Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sedm dní na kajaku drsnou kanadskou divočinou

aktualizováno 
Pouhých dvacet kilometrů od Vancouveru padají v zálivu Howe Sound pusté a zalesněné hory přímo do moře. Členité západní pobřeží Kanady, nepřístupné z vnitrozemí, přímo vybízí k několikadennímu prozkoumávání na plavidle.

Kanadou na kajaku - Během plavby na kajaku kolem západního pobřeží Kanady vidíte překrásné přírodní scenérie | foto: Jan HocekiDNES.cz

Jedinečnou možností je cestování na mořském kajaku – toto strhující dobrodružství kromě rizika přináší i pestré zážitky a nezvyklý pohled na zdejší severskou přírodu. Průvodce vám během plavby budou dělat nebojácní tuleni, majestátně plachtící mořští orli a při troše štěstí i kosatky či velryby keporkaci.

Z brněnské hospody do Strait of Georgia

Na cestu jsme se vydali ve třech – plán cesty jsme vymysleli s Michalem a Lenkou u piva v jedné brněnské hospůdce a za dva měsíce už jsme ve Vancouveru nakládali obrovské kajaky na střechu dodávky.

Z bezpočtu vhodných lokalit, které nabízí členité pobřeží amerického kontinentu a jemu přiléhající ostrov Vancouver Island, jsme pro týdenní expedici na vodě zvolili jižní část průlivu Strait of Georgia, zvaného pro jeho příjemné počasí Sunshine Coast.

Náš kamarád Zdeněk se uvolil a převezl nás i kajaky svým obrovským autem na začátek plavby, do 70 km vzdáleného městečka Egmont. Domlouváme si s ním sraz po týdnu na pláži ve Vancouveru a vyplouváme do liduprázdného fjordu.

Hody na ústřicové pláži

Zdánlivě hladká hladina však hned na počátku plavby ukazuje svoji zrádnost – kvůli vrcholícímu přílivu se v úzkém průlivu musíme s úsilím prokousávat silným proudem směrem k našemu prvnímu tábořišti. Teprve když vplujeme do širokého zálivu Jervis Inlet, trochu si odpočineme a s radostí sledujeme vodopády Friel Falls, u kterých bychom podle mapy mohli najít tábořiště.

Stany stavíme na pláži plné ústřic, kterými si zpestřujeme tábornickou stravu. Ještě, že s sebou vezeme citróny – za náš ústřicový předkrm by se nemusela stydět ani stylová francouzská restaurace!

Kanadou na kajaku

Na ústřicové pláži

Setkání s tuleni a orly

Následující den se probouzíme do mlhy a záhy po vyplutí dokonce začíná pršet. Michal s Lenkou, ač na mořském kajaku úplní začátečníci, si s dlouhým deblkajakem rozumí a statečně navzdory dešti razí cestu vpřed.

Proplouváme úzkým hrdlem průlivu a hledíme na strmé svahy, zvedající se po obou stranách do půlkilometrové výšky. Jako v trychtýři usměrňují stěny průlivu vítr, který nás v silných nárazech tlačí do ústí průlivu.

Držíme se raději u břehu, kde můžeme pozorovat purpurové shluky těl hvězdic, kterých se na skalnatém pobřeží objevuje obrovské množství. Seznamujeme se ale i s dalšími zdejšími živočichy: nad hlavou nám přelétne ledňáček a v dálce pozorujeme černou "bójku“ – hlavu zvědavého tuleně, nejběžnějšího savce této oblasti.

Tuleni patří k hlavní potravě dalšího savce – dravé kosatky. Tito černobílí obři je dokonce neváhají při lovu pronásledovat až na pláž. Kosatky zde patří k běžným zvířatům, stejně jako jinde vzácní orli bělohlaví, kteří nás dennodenně pozorují z větví smrků rostoucích podél břehu.

Kanadou na kajaku

"Na plné plachty"

Ostoróvnyj Jerry

Od třetího dne plavby opouštíme chráněné fjordy a dostáváme se do 40 km širokého průlivu mezi pevninou a největším ostrovem západního pobřeží Ameriky. Ostrov Vancouver Island, jehož hornaté pobřeží se v dálce ztrácí v oparu, je mimo jiné proslulý největší koncentrací horských pum na světě. Na jeho západním pobřeží najdeme mlžné pralesy s obrovskými tújemi, jimž zdejší lidé neřeknou jinak než červené cedry.

