Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm dní na kajaku drsnou kanadskou divočinou

aktualizováno 
Pouhých dvacet kilometrů od Vancouveru padají v zálivu Howe Sound pusté a zalesněné hory přímo do moře. Členité západní pobřeží Kanady, nepřístupné z vnitrozemí, přímo vybízí k několikadennímu prozkoumávání na plavidle.

Kanadou na kajaku - Během plavby na kajaku kolem západního pobřeží Kanady vidíte překrásné přírodní scenérie | foto: Jan HocekiDNES.cz

Jedinečnou možností je cestování na mořském kajaku – toto strhující dobrodružství kromě rizika přináší i pestré zážitky a nezvyklý pohled na zdejší severskou přírodu. Průvodce vám během plavby budou dělat nebojácní tuleni, majestátně plachtící mořští orli a při troše štěstí i kosatky či velryby keporkaci.

Z brněnské hospody do Strait of Georgia

Na cestu jsme se vydali ve třech – plán cesty jsme vymysleli s Michalem a Lenkou u piva v jedné brněnské hospůdce a za dva měsíce už jsme ve Vancouveru nakládali obrovské kajaky na střechu dodávky.

Z bezpočtu vhodných lokalit, které nabízí členité pobřeží amerického kontinentu a jemu přiléhající ostrov Vancouver Island, jsme pro týdenní expedici na vodě zvolili jižní část průlivu Strait of Georgia, zvaného pro jeho příjemné počasí Sunshine Coast.

Náš kamarád Zdeněk se uvolil a převezl nás i kajaky svým obrovským autem na začátek plavby, do 70 km vzdáleného městečka Egmont. Domlouváme si s ním sraz po týdnu na pláži ve Vancouveru a vyplouváme do liduprázdného fjordu.

Hody na ústřicové pláži

Zdánlivě hladká hladina však hned na počátku plavby ukazuje svoji zrádnost – kvůli vrcholícímu přílivu se v úzkém průlivu musíme s úsilím prokousávat silným proudem směrem k našemu prvnímu tábořišti. Teprve když vplujeme do širokého zálivu Jervis Inlet, trochu si odpočineme a s radostí sledujeme vodopády Friel Falls, u kterých bychom podle mapy mohli najít tábořiště.

Stany stavíme na pláži plné ústřic, kterými si zpestřujeme tábornickou stravu. Ještě, že s sebou vezeme citróny – za náš ústřicový předkrm by se nemusela stydět ani stylová francouzská restaurace!

Kanadou na kajaku

Na ústřicové pláži

Setkání s tuleni a orly

Následující den se probouzíme do mlhy a záhy po vyplutí dokonce začíná pršet. Michal s Lenkou, ač na mořském kajaku úplní začátečníci, si s dlouhým deblkajakem rozumí a statečně navzdory dešti razí cestu vpřed.

Proplouváme úzkým hrdlem průlivu a hledíme na strmé svahy, zvedající se po obou stranách do půlkilometrové výšky. Jako v trychtýři usměrňují stěny průlivu vítr, který nás v silných nárazech tlačí do ústí průlivu.

Držíme se raději u břehu, kde můžeme pozorovat purpurové shluky těl hvězdic, kterých se na skalnatém pobřeží objevuje obrovské množství. Seznamujeme se ale i s dalšími zdejšími živočichy: nad hlavou nám přelétne ledňáček a v dálce pozorujeme černou "bójku“ – hlavu zvědavého tuleně, nejběžnějšího savce této oblasti.

Tuleni patří k hlavní potravě dalšího savce – dravé kosatky. Tito černobílí obři je dokonce neváhají při lovu pronásledovat až na pláž. Kosatky zde patří k běžným zvířatům, stejně jako jinde vzácní orli bělohlaví, kteří nás dennodenně pozorují z větví smrků rostoucích podél břehu.

Kanadou na kajaku

"Na plné plachty"

Ostoróvnyj Jerry

Od třetího dne plavby opouštíme chráněné fjordy a dostáváme se do 40 km širokého průlivu mezi pevninou a největším ostrovem západního pobřeží Ameriky. Ostrov Vancouver Island, jehož hornaté pobřeží se v dálce ztrácí v oparu, je mimo jiné proslulý největší koncentrací horských pum na světě. Na jeho západním pobřeží najdeme mlžné pralesy s obrovskými tújemi, jimž zdejší lidé neřeknou jinak než červené cedry.

Jak plujeme podél pobřeží na jih, pomalu houstne lodní doprava a na malých ostrůvcích se objevují první domky. Na jenom ostrůvku hodláme přespat – máme totiž tip, že tu žije dobrý člověk, navíc taky mořský kajakář. Jerryho najdeme na jeho pozemku a i když nás vůbec nečeká, ukazuje nám místo na táboření. Ze stanů máme perfektní vyhlídku na moře a přímo nad námi krmí hnízdící orli svá mláďata.

