Sopečný výbuch stvořil turistický ráj. Nabízí úchvatné scenérie i historii

Nejromantičtější, nejpohádkovější, nejfotogeničtější... Ať vás napadne jakýkoli superlativ, už ho někdo někdy o Santorini, nejjižnějším souostroví řeckých Kyklad, určitě použil. Ostrov, který dramaticky změnil ojedinělý výbuch sopky, dnes láká miliony turistů.
Santorini ročně přiláká téměř dva miliony lidí a zhruba polovina z nich jsou...

Santorini ročně přiláká téměř dva miliony lidí a zhruba polovina z nich jsou turisté, kteří přijedou lodí a stráví na ostrově v průměru sedm hodin. | foto: Profimedia.cz

Santorini leží v Egejském moři mezi Řeckem a Tureckem a skládá se z pěti ostrovů. Největší a nejznámější je Théra, která má tvar rohlíku a tvoří východní hranici celého souostroví.

Na západ od ní je Therasia a mezi nimi ostrůvky Nea Kaimeni a Palea Kaimeni. Kruh uzavírá úplný prcek – Aspronisi. Na Théře je letiště, takže není problém tam letět, z Prahy vám to potrvá asi dvě a půl hodiny. Připravíte se tím ale o mimořádný zážitek, který vás čeká, pokud na Santorini poplujete. 

Z paluby lodi před sebou uvidíte příkré stěny tmavých útesů Théry, zvedající se z moře ostře do výšky přes tři sta metrů, a na nich jako kopce šlehačky posazené terasovité kaskády bílých domků. Máte chuť promnout si oči, jestli se vám to nezdá.

Megakatastrofa

Mnozí si v tu chvíli možná ani neuvědomí, že plují přes velkou kalderu, zatopený kráter sopky. Hloubka vody v těch místech dosahuje až čtyř set metrů.

V sedmnáctém století před naším letopočtem právě tady došlo k přírodní katastrofě gigantických rozměrů, která postihla nejen Théru, ale její následky pocítily i vzdálené oblasti.

Mohutný výbuch sopky, považovaný za jeden z nejsilnějších v lidské historii, pohřbil do moře střed ostrova. Zbyly z něj vlastně jen kusy „okrajů“ – dnešní ostrovy Théra a Therasia.

Exploze mnohonásobně převyšovala třeba výbuch sopky Vesuv nebo Krakatoa. Její ničivá síla se údajně rovnala sto šedesáti tisícům atomových bomb shozených na Hirošimu.

Způsobila i pyroklastický mrak a obří vlny tsunami, sahající do výšky přes třicet metrů. Ty dorazily i k břehům zhruba sto třicet kilometrů vzdáleného ostrova Kréta., kde zřejmě zcela zdecimovaly vyspělou minojskou civilizaci a přispěly tak k jejímu zániku.

Možná právě zde je jádro legend o biblické potopě či o bájné Atlantidě, kterou někteří umísťují právě k Santorini. Hledal ji tam i slavný oceánograf Jacques-Yves Cousteau.

Ostrov Santorini vznikl po výbuchu sopky v roce 1613 před naším letopočtem a je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací na světě.

Archeologické vykopávky v Akrotiri odkryly dlážděné ulice, důmyslný kanalizační systém, vodovodní potrubí, poschoďové budovy s nástěnnými malbami i dekorační předměty.

Napříč tisíciletími

Gigantický sopečný výbuch ale asi nepřekvapil tehdejší obyvatele Théry, před hrozící zkázou zřejmě utekli. Ve vykopávkách na ostrově se totiž nenašly žádné lidské pozůstatky. Když si ale představíte, jak daleko dosáhly ničivé následky erupce, snad lepší nevědět, jak to s uprchlíky z ostrova nakonec dopadlo.

Jaké asi bylo starověké město kykladské civilizace se silnými vlivy minojské kultury, které při útěku Théřané nejspíš v panice opustili? Pokud máte dost fantazie, můžete si to představit na archeologických vykopávkách v Akrotiri v jihozápadním cípu ostrova Théra.

Pod mnohametrovým nánosem sopečného popela tam po tisíciletí ležely zachované zbytky bohatého města z doby bronzové, které bylo před výbuchem sopky jedním z hlavních přístavů v Egejském moři.

Vykopávky odkryly dlážděné ulice, důmyslný kanalizační systém, vodovodní potrubí, poschoďové budovy s nástěnnými malbami i dekorační předměty.

Dalším významným historickým nalezištěm na Théře jsou pozůstatky starobylého města Thira. Jsou z helénského období a najdete je na východní straně ostrova, na západním svahu pohoří Mesa Vouno.

Mezko-oslí byznys

Ale vraťme se do santorinské kaldery, kde se to loděmi všech velikostí denně doslova hemží. Většina turistů vystoupí na Théru ve Starém přístavu s touhou být co nejdřív nahoře na útesech – v hlavním městě ostrova Thira.

Můžete jet lanovkou, na kterou bývají ve vrcholné sezoně pořádné fronty, nebo se vydat po schodišti Karavolades. Jako zlomyslný had se klikatí vzhůru 587 strmých jezdeckých schodů. Zdolat je pod žhnoucím řeckým sluncem po svých není žádná legrace. A opatrní musíte být i při chůzi dolů. Schody jsou dlážděné ohlazenými kameny, které ukrutně kloužou.

Máte ale ještě jednu možnost – vyjet po schodech na hřbetě mezka či osla. Všude jich postává spousta a trpělivě čekají, až se turisté dohodnou s jejich pány.

Nemají vždycky dobrou péči a zacházení, někdy nosí i pořádné tlusťochy, a tak se množí výzvy nepodporovat tento „mezko-oslí byznys“.

Občas ale lichokopytníci „vyhrají“. Rozběhnou se rychleji, poskočí nebo se otřou o kamennou zídku a nezkušený jezdec se sbírá ze země – v lepším případě s pořádnými modřinami.

Vezmeš si mě?

Ale pak jste nahoře a vše je zapomenuto. Mraveniště běloskvoucích domečků, zářivě modré okenice, dveře i buclaté kopule kostelíků, k tomu blankytné nebe, fantastické výhledy a nezapomenutelné scenerie.

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Pochopíte, proč sem každoročně jezdí téměř dva miliony návštěvníků, v letní „špičce“ přes deset tisíc denně. Přitom domorodců žije na Santorini jen asi pětadvacet tisíc. Už toho bylo přespříliš, a tak se příliv turistů začal lehce regulovat.

Santorini je i oblíbeným místem žádostí o ruku. Své sladké „ano“ si na romantických terasách vysoko nad mořem říkají celebrity i obyčejné páry. I u nás seženete agentury, které na klíč nabízejí platné i symbolické svatby na Santorini.

Může se hodit

- Někdy se hlavnímu ostrovu Théra říká Santorini, ale není to správně – Santorini je název celého souostroví.

- Jméno Santorini je zkomolenou zkratkou dvou italských slov Santa Irini, svatá Irena. Ta byla patronkou Benátčanů, kteří ostrovu vládli tři sta let.

- Megavýbuchem před třemi a půl tisíce lety sopečný „festival“ v historii Santorini neskončil. Činnou sopku tam najdete i dnes. Je na ostrůvku Nea Kaimeni a projít se můžete až k jejímu kráteru.

- Ve Thiře stojí za návštěvu třeba Archeologické muzeum, Muzeum prehistorické Thiry a galerie umění Mati s originálními díly, inspirovanými tamní přírodou a lidmi.

- Hlavní turistická sezona je na Santorini v dubnu až říjnu, kdy vzduch i moře dosahují příznivých (někdy vysokých) hodnot a neprší.

Užijte si ho se vším všudy
Spousta turistů přijíždí na Santorini jen na jediný den. Ráno se vyhrnou v přístavu z lodí, večer si odškrtnou v seznamu „musím vidět“ další položku a frčí dál. Chcete-li si tohle úžasné místo opravdu prožít, zdržte se pár dní. Nenechte si ujít západ slunce do moře – nejkrásnější pohled na něj je v městečku Oia na severozápadě Théry. Relaxujte na některé z vyhlášených pláží s netypicky zbarvenými písky – od šedého přes rudý až po černý. Užijte si divoký (někdy až moc) noční život ve Thiře. Potopte se do tyrkysových vod – třeba k podmořskému památníku Jacquesa-Yvesa Cousteaua, který při příležitosti 101. výročí jeho narození umístil syn Pierre-Yves Cousteau v podmořské jeskyni u Santorini.

Autor:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...