Salto Angel: nejvyšší vodopád světa

  15:30aktualizováno  19. prosince 11:56
Neuvěřitelný příběh objevu nejvyššího vodopádu světa začal v roce 1921 v jednom zapadlém panamském baru: U sklenice piva se tu setkali aljašský prospektor s mladým americkým pilotem malých letadel.

Výprava za zlatem

Dobrodružná povaha letce Jimmyho Angela zaplesala nad nápadem zlatokopa zaletět na jednu z venezuelských stolových hor, kde prý se to zlatem jenom hemží.

Cenný kov později na jedné z nedostupných hor jižně od Orinoka skutečně vyzvedli, ale vzpomínka na obrovské množství nugetů přivedla Angela do Guayanské vysočiny ještě mnohokrát.

Zlato už sice Angel nikdy v labyrintu stolových hor nenašel, ale při jednom z přeletů zahlédl úzký vodopád, padající z kilometrové výšky do údolí.

Roku 1937 se spolu s manželkou a dvěma přáteli vydávají na průzkumný let k onomu vodopádu. Angelovi se sice podařilo přistát na plošině těsně u jeho hrany, ale přitom poškodil podvozek letadla, takže nemohli odstartovat.

Po desetidenním pochodu naštěstí našli schůdnou cestu ze stolové hory, sešplhali po jejích skalnatých srázech zpět do údolí a za pomoci indiánů dopluli zpět do civilizace. Přestože Pemoni, místní indiáni, o vodopádu padajícím z vrcholu stolové hory Auyán Tepui věděli dávno před příchodem bělochů (v jejich jazyce mu říkají Kerepacupai Merú), byl 979 metrů vysoký vodopád pojmenován na počest odvážného letce – Salto Angel.



Replika letounu, s nímž Jimy Angel přistál v r. 1937
nedaleko hrany vodopádu Salto Angel

Letadlem do země vod

Na začátku 21. století už sice cestovatelé toužící vidět nejvyšší vodopád světa nemusejí rozbíjet letadla, přesto cesta k němu stále nepostrádá notnou porci romantiky.

Výchozím bodem je město Ciudad Bolívar, ležící na březích Orinoka. Přes tento největší venezuelský veletok vede nedaleko města mohutný most připomínající americký "Golden Gate" – jediný most na veletoku dlouhém přes 2000 km!

Před budovou místního letiště hrdě stojí nablýskaná replika Angelova letadla Flamingo, se kterým před téměř 70 lety podnikl onen objevitelský let. I dnešní cestovatelé se musejí před dalším přiblížením k vodopádu nasoukat do malinkých letadel, která ale po pravdě řečeno svým technickým stavem připomínají spíše Jimmyho předválečný hornoplošník než moderní stroje.

Po hodině letu pětimístná Ceesna proráží hradbu mraků a přistává v Canaimě, jednom z nejhezčích míst – když ne na zeměkouli, tak ve Venezuele určitě.

Několik vodopádů na řece Carrao padá ze 40 metrové výšky do obrovské laguny, již na druhé straně obkružují pláže s růžovým pískem. Voda řeky má sytou červenohnědou barvu, způsobenou vyluhováním organických látek z rostlin vysoko ve stolových horách. Ne náhodou se oblasti na jih od středního Orinoka říká Guyana, což v peonském jazyce znamená "země vod."

Většina turistů odtud pokračuje k  vodopádu Salto Angel (vzdušnou čarou už jen 40 km vzdálenému) malým letadlem. To má ale tu nevýhodu, že jej uvidí jen skrz okýnko letadla a když bude vodopád zrovna zahalen v mracích (dost častá varianta), neuvidí prostě nic.

Lodí do ztraceného světa

Mnohem lepší je tedy zvolit nepoměrně pomalejší způsob cesty k vodopádu, a to lodí. Plavba v úzké dřevěné kanoi proti proudu řeky Carrao nepostrádá přes řev přívěsného motoru romantiku.

Každou loď ovládají dva indiáni – jeden (říkejme mu kormidelník) řídí ovládáním motoru směr a rychlost plavby; druhý (háček) sedí na špičce a v kritických momentech, kterých je během 6-hodinové plavby dost, odpichuje masivním pádlem loď před obrovskými kameny. Místní lodníci musejí řeku dokonale znát, její záludnost dokazuje i množství rozlámaných lodních šroubů poházených podél břehů.



Pohled na nejvyšší vodopád světa
je odměnou za dlouhou a namáhavou cestu

Už po hodině plavby se objevují první vysoké stolové hory a nedlouho na to výprava odbočuje do úzkého přítoku Río Churún. Údolí se zužuje a kolmé skály jakoby se neustále přibližovaly k peřejnaté řece. Ne nadarmo se toto údolí jmenuje Cañon del Diablo, neboli Ďáblův kaňon. Z kolmých stěn stolové hory Auyán Tepui padají desítky vodopádů, ale jen ten jeden z nich je všechny zastiňuje – Salto Angel!

Po dlouhé a vyčerpávající cestě jsme téměř na dosah vytouženému cíli. Zbývá už jen poslední hodina stoupání mlžným pralesem k patě vodopádu. Na malé skalce budeme muset pořádně zaklonit hlavu a bude-li nám přát štěstí na počasí, spatříme téměř kilometr dlouhý pád vody.

A když se mraky nad Ďáblovým kaňonem stáhnou? Potom můžeme přespat v malém kempu pod vodopádem a na druhý den zkusit štěstí znovu...

MŮŽE SE HODIT

Doprava: Z Evropy létají spoje do hlavního města Venezuely Caracasu, ceny se pohybují od cca 25.000 Kč za zpáteční letenku (včetně tax). Z Caracasu do Ciudad Bolívar lze například přejet klimatizovaným autobusem (8-9 hod. jízdy, cca 20 USD) nebo vnitrostátní leteckou linkou (od cca 120 USD).

Návštěva vodopádu Angel Falls se většinou prodává místními cestovními kancelářemi jako balíček služeb zahrnující: let do Canaimy a zpět, plavba pod vodopád, 2-3 noci ubytování, plná penze. Cena za osobu se pohybuje od 250 do 340 USD. My jsme platili cca 400-450 USD/os., ale bylo to včetně dalších doplňkových služeb. Cena za vyhlídkový let nad vodopádem z Canaimy je přibližně od 60 USD.

Nebezpečí: v oblasti hrozí riziko malárie, žluté zimnice, břišního tyfu. Na přesné a aktuální informace se před cestou informujte u lékaře nebo na hygienické stanici.

Další informace: www.angel-falls.com

Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland včetně map a praktických rad.

Pohled na nejvyšší vodopád světa je odměnou za dlouhou a namáhavou cestu

Cesta z Canaimy vede proti proudu dravých řek, nad nimiž se tyčí stěny stolových hor

V mlžném pralese najdeme zajímavé druhy rostlin. Té na obrázku se pro tvar květu říká indiánské rty

Canaima s několika vodopády a kulisou stolových hor patří mezi nejhezčí místa ve Venezuele

Při detailním pohledu na vrcholky stolových hor poznáme, že zdánlivě plochý vrcholek ve skutečnosti tvoří labyrint skalních hrotů

Replika letounu, s nímž Jimy Angel přistál v r. 1937 nedaleko hrany vodopádu Salto Angel

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  8.5 23:25

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

Už toho máme dost! Jak se populární destinace perou s přemírou turistů

1. května 2024

Velké pokuty za prkotiny, deklasování turistů na chodící peněženky, vytváření organizovaného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rekordní jeskyně světa. V unikátním žebříčku je zastoupené i Česko

2. května 2024

Po celém světě bychom napočítali více než 1 200 veřejnosti přístupných jeskyní, které ročně...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Unikáty pražského metra, které nikdy nepoznáte

8. května 2024

K 50. výročí zahájení provozu pražského metra vám seriál Na co zírá mašinfíra přináší řadu bonusů z...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vlečku do Terezína stavěli vězni ghetta, vozila je na smrt

5. května 2024

Seriál Devětasedmdesátý díl zaniklých tratí se bude věnovat snad jediné dráze u nás, která neměla nikdy...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...