomoci při žních do rumunského Banátu u některých Arcidiecézních charit, je také beznadějně plný.

Autoři: ,


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Najdete na iDNES.cz