Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sbírky jsou více než pestré

  8:14aktualizováno  8:14
Opava - Milovníci archeologie, přírodních věd či hornictví mají o víkendu jedinečnou šanci prohlédnout si nejrůznější sbírky a výstavy zdarma. Muzea totiž u příležitosti Dne muzeí zpřístupní návštěvníkům o víkendu své sbírky bez vstupného. Některá muzea dokonce ke svému svátku připravila nové výstavy. Slezské muzeum v Opavě například ve spolupráci s japonským velvyslanectvím nabídne unikátní výstavu japonských panenek.
"Panenky nesloužily jen jako hračky pro dětské potěšení, ale také jako estetický předmět k obdivu" uvedl Vladimír Pffefer ze Slezského muzea s tím, že výstava je opravdu mimořádná. Vernisáž výstavy se koná dnes v 17 hodin za účasti zástupců japonského velvyslanectví.

Slezské muzeum kromě toho nabízí expozice o vývoji přírody v kraji, Slezsku v lidovém umění či výstavu Evropské umění 14,-18. století. Návštěvníci zámku ve Frýdku-Místku si mohou o víkendu prohlédnout i třetí nádvoří, které se veřejnosti otevírá jen při výjimečných příležitostech. V glorietu na tomto nádvoří také bude přichystána vůbec první výstava, která představí nálezy mezinárodní archeologické expedice v Beskydech. Přístupné budou samozřejmě i ostatní expozice Muzea Beskyd.

Turisté, kteří zavítají do muzea v Novém Jičíně, se mohou těšit na novou výstavu archeologických nálezů, vykopávek a historických dokumentů Jantarová stezka a také na výstavu o Chráněné krajinné oblasti Poodří. Pracovník muzea Jan Vala uvedl, že obě výstavy potrvají až do konce léta. Bez vstupného si mohou návštěvníci prohlédnout i stálou expozici předmětů pro Nový Jičín typických - klobouků.

Zadarmo se o víkendu dostanou lidé také na bruntálský zámek. Očekávat je bude stálá výstava o jesenické přírodě a také zámecká expozice čítající pětadvacet pokojů a kapli. Ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová uvedla, že na Den muzeí nic speciálního nechystali. "Naše výstavní síně jsou ale v současné době tak nabité, jako už dlouho ne," řekla.

Návštěvníci mohou zhlédnout mimo jiné výstavu věnovanou padesátému výročí ostravské zoologické zahrady nebo expozici kostýmů a scénografie, kterou připravili výtvarníci Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Eliška Zapletalová a Alexander Babraj. Pro milovníky přírody je připravena expozice vzácných a ohrožených druhů rostlin a hub. "Myslím, že z naší současné nabídky by si mohl vybrat opravdu každý," poznamenala ředitelka Kábrtová.

Také Hornické muzeum v Ostravě-Petřkovicích otevře o víkendu své brány zdarma. Vedoucí pracovník Lumír Plac sdělil, že první prohlídka expozic, věnovaných historii dobývání uhlí na Ostravsku, začíná v sobotu i v neděli v devět hodin ráno, poslední ve čtyři hodiny odpoledne.
Autoři: ,


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Najdete na iDNES.cz