Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sardinie: ostrov, který září všemi odstíny modré

aktualizováno 
Sardinie leží ve Středozemním moři jihozápadně od italské pevniny a jižně od francouzské Korsiky, od níž je oddělena jen úžinou Bochce di Bonifacio. Po Sicílii je Sardinie největším italským ostrovem. Právě kvůli čistému a pestrobarevnému moři je tento ostrov často nazývána Karibikem Středomoří.

Pro Sardinii jsou typické písčité pláže, průzračné moře a nedotčená příroda | foto: Profimedia.cz

Sardinie je od roku 1948 autonomní oblasti Itálie. Hlavním městem Sardinie a zároveň jejím správním střediskem je Cagliari, ležící na jižním cípu ostrova.

Cagliari, Sardinie

Jeho kouzelné a nezaměnitelné pobřeží je převážně členité a tvoří jej jak skály, tak i množství písečných i oblázkových pláží. Hory a pahorkatiny zabírají většinu rozlohy ostrova. Na západním pobřeží v oblasti Oristana se nachází poloostrov Sinis s nejrozsáhlejší evropskou pouští. 

Sinis, Sardinie

V křovinatých porostech tzv. macchie kraluje vedle vonných bylinek (jalovec, myrta, rozmarýn, levandule, tymián) růžová pivoňka (italsky Peonia), která se stala oficiálním symbolem Sardinie. Z již zmíněné myrty se vyrábí typický místní hořkosladký likér Mirto.

Sardinie patří k ostrovům s nejlepšími klimatickými podmínkami ve Středozemí. Zdejší čisté a pestrobarevné moře nabízí ideální možnost ke koupání, potápění a veškerým vodním sportům, velice oblíbené jsou plavby kolem pobřeží, k jeskyním či na některou z mnoha pláží.

Nejkrásnější oblasti

archeologické naleziště Nora, Sardinie

Sardinie je ostrov bohatý na prehistorické památky, naleznete zde mnoho prastarých pohřebišť, pohřební památníky z velkých kamenných bloků - dolmeny, a také svisle zapuštěné kultovní památníky - menhiry. Nachází se zde také několik fénických a punských pevností (například punské město Sulci na Sant´Antioco nebo archeologické naleziště Nora) a také mnoho historických městeček - jedním z nejkrásnějších je Alghero na severozápadě ostrova.

Porto Pino
Příjemné letovisko, vyhlášené díky vysokým bílým písečným dunám, které ukončují pláž dlouhou čtyři kilometry. Nedotčená příroda v okolí je protkána stezkami pro pěší, které často končí na některé z písečných pláží, které jsou chráněné skalisky.

Potápění se doporučuje v zátoce Cala Piombo, ve vzdálenosti jeden kilometr od pobřeží. Zde je v hloubce 30 až 35 metrů ráj pro podvodní fotografování a podvodní archeologii - jsou tu k vidění úlomky amfor nebo váz.
Porto Pino je zahrnuto v seznamu oblastí chráněných pro kvalitu a kvantitu rostlinstva a je součástí parku Sullcis. Právě zde jsou také velmi často k vidění plameňáci.

Pula / Santa Margherita di Pula
Známé letovisko ležící v těsné blízkosti starověkého města Nora je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Na své si přijdou i milovníci kultury a sportu. Velký věhlas si během několika let získalo i místní osmnácti jamkové golfové hřiště, kde jsou pořádány i mezinárodní turnaje.

Costa Rei

Costa Rei, Sardinie

Letovisko Costa Rei leží uprostřed široce rozevřené zátoky. Pro tuto oblast jsou charakteristické dlouhé pláže s bělostným pískem a tyrkysovým mořem. Turisté tu mohou využít půjčovny kol, tenisové i fotbalové hřiště, jízdárny, potápěčská centra, školy windsurfingu a plachtění.

Tato oblast nabízí množství výletů do okolí - pobřežní hory směrem na Villassimius, Hadí ostrov - Isola Serpentara s nádhernými schovanými zátokami, skupina ostrůvků Variglioni, nebo horské vesničky ve vnitrozemí.

