Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sardinie: ostrov, který září všemi odstíny modré

aktualizováno 
Sardinie leží ve Středozemním moři jihozápadně od italské pevniny a jižně od francouzské Korsiky, od níž je oddělena jen úžinou Bochce di Bonifacio. Po Sicílii je Sardinie největším italským ostrovem. Právě kvůli čistému a pestrobarevnému moři je tento ostrov často nazývána Karibikem Středomoří.

Pro Sardinii jsou typické písčité pláže, průzračné moře a nedotčená příroda | foto: Profimedia.cz

Sardinie je od roku 1948 autonomní oblasti Itálie. Hlavním městem Sardinie a zároveň jejím správním střediskem je Cagliari, ležící na jižním cípu ostrova.

Cagliari, Sardinie

Jeho kouzelné a nezaměnitelné pobřeží je převážně členité a tvoří jej jak skály, tak i množství písečných i oblázkových pláží. Hory a pahorkatiny zabírají většinu rozlohy ostrova. Na západním pobřeží v oblasti Oristana se nachází poloostrov Sinis s nejrozsáhlejší evropskou pouští. 

Sinis, Sardinie

V křovinatých porostech tzv. macchie kraluje vedle vonných bylinek (jalovec, myrta, rozmarýn, levandule, tymián) růžová pivoňka (italsky Peonia), která se stala oficiálním symbolem Sardinie. Z již zmíněné myrty se vyrábí typický místní hořkosladký likér Mirto.

Sardinie patří k ostrovům s nejlepšími klimatickými podmínkami ve Středozemí. Zdejší čisté a pestrobarevné moře nabízí ideální možnost ke koupání, potápění a veškerým vodním sportům, velice oblíbené jsou plavby kolem pobřeží, k jeskyním či na některou z mnoha pláží.

Nejkrásnější oblasti

archeologické naleziště Nora, Sardinie

Sardinie je ostrov bohatý na prehistorické památky, naleznete zde mnoho prastarých pohřebišť, pohřební památníky z velkých kamenných bloků - dolmeny, a také svisle zapuštěné kultovní památníky - menhiry. Nachází se zde také několik fénických a punských pevností (například punské město Sulci na Sant´Antioco nebo archeologické naleziště Nora) a také mnoho historických městeček - jedním z nejkrásnějších je Alghero na severozápadě ostrova.

Porto Pino
Příjemné letovisko, vyhlášené díky vysokým bílým písečným dunám, které ukončují pláž dlouhou čtyři kilometry. Nedotčená příroda v okolí je protkána stezkami pro pěší, které často končí na některé z písečných pláží, které jsou chráněné skalisky.

Potápění se doporučuje v zátoce Cala Piombo, ve vzdálenosti jeden kilometr od pobřeží. Zde je v hloubce 30 až 35 metrů ráj pro podvodní fotografování a podvodní archeologii - jsou tu k vidění úlomky amfor nebo váz.
Porto Pino je zahrnuto v seznamu oblastí chráněných pro kvalitu a kvantitu rostlinstva a je součástí parku Sullcis. Právě zde jsou také velmi často k vidění plameňáci.

Pula / Santa Margherita di Pula
Známé letovisko ležící v těsné blízkosti starověkého města Nora je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Na své si přijdou i milovníci kultury a sportu. Velký věhlas si během několika let získalo i místní osmnácti jamkové golfové hřiště, kde jsou pořádány i mezinárodní turnaje.

Costa Rei

Costa Rei, Sardinie

Letovisko Costa Rei leží uprostřed široce rozevřené zátoky. Pro tuto oblast jsou charakteristické dlouhé pláže s bělostným pískem a tyrkysovým mořem. Turisté tu mohou využít půjčovny kol, tenisové i fotbalové hřiště, jízdárny, potápěčská centra, školy windsurfingu a plachtění.

Tato oblast nabízí množství výletů do okolí - pobřežní hory směrem na Villassimius, Hadí ostrov - Isola Serpentara s nádhernými schovanými zátokami, skupina ostrůvků Variglioni, nebo horské vesničky ve vnitrozemí.