"Dóbre ranó, jsem ostoróvnyj Jerry, dáte si malíny k snidáni?“ Probouzí nás ráno rozesmátý Jerry a podává nám misku obrovských jahod. Později se dozvídáme, že byl večer na pevnině a od kamaráda – českého emigranta – se naučil pár slov.

Kanadou na kajaku

Romantické tábořiště

Může se hodit

Centrem oblasti je velkoměsto Vancouver. Ve městě najdete několik půjčoven kajaků a dokonce přímo ve městě se dá uskutečnit celodenní výlet na kajacích do fjordu Indian Arm.

Trajekty
Trajekty na ostrov Vancouver a na Sunshine Coast odjíždějí z přístavu Horseshoe Bay (asi 20 km z centra města) nebo z přístavu Tsawwassen (asi 30 km z centa).

Půjčovné
Půjčovné lodí se pohybuje okolo 40 CAD za den (singl), resp. 50 (dabl). Většinou za to dostanete loď, pádla, krycí zástěru (tzv. špric-deku), plovací vestu, pumpu a někdy i mapu oblasti.
Další informace najdete například na stránce magazínu http://www.wavelengthmagazine.com/. Tady najdete nespočet odkazů na kluby, destinace, deníky cestovatelů a pomocí bezplatné inzerce zde dokonce můžete vyhledat partnera pro cestu po moři.


Zachráněné tulení mládě

Poslední dva dny naší expedice směřujeme do nitra fjordu Howe Sound. Na ploše 30 km hlubokého fjordu leží několik ostrovů s romantickými místy na táboření i s usedlostmi, připomínajícími svou polohou vysoko na žulových útesech orlí hnízda.

Obraz nedotknuté přírody však narušuje vzdálená silueta celulózky s kouřícím komínem. Projíždíme kolem vorů, svázaných z obrovských kmenů jedlí a smrků. Tyto plovoucí zásobárny dřeva pro celulózku připomínají obrovské, až stometrové hady, ukotvené u skalnatého pobřeží.

Naši pozornost náhle upoutá obrovský orel bělohlavý, kroužící nízko nad jedním z vorů. K našemu překvapení na voru nacházíme maličké mládě tuleně, bezmocně zaklíněné mezi dva kmeny. Probíráme s Michalem situaci a nakonec se rozhodneme k záchranné akci a mládě přenášíme do vody.

Tuleňátko po vysvobození mizí pod hladinou, až se lekneme, že se utopí. Naštěstí jeho hlava po chvilce opět vyplouvá u okraje voru a po chvilce se vedle něj vynoří i jeho máma. Mládě je očmucháno a vzápětí oba mizí pod hladinou.

Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland včetně map a praktických rad. Více o autorovi na http://www.hocek.cz/.

 

Nejhezčí túry světa

 

Kanadou na kajaku

Záchrana malého tuleně

Cesta na vrchol

Na závěr plavby zanecháváme kajaky na pláži a pěšky se vydáváme na vrchol ostrova Anvil. Hodinové stoupání hustým lesem nás přivádí na skalnatou plošinku s nádherným rozhledem po celém zálivu. Na jedné straně máme jako na dlani celou naši sedmidenní vodní pouť a na druhé straně se přímo z moře zvedají ostré štíty zasněžených pobřežních hor.

Bíle zbarvená voda z ledovců se po celé ploše fjordu mísí s blankytně modrým mořem a vytváří na jeho hladině jakousi obrovskou malířskou paletu. Její barvy promíchávají nejenom vítr, mořské proudy a lodní šrouby plavidel, ale také naše kajakářská pádla...

JAN HOCEK

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Bojíte se létat? Při cestě z Tokia na Havaj neodlepíte nohy od země

Cestujícím s virtuální japonskou leteckou společností First Airlines jsou k...

Japonci přišli s řešením pro ty, kteří mají panický strach z létání: založili první virtuální leteckou společnost First...

Bojíte se teroristického útoku? Nespěte v přízemí a horních patrech hotelu

Zvýšená bezpečnostní opatření na pražském Staroměstském náměstí po tragédii v...

Podle čeho si vybíráte hotelový pokoj? Podle výhledu, nebo abyste to neměli daleko do jídelny? Bývalý agent CIA tvrdí,...

Egypt je nejdřív pohádka, po roce začnete vnímat realitu, říká Hanka

Hanka chtěla ve svém životě změnu a našla jí v Egyptě.

Původním zaměstnáním je učitelka matematiky a fyziky, ale v Egyptě teď pracuje jako realitní makléřka. Do Afriky ji...

Najdete na iDNES.cz