Villasimius

Villasimius, Sardinie

Oblast Villasimius patří k nejvyhledávanějším oblastem Sardinie. Leží zhruba 50 kilometrů od hlavního města Cagliari. Je vyhlášena především nádhernými bílými písečnými plážemi a do tyrkysových barev zbarveným mořem.

Isola Rossa
Starobylá rybářská osada, která se během let změnila v malebné turistické středisko s malým přístavem, se nachází v zálivu Asinara na severozápadě Sardinie. Isola Rossa je výhodným výchozím místem pro výlety za historickými a archeologickými památkami. Je zde několik restaurací (vyhlášenou místní lahůdkou jsou čerstvé langusty), barů, pizzerie, diskotéka a obchůdky. Oblast má skvělé podmínky pro potápění.

Stintino / Capo Falcone
Známé letovisko leží na severozápadě Sardinie, původně bylo městečko vystavěno pro rybáře přesídlené z ostrova Asinara, kde byla vybudována státní věznice. Ostrůvek Aisnara leží naproti městečku Stintino a dnes je vyhledávaným cílem turistů. 

Costa Smeralda / Golfo di Marinella

Costa Smeralda, Sardinie

Nejvyhlášenější a nejexkluzivnější pobřeží Sardinie je Costa Smeralda, tzv. Smaragdové pobřeží. Zde tráví svou dovolenou nejbohatší a nejznámější lidé světa. Costa Smeralda je pobřeží mezi malebnými přístavními městečky Porto Cervo a Porto Rotondo.

Marinella, Sardinie

Záliv Marinella se rozkládá na jižním cípu Costa Smeraldy. Oblý záliv obklopují pahorky, na jižním pahorku se tyčí bělostný kostelík Nostra Signora de su Monte. 

Valle dell’Erica
Velmi klidné místo vhodné pro relax a odpočinek. Rozkládá se na nejsevernějším výběžku Sardinie, poblíž malebného městečka Santa Teresa di Gallura, kde je turistický přístav a odkud odjíždějí trajekty na francouzskou Korsiku. Naproti Valle dell’Erica leží souostroví Arcipelago di La Maddalena, které je národním parkem.

Alghero

Alghero, Sardinie

Historické město na severozápadě Sardinie, vystavěné v katalánském stylu a přezdívané "Malá Barcelona". Městu dominuje centrum se středověkým opevněním, centrálním náměstím Porta a Terra, katedrála Sv. Marie nebo Židovská věž. Poblíž města se nachází známá  krasová Neptunova jeskyně (grotta di Nettuno) s podzemními jezírky.

Rozhodně nevynechejte
Sardinská kuchyně je velmi pestrá a chutná. Tradiční důraz na pastevectví zajistil pevné místo na jídelním stole pokrmům z jehněčího a skopového masa, s mořem jsou neodmyslitelně spjaty rybí speciality. Více než 4000 let starou tradici má také výroba sýrů, ovčích, kozích i kravských, nabídka je tedy velmi široká a kvalita velmi vysoká. Nejznámějším typickým ovčím sýrem je pecorino.

K Sardinii také neodmyslitelně patří výborná místní vína. Mezi nejlepší červená vína patří Cannonau di Sardegna - lahodné, rubínově červené víno, z bílých vín například Nuragus. Za zmínku stojí i Červený anděl (Angelu Ruiu) - silné červené dezertní víno, které je často srovnávané s portským.

Praktické tipy

nápoj Mirto, Sardinie

Vhodným dárkem může být lahodný národní nápoj Mirto, který se prodává v ručně vyrobených lahvích rozmanitých tvarů. Typickým suvenýrem je stříbrný či zlatý šperk z polodrahokamem nebo korálem, nebo "Fede  Sarda", což je sardinský ručně vyrobený prsten. Sardinské koberce jsou vyráběné z ovčí vlny v manufakturních dílnách po celém ostrově.Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Najdete na iDNES.cz