Villasimius

Villasimius, Sardinie

Oblast Villasimius patří k nejvyhledávanějším oblastem Sardinie. Leží zhruba 50 kilometrů od hlavního města Cagliari. Je vyhlášena především nádhernými bílými písečnými plážemi a do tyrkysových barev zbarveným mořem.

Isola Rossa
Starobylá rybářská osada, která se během let změnila v malebné turistické středisko s malým přístavem, se nachází v zálivu Asinara na severozápadě Sardinie. Isola Rossa je výhodným výchozím místem pro výlety za historickými a archeologickými památkami. Je zde několik restaurací (vyhlášenou místní lahůdkou jsou čerstvé langusty), barů, pizzerie, diskotéka a obchůdky. Oblast má skvělé podmínky pro potápění.

Stintino / Capo Falcone
Známé letovisko leží na severozápadě Sardinie, původně bylo městečko vystavěno pro rybáře přesídlené z ostrova Asinara, kde byla vybudována státní věznice. Ostrůvek Aisnara leží naproti městečku Stintino a dnes je vyhledávaným cílem turistů. 

Costa Smeralda / Golfo di Marinella

Costa Smeralda, Sardinie

Nejvyhlášenější a nejexkluzivnější pobřeží Sardinie je Costa Smeralda, tzv. Smaragdové pobřeží. Zde tráví svou dovolenou nejbohatší a nejznámější lidé světa. Costa Smeralda je pobřeží mezi malebnými přístavními městečky Porto Cervo a Porto Rotondo.

Marinella, Sardinie

Záliv Marinella se rozkládá na jižním cípu Costa Smeraldy. Oblý záliv obklopují pahorky, na jižním pahorku se tyčí bělostný kostelík Nostra Signora de su Monte. 

Valle dell’Erica
Velmi klidné místo vhodné pro relax a odpočinek. Rozkládá se na nejsevernějším výběžku Sardinie, poblíž malebného městečka Santa Teresa di Gallura, kde je turistický přístav a odkud odjíždějí trajekty na francouzskou Korsiku. Naproti Valle dell’Erica leží souostroví Arcipelago di La Maddalena, které je národním parkem.

Alghero

Alghero, Sardinie

Historické město na severozápadě Sardinie, vystavěné v katalánském stylu a přezdívané "Malá Barcelona". Městu dominuje centrum se středověkým opevněním, centrálním náměstím Porta a Terra, katedrála Sv. Marie nebo Židovská věž. Poblíž města se nachází známá  krasová Neptunova jeskyně (grotta di Nettuno) s podzemními jezírky.

Rozhodně nevynechejte
Sardinská kuchyně je velmi pestrá a chutná. Tradiční důraz na pastevectví zajistil pevné místo na jídelním stole pokrmům z jehněčího a skopového masa, s mořem jsou neodmyslitelně spjaty rybí speciality. Více než 4000 let starou tradici má také výroba sýrů, ovčích, kozích i kravských, nabídka je tedy velmi široká a kvalita velmi vysoká. Nejznámějším typickým ovčím sýrem je pecorino.

K Sardinii také neodmyslitelně patří výborná místní vína. Mezi nejlepší červená vína patří Cannonau di Sardegna - lahodné, rubínově červené víno, z bílých vín například Nuragus. Za zmínku stojí i Červený anděl (Angelu Ruiu) - silné červené dezertní víno, které je často srovnávané s portským.

Praktické tipy

nápoj Mirto, Sardinie

Vhodným dárkem může být lahodný národní nápoj Mirto, který se prodává v ručně vyrobených lahvích rozmanitých tvarů. Typickým suvenýrem je stříbrný či zlatý šperk z polodrahokamem nebo korálem, nebo "Fede  Sarda", což je sardinský ručně vyrobený prsten. Sardinské koberce jsou vyráběné z ovčí vlny v manufakturních dílnách po celém ostrově.




Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...



Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Začínají Bratislavské městské dny 2018, nabídnou videomapping i ostrov Sihoť

Bratislavský hrad je po právu hlavní dominantou.

Oblíbené Bratislavské městské dny, které každoročně přilákají do ulic hlavního města Slovenska tisíce lidí, se konají...

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Najdete na iDNES.cz