Jak plujeme podél pobřeží na jih, pomalu houstne lodní doprava a na malých ostrůvcích se objevují první domky. Na jenom ostrůvku hodláme přespat – máme totiž tip, že tu žije dobrý člověk, navíc taky mořský kajakář. Jerryho najdeme na jeho pozemku a i když nás vůbec nečeká, ukazuje nám místo na táboření. Ze stanů máme perfektní vyhlídku na moře a přímo nad námi krmí hnízdící orli svá mláďata.

"Dóbre ranó, jsem ostoróvnyj Jerry, dáte si malíny k snidáni?“ Probouzí nás ráno rozesmátý Jerry a podává nám misku obrovských jahod. Později se dozvídáme, že byl večer na pevnině a od kamaráda – českého emigranta – se naučil pár slov.

Kanadou na kajaku

Romantické tábořiště

Může se hodit

Centrem oblasti je velkoměsto Vancouver. Ve městě najdete několik půjčoven kajaků a dokonce přímo ve městě se dá uskutečnit celodenní výlet na kajacích do fjordu Indian Arm.

Trajekty
Trajekty na ostrov Vancouver a na Sunshine Coast odjíždějí z přístavu Horseshoe Bay (asi 20 km z centra města) nebo z přístavu Tsawwassen (asi 30 km z centa).

Půjčovné
Půjčovné lodí se pohybuje okolo 40 CAD za den (singl), resp. 50 (dabl). Většinou za to dostanete loď, pádla, krycí zástěru (tzv. špric-deku), plovací vestu, pumpu a někdy i mapu oblasti.
Další informace najdete například na stránce magazínu http://www.wavelengthmagazine.com/. Tady najdete nespočet odkazů na kluby, destinace, deníky cestovatelů a pomocí bezplatné inzerce zde dokonce můžete vyhledat partnera pro cestu po moři.


Zachráněné tulení mládě

Poslední dva dny naší expedice směřujeme do nitra fjordu Howe Sound. Na ploše 30 km hlubokého fjordu leží několik ostrovů s romantickými místy na táboření i s usedlostmi, připomínajícími svou polohou vysoko na žulových útesech orlí hnízda.

Obraz nedotknuté přírody však narušuje vzdálená silueta celulózky s kouřícím komínem. Projíždíme kolem vorů, svázaných z obrovských kmenů jedlí a smrků. Tyto plovoucí zásobárny dřeva pro celulózku připomínají obrovské, až stometrové hady, ukotvené u skalnatého pobřeží.

Naši pozornost náhle upoutá obrovský orel bělohlavý, kroužící nízko nad jedním z vorů. K našemu překvapení na voru nacházíme maličké mládě tuleně, bezmocně zaklíněné mezi dva kmeny. Probíráme s Michalem situaci a nakonec se rozhodneme k záchranné akci a mládě přenášíme do vody.

Tuleňátko po vysvobození mizí pod hladinou, až se lekneme, že se utopí. Naštěstí jeho hlava po chvilce opět vyplouvá u okraje voru a po chvilce se vedle něj vynoří i jeho máma. Mládě je očmucháno a vzápětí oba mizí pod hladinou.

Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland včetně map a praktických rad. Více o autorovi na http://www.hocek.cz/.

 

Nejhezčí túry světa

 

Kanadou na kajaku

Záchrana malého tuleně

Cesta na vrchol

Na závěr plavby zanecháváme kajaky na pláži a pěšky se vydáváme na vrchol ostrova Anvil. Hodinové stoupání hustým lesem nás přivádí na skalnatou plošinku s nádherným rozhledem po celém zálivu. Na jedné straně máme jako na dlani celou naši sedmidenní vodní pouť a na druhé straně se přímo z moře zvedají ostré štíty zasněžených pobřežních hor.

Bíle zbarvená voda z ledovců se po celé ploše fjordu mísí s blankytně modrým mořem a vytváří na jeho hladině jakousi obrovskou malířskou paletu. Její barvy promíchávají nejenom vítr, mořské proudy a lodní šrouby plavidel, ale také naše kajakářská pádla...

JAN HOCEK

Autor:
Nejčtenější

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Další z rubriky

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.