Sasko chce uzavřít turistické stezky s Českem

  • 1
Ústí nad Labem - Některé turistické stezky vedoucí přes státní hranici do SRN by se lehce mohly stát pouhou minulostí. Na tlak německých obchodníků vyhrožuje německá strana uzavřením cest, pokud z jejich blízkosti v Česku nezmizí vietnamské tržnice. Na nich turisté nakupují zboží, které přenášejí do Německa, ačkoliv to zákon zakazuje.

Porušování zákonů
"Podle německých expertů dochází na naší straně otevřených turistických stezek k porušování mezivládní dohody, protože se v jejich prostoru nachází velké množství prodejních míst. Němečtí občané jich proto nevyužívají k turistice, ale k nákupům. Podle platných německých právních předpisů prý tím v případě občanů SRN dochází k páchání trestné činnosti," vysvětluje problém Jiří Hájek z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Právě ministerstvo vnitra, které má turistické stezky na starosti, bylo proto německou stranou v dubnu požádáno o pomoc při sjednání nápravy. "Naše ministerstvo se dopisy obrátilo na všechny orgány státní správy a obce, kterých se to týká," dodává Hájek.

Uzavření turistických stezek hrozí v několika obcích
V Ústeckém kraji hrozí uzavření stezkám v Jiříkově na Děčínsku, Brandově a Českém Jiřetíně v okrese Most. Ve všech případech jde o tržnice na soukromých pozemcích.

"Se starosty tří zmiňovaných obcí máme dohodu, že pokud nedojde k nápravě už před sezonou, tedy přibližně na začátku června, příhraniční stezky zavřeme," prohlásil rezolutně Vlastimil Řehák z cizinecké a pohraniční policie v Ústí nad Labem.

V Jiříkově se problémem zabývala městská rada, řešení ale nenašla. "Žádám stále o zřízení normálního hraničního přechodu. Stálá přítomnost celníků by nám pomohla," nevzdává se starosta Jiříkova Michal Maják. Zároveň se chce obrátit na celní policii, aby častěji prováděla kontroly stezky.

"Uvažujeme společně s živnostenským úřadem i o přísném tržním řádu. Problém je v tom, kdo by jeho dodržování kontroloval," doplňuje Maják. Radnice proto chce jednat i s provozovateli tržnice o možné výměně pozemků za jiné, dál od hranice.

Majitelé pozemků s tržnicemi se stěhovat nechtějí
Majitel jednoho z nich Karel Vu ale už před časem jasně prohlásil, že stěhování nepřichází v úvahu. Starosti s omezením obchodu u hranice mají i v Brandově. "Svoláváme jednání s německými partnery pod hlavičkou Euroregionu. Musíme být nekompromisní a tlačit na to, aby se spíš než tržnice u hranice provozovaly služby," tvrdí starosta Brandova Otakar Kulhánek.

Brandov už před pěti lety uzavření stezky zažil. "Tenkrát jsme se nakonec dohodli, snad se to povede i teď. Kdyby sem ale němečtí sousedé nechodili hlavně za nákupem, tržnice by se tady nevyplatily," uzavírá Kulhánek.

Většina místních obchodníků by zkrachovala, protože němečtí turisté jsou pro ně hlavním zdrojem příjmů, shodují se téměř všichni.

Sasko se snaží ochránit svoje podnikatele
Ochrana místních podnikatelů vede saské starosty často k tomu, že s otevřením přeshraniční stezky vůbec nedají souhlas. Přesvědčili se o tom i v Ostrově u Tisé na Ústecku.

"V roce 2000 jsme tam chtěli otevřít přechod pro kola, pěší a lyžaře do německého Bielatalu. Už jsme měli přichystané i cedule, jen je osadit, a pak přišel dopis, že německá strana se proti tomu postavila. Tamější starosta udával jako důvod, že ve vsi nemá dostatek parkovacích míst pro auta. Důvod byl ale, myslím, trochu jiný - saští hoteliéři a restauratéři by přišli o tržby," řekl starosta Tisé František Ritschel. Další vyhlídka na otevření hranice bude podle něj v roce 2003.