Šéfka dvorské zoo: Safari z autobusu je jak 3D bez brýlí, jeďte autem

  10:58aktualizováno  13:10
Se čtenáři iDNES.cz debatovala ředitelka zoo ve Dvoře Králové nad Labem Dana Holečková. Hlavně o letošní novince, safari pozorovaném z aut návštěvníků. Ne všichni jsou nadšení, kritizovali i jízdu safaribusem. "Auto je lepší, ze safaribusu je to jako jít na 3D film a nevzít si brýle," poradila ředitelka.

Dana Holečková, ředitelka Zoo Dvůr Králové nad Labem | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Když měsíc před prázdninami dvorská zoo zveřejnila nové ceny vstupného do safari, řada návštěvníků se nestačila divit. Mnohým se téměř tisíc korun za rodinnou vstupenku zdálo moc. Navíc kritizovali, že lidé mají jezdit sami autem, nebo safaribusem, pěšky už to nejde.

Ředitelka už tehdy cenu vstupného přirovnala ke 3D kinu a argumentovala, že zoo a safari je stejně kvalitní podívaná, navíc na celý den.

Všechny otázky a odpovědi Dany Holečkové najdete zde

Některým čtenářům se ale nelíbilo, že safaribus projede trasu za necelou hodinu.

"Snažíme se lidem vysvětlit, že safari si užijí ve vlastním voze, někteří to zkusili a dávají nám za pravdu. I mne mrzí, že se lidé dobrovolně ochuzují o možnost dívat se zvířatům z očí do očí jak dlouho chtějí," uznala Holečková.

Na dotaz iDNES.cz dodala, že problém vidí ve dvojím vstupném do zahrady. Návštěvníci, kteří si nejdříve zaplatí klasickou zoo, a pak se jim přece jen zachce do safari, musí je autobusem a jsou spíš zklamaní. Příští rok chce ředitelka podmínky upravit.

Sezona autosafari letos končí 2. října, pak bude možné zase chodit mezi zvířata jako dříve.

Čtenáři vyčítali Daně Holečkové také vysoké vstupné, komerční směřování zahrady nebo naopak málo atrakcí pro děti, například absenci divoké řeky. Přečtěte si celý rozhovor, v němž padaly obsáhlé otázky i odpovědi.

Zahrada ale letos v létě nežila jen debatou o vstupném. Pochlubila se novým pavilonem pro orangutany, největším v Česku, a čerstvě i 150. narozeným mládětem žirafy Rothschildovy. V srpnu se tam narodila už tři.

"První byl sameček Mick, který přišel na svět 2. srpna v brzkých ranních hodinách, druhý je sameček Edgar z 12. srpna a ve středu odpoledne se narodilo třetí mládě, také sameček," uvedla zoo na svých stránkách.

Holečková se navíc velmi angažovala v loňském stěhování nosorožců bílých do africké domoviny a v minulých dnech z rezervace Ol Pejeta v Keni vrátila.

"Žijí v úchvatné přírodě s maximální péčí, nejmladší Fatu se opakovaně pářila se samcem Suni, naposledy 9. června a od té doby již tři říje vynechala. Přivezla jsem vzorky trusu, které putují do Vídně, kde se zjistí, zda už nám nezabřezla," vyjádřila ředitelka naději, že by konečně mohlo dojít ke kýženému rozmnožení ohroženého druhu.

Autor:

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

V 1.díle seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ se dozvíte, jak přežít na opuštěném ostrově

Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na...

Pražský hrad otevře Dům sokolníka, utajenou budovu u jízdárny

Dům sokolníka na Pražském hradě pochází z druhé poloviny 16. století.

I na Pražském hradě, nejnavštěvovanějším místě v celém Česku, jsou místa skrytá očím běžných turistů. Jedním z nich je...

VIDEO: Šílenství v Dolomitech. Když se nad štíty hor rozpoutá peklo

Elektrizující bouřka. Záběr z časosběrného dokumentu Šílenství v Dolomitech

Za jeden den můžete v Dolomitech prožít snad všechna roční období. Zatímco v nižších nadmořských výškách si v létě...

Další z rubriky

Český výletník: Neznámý budovatel a veselí kosmonauti jako umění v metru

Sousoší veselých kosmonautů u dnešní konečné stanice červené trasy C Háje

Všichni je míjíme bez povšimnutí. Přitom soubor sochařských plastik u stanic pražského metra patří mezi pozoruhodné...

Praha neznámá: Smutný výlet po stopách vraha Prokopským údolím

Prokopské údolí (ilustrační foto)

Zatímco Jaroslav Foglar zde ukazoval skautům světlo na konci tunelu, František Zenker tu připravil o život dvě dívky....

S balonem do oblak. Vyvracíme nejčastější mýty o balonovém létání

Horkovzdušný balon nad Českým krasem

Balony se na nebi objevují už 200 let, přesto o balonovém létání panuje mezi neznalou veřejností nespočet mýtů a pověr,...

Najdete na iDNES.cz