Salcburk: architektonický skvost v Alpách - iDNES.cz

Salcburk: architektonický skvost v Alpách

  10:16
Architektonická perla vklíněná do hor, to je rakouský Salcburk. Však do něj také míří davy turistů z celého světa, kteří zaplavují úzké uličky staré části města, dívají se - a nakupují. Salcburk je dnes především významným kulturním a vědeckým střediskem, spojeným neodmyslitelně se jménem skladatele Wolfganga Amadea Mozarta.

Nicméně název města - v překladu Solnohrad - napovídá, že prvotní význam dala této oblasti těžba soli. V okolí města se dodnes nalézají solné doly se zbytky původních zařízení.

Avšak spíš než sůl je dnes kulinářským symbolem Salcburku marcipán ukrytý v oříškové a nugátové roládě a zabalený v čokoládové polevě. Slavné Mozartovy kuličky začal poprvé nabízet roku 1890 místní cukrář Paul Fürst. Dnes už se vyrábějí průmyslově, ale cukrárna Fürst existuje dodnes a své laskominky stále zhotovuje ručně.

Salcburk býval dlouhá staletí sídlem arcibiskupa, podobu města do značné míry určovali umělci a stavitelé působící při dvorech církevních knížat.

Ostatně i Mozart byl ve službách jednoho z arcibiskupů. Traduje se, že jejich vztahy byly napjaté: despotický zaměstnavatel Mozarta dokonce vykopl ze dveří.

O prodloužený lyžařský zájezd v Rakousku pro dva soutěžte ZDE.

Salcburk by nejspíš zůstal hezkým, ale ospalým provinčním městečkem, kdyby se zde začátkem 20. století několik významných osobností evropské kultury nerozhodlo založit hudební a divadelní festival. Ten se rychle stal středobodem evropského kulturního dění. Začíná vždy na přelomu července a srpna a trvá pět týdnů. Když zrovna neprobíhá, konají se jiné kulturní akce, ať už o Velikonocích, svatodušních svátcích nebo i v dalších ročních obdobích.

A protože Salcburk je nejen rájem umělců a obchodníků, ale i výchozím místem pro vysokohorskou turistiku a zimní sporty, klidu si už dnes opravdu příliš neužije.

Procházka Salcburkem


Zámek Mirabell

ZÁMEK MIRABELL A ZAHRADY
Barokní zámek je dnes sídlem starosty Salcburku. Pečlivě upravený a udržovaný park, který budovu obklopuje, stojí za obhlídku. Kouzlo mu dodávají četné terasy, kašny a také barokní přírodní divadlo, tzv. Heckentheater.

 

 


Rodný dům Mozarta

RODNÝ DŮM W. A. MOZARTA
Jeho návštěva je téměř povinným rituálem pro každého návštěvníka Salcburku. Tady se roku 1756 narodil pozdější slavný skladatel. Dům se nachází na nejživější obchodní tepně Getreidegasse (neboli Obilní ulička) a dnes je v něm muzeum s bohatou expozicí věnovanou Mozartovu životu i inscenacím jeho oper.

 


Hellbrunn

HELLBRUNN
Kousek za městem, ale stále v dosahu městské hromadné dopravy stojí lovecký zámek Hellbrunn, který si v 17. století nechal postavit arcibiskup Markus Sittikus. Hlavní atrakcí parku jsou vodní hříčky, které návštěvníkům připravují nečekaná překvapení. Lze také vystoupit k Měsíčnímu zámečku, což je půvabný malý pavilonek, v němž dnes sídlí Národopisné muzeum.

 

 


Dóm

DÓM
Se stavbou dómu v nynější barokní podobě se započalo roku 1614. Během druhé světové války dóm zasáhla bomba. Rekonstrukce těžce poškozené památky byla ukončena až roku 1959. V kryptě jsou hroby salcburských arcibiskupů, chrámové muzeum uchovává skvostnou sbírku liturgických předmětů. Na nádvoří před dómem se vždy v době festivalu hraje pod širým nebem Hofmannsthalova hra Jedermann.

 


Festivalové domy

FESTIVALOVÉ DOMY
Hlavní festivalové akce se odehrávají ve třech prostorách, které vlastně tvoří jeden blok: nejstarším je Jezdecká škola ze 17. století, jejíž tři patra vytesaná do skály byla původně určena pro diváky sledující jezdecké hry. Dnes vytváří unikátní jevištní pozadí. Další prostory byly ve dvacátých letech 20. století přestavěny na Malý festivalový dům. Velký festivalový dům byl otevřen roku 1960.

 


Svatopetrský hřbitov

SVATOPETRSKÝ HŘBITOV
Přiléhá k chrámu svatého Petra, pod jehož rokokovou přestavbou se skrývají románské základy. Ze hřbitova se vchází do katakomb, jejichž původ sahá až do samých počátků křesťanství a které patrně sloužily jako tajné modlitební místo.

 

 


Hrad

PEVNOST HOHENSALZBURG
Mohutná městská dominanta byla založena roku 1077 arcibiskupem Gebhardem, ale stavební práce pokračovaly až do 17. století. Jde o největší zachovanou památku svého druhu ve střední Evropě. Do pevnosti se lze dostat lanovkou nebo poněkud strmější pěší procházkou.

 

Může se hodit

Jak se tam dostat
Autem cesta trvá asi pět šest hodin. Pokud nemáte auto, je nejpohodlnější cestovat vlakem přes Vídeň. Musíte se pouze přesunout z nádraží Südbahnhof na nádraží Westbahnhof, odkud vyjíždějí spoje do Salcburku několikrát za den. Spoustu užitečných informací lze nalézt na www.salzburginfo.at

Čeho se vyvarovat
Pokud nemáte vyložený zájem o letní hudební festival, nejezděte do Salcburku v době jeho konání. Město praská ve švech víc než kdy jindy, a těžko se shání ubytování.

 

Salcburk, který bývá často považován za architektonickou perlu vklíněnou do hor, přiláká ročně tisíce turistů z celého světa.

Festivalové domy. Hlavní festivalové akce se odehrávají ve třech prostorách, které vlastně tvoří jeden blok: nejstarším je Jezdecká škola ze 17. století, jejíž tři patra vytesaná do skály byla původně určena pro diváky sledující jezdecké hry. Dnes vytváří unikátní jevištní pozadí. Další prostory byly ve dvacátých letech 20. století přestavěny na Malý festivalový dům. Velký festivalový dům byl otevřen roku 1960.

HELLBRUNN. Kousek za městem, ale stále v dosahu městské hromadné dopravy stojí lovecký zámek Hellbrunn, který si v 17. století nechal postavit arcibiskup Markus Sittikus. Hlavní atrakcí parku jsou vodní hříčky, které návštěvníkům připravují nečekaná překvapení. Lze také vystoupit k Měsíčnímu zámečku, což je půvabný malý pavilonek, v němž dnes sídlí Národopisné muzeum.

ZÁMEK MIRABELL A ZAHRADY. Barokní zámek je dnes sídlem starosty Salcburku. Pečlivě upravený a udržovaný park, který budovu obklopuje, stojí za obhlídku. Kouzlo mu dodávají četné terasy, kašny a také barokní přírodní divadlo, tzv. Heckentheater.

RODNÝ DŮM W. A. MOZARTA. Jeho návštěva je téměř povinným rituálem pro každého návštěvníka Salcburku. Tady se roku 1756 narodil pozdější slavný skladatel. Dům se nachází na nejživější obchodní tepně Getreidegasse (neboli Obilní ulička) a dnes je v něm muzeum s bohatou expozicí věnovanou Mozartovu životu i inscenacím jeho oper.

DÓM. Se stavbou dómu v nynější barokní podobě se započalo roku 1614. Během druhé světové války dóm zasáhla bomba. Rekonstrukce těžce poškozené památky byla ukončena až roku 1959. V kryptě jsou hroby salcburských arcibiskupů, chrámové muzeum uchovává skvostnou sbírku liturgických předmětů. Na nádvoří před dómem se vždy v době festivalu hraje pod širým nebem Hofmannsthalova hra Jedermann.

PEVNOST HOHENSALZBURG. Mohutná městská dominanta byla založena roku 1077 arcibiskupem Gebhardem, ale stavební práce pokračovaly až do 17. století. Jde o největší zachovanou památku svého druhu ve střední Evropě. Do pevnosti se lze dostat lanovkou nebo poněkud strmější pěší procházkou.

SVATOPETRSKÝ HŘBITOV. Přiléhá k chrámu svatého Petra, pod jehož rokokovou přestavbou se skrývají románské základy. Ze hřbitova se vchází do katakomb, jejichž původ sahá až do samých počátků křesťanství a které patrně sloužily jako tajné modlitební místo.

Autoři: , ,
Načítají se informace o videu…

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Díky tání ledu se na Lipně ukázalo Srdce Vltavy. Unikát je vidět až z vesmíru

Tání ledu na lipenské přehradě u Horní Plané na Českokrumlovsku v těchto dnech odhalilo původní koryto řeky Vltavy. To ještě před napuštěním šumavské přehradní nádrže tvořilo na hornoplánských...

Kalifornii straší přízraky z hlubin. Rudý příliv mění lachtany v děsivé bestie

Kalifornie letos schytává jednu ránu za druhou, po ničivých požárech se musí potýkat i s hrozbou z hlubin. Rekreanty na plážích ohrožují nebývale agresivní lachtani, napadli několik lidí, někteří z...

Británie zpřísnila podmínky pro Čechy. Nově tam mohou jen s registrací

Čeští turisté stejně jako ostatní občané Evropské unie nově potřebují při krátkodobé návštěvě Velké Británie elektronickou cestovní registraci (ETA). Online žádosti lze s pomocí aplikace nebo...

Dům Katka 15 A včetně pozemku za 12.610 Kč /měsíčně

{LABEL}

Dům s dispozicí 3+kk nabízí prostor pro pohodlný život celé rodiny.

Letní letový řád potěší hlavně dovolenkáře. Jaké novinky můžete očekávat

Premium

Pražské Letiště Václava Havla chce letos počtem pasažérů překonat poslední předcovidový rok. Pomoci by mu v tom mělo i posílení linek do oblíbených dovolenkových destinací v jižní Evropě. Podobným...

Podrobný návod jak cestovat levněji. Tyto chytré triky opravdu oceníte

Cestování stejně jako řada ostatních věcí neustále zdražuje. Existují však chytré způsoby a triky, jak na cestách ušetřit. Vyplatí se s nákupem letenky počkat nebo je lepší zarezervovat si ji s...

8. dubna 2025

Řád ustoupil chaosu, na hranici s Haiti budou hlídat tisícovky vojáků

Dominikánská republika oznámila posílení ostrahy svých hranic s Haiti, které se potýká s čím dál hlubší bezpečnostní krizí. Prezident Luis Abinader oznámil, že na přibližně 400 kilometrů dlouhou...

7. dubna 2025  15:57

Kalifornii straší přízraky z hlubin. Rudý příliv mění lachtany v děsivé bestie

Kalifornie letos schytává jednu ránu za druhou, po ničivých požárech se musí potýkat i s hrozbou z hlubin. Rekreanty na plážích ohrožují nebývale agresivní lachtani, napadli několik lidí, někteří z...

7. dubna 2025  10:22

Pocit svobody na kole začíná kvalitním strojem. MMR představuje letošní taháky

Advertorial

Jaro konečně startuje a s ním i cyklistická sezona. Aby váš výlet dopadl na 100 procent, podnikněte ho na špičkovém kole ikonické španělské značky MMR. V nabídce najdete stroje pro amatéry i...

7. dubna 2025

Přešlapy z Věčného města. Tipy, jak si pobyt v Římě opravdu užít

Řím stojí na svém místě 2 776 let. A pár roků asi ještě stát bude. Tou největší chybou, jaké se můžete dopustit, je snažit se na sílu stihnout za jeden pobyt zvládnout všechno, co Věčné město nabízí....

7. dubna 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  6.4 17:28

ZANIKLÉ TRATĚ: Ajska vozila vápenec z Koněprus do Králova Dvora

Jubilejní devadesáté Zaniklé tratě nás zavedou do srdce Českého krasu. Budeme pátrat po zbytcích úzkokolejky o rozchodu 760 mm, která přes šedesát let svážela vápenec z lomů v okolí Koněprus do údolí...

6. dubna 2025

KVÍZ: Poznáte města v Česku na historických fotografiích?

Soutěž

V posledních 150 letech toho Česko zažilo hodně. Dvě velké světové války, průmyslový rozmach, hospodářské krize i obrovské přesuny obyvatelstva. To všechno mělo vliv na podobu měst i krajiny. Poznáte...

vydáno 5. dubna 2025

Začíná turistická sezóna. 10 tipů na návštěvu českých hradů a zámků

Kdy začíná turistická sezona? V cestovním ruchu obvykle až v květnu. Oblíbené hrady a zámky v ČR však můžete navštívit už v průběhu dubna.

4. dubna 2025  17:30

Turistická bomba v Egyptě. Nahlédněte do útrob Velkého egyptského muzea

Velké Egyptské muzeum v Gíze se postupně otevírá veřejnosti. Největší a zároveň nejmodernější muzeum světa zahájilo testovací provoz v únoru 2023. Kompletně by své brány mělo otevřít v červenci 2025.

4. dubna 2025

Byla frustrovaná a vyhořelá. V padesáti opustila svůj život a cestuje po světě

Premium

V padesáti si sbalila batoh a s téměř nulovou znalostí angličtiny vyrazila vstříc dobrodružství. Doma nechala dvě dospělé děti i úspěšnou kariéru. „Pracovat rukama je osvěžující. Zhubla jsem patnáct...

3. dubna 2025

Slavné dublinské soše lidé osahávají poprsí. Město ji nechá střežit

Městská rada v Dublinu rozhodla, že nechá hlídat slavnou bronzovou sochu Molly Maloneové, aby odradila jak Iry, tak především turisty, kteří jí sahají na částečně odhalené poprsí. Na neúctu k soše...

3. dubna 2025  9:56