Šalomounovy ostrