Restaurace, která sídlí v centru čínské finanční metropole Šanghaje a je dílem

Restaurace, která sídlí v centru čínské finanční metropole Šanghaje a je dílem Francouze Paula Paireta, servíruje banket o 22 chodech, jehož záměrem je stimulovat všech pět smyslů. | foto: Reuters

Restaurace, kde se každý večer nají jen 10 hostů. Splněný gurmánův sen

  • 9
Večeře v šanghajské restauraci Ultraviolet začíná v 19:30. Hosty přivezou z místa setkání dvě dodávky do sálu bez oken. Když se všichni usadí, je návštěvníkům na stěny promítnut obraz cihlové zdi, který se rychle posunuje nahoru a vytváří iluzi, že se celá místnost potápí.

Následuje zvuk praskajícího kamene, obloha plná hvězd, záře purpurových svíček a hlahol kostelního zvonu. Teprve potom začnou číšníci podávat předkrm - mražený jablečný knedlíček s příchutí japonského zeleného křenu wasabi.

Gurmánský koncert pro pět smyslů

Restaurace, která sídlí v bývalém skladišti v centru čínské finanční metropole Šanghaje a je dílem Francouze Paula Paireta, servíruje banket o 22 chodech, jehož záměrem je stimulovat všech pět smyslů. Každý večer je tento výjimečný zážitek vyhrazený pouze desítce hostů.

"Mám zde jediný stůl, který plně ovládám. Když kontrolujete každý element, čas, jídlo, atmosféru, vytváříte tím vlastní operu," vysvětlil Pairet, který v Šanghaji vede ještě další vysoce hodnocenou restauraci. "Hlavní pozornost je ale pochopitelně soustředěna na jídlo," dodal.

Jednotlivé chody jsou podávány s obrazovým, zvukovým a čichovým doprovodem, který je šitý na míru příslušnému pokrmu. Hosté si tak vychutnávají humry, zatímco na stěnách se objevují záběry mořských vln dorážejících na pobřeží, z rozprašovačů se line svěží vůně oceánu a na pozadí zní burácení vln.

Když se spojí fotografování a vaření...

Restaurace, která byla otevřena v květnu, byla dávným snem Paireta, který se v 18 letech rozhodl, že ze svých zálib - fotografování a vaření - udělá výnosný byznys. V roce 2005 otevřel tento bývalý student přírodních věd v Šanghaji restauraci v hotelu Shangri-La. Tam si návštěvníci vybírají ze čtyř různých menu, přičemž každé je nabízeno ve třech různých velikostech podle toho, jaký mají příchozí hlad.

Večeře je zážitkem pro všechny smysly.

Šéfkuchař připravuje dokonalé 20chodové menu podle promyšleného scénáře.

Pairet nicméně brzy zjistil, že hosté mají problém při výběru z jídelního lístku a přiřazení vhodného vína. Ve svém novém podniku se proto rozhodl pro tradici table d'hôte, doslova hostitelův stůl, kdy o menu rozhoduje hostitel a kdy všichni hosté jedí to samé.

"Zapomeňte na zdlouhavé vybírání. Sestavíme vám pokrmy s drinky, buď s vínem či s nealkoholickými nápoji. Abychom udrželi všech 22 chodů v rovnováze, musí být v rovnováze také nápoje," podotkl.

V roce 2009 strávil Pairet šest měsíců hledáním vhodného objektu, kde by mohl otevřít svůj restaurant snů. Do rekonstrukce investoval 2,5 milionu dolarů, což je v přepočtu asi 52 milionů korun.

Večeře v šanghajské restauraci Ultraviolet je zážitkem pro všechny smysly.

Jídlo jako opera podle scénáře

Každý chod v restauraci Ultraviolet doprovází jiný nápoj, převážně je to víno, ale také sherry, pivo a čínský čaj. Předem připravený scénář pak podle Paireta stimuluje zákazníkovy "psychické chutě".

Po humrovi vařeném v páře přichází pečivo s lanýži, jimž odpovídá lesní scenérie a vůně zvaná podzimní půda. Hlavní chod, mořský vlk, podbarvují projekce pestrobarevných tropických ryb plovoucích po celé místnosti.

Hostina není právě nejlevnější, každý host za ni zaplatí 2 000 jüanů (asi 6 500 Kč), přesto má však podnik všechna místa zarezervovaná až do konce září. Pairet to připisuje částečně ochotě obyvatel Šanghaje přijímat nové myšlenky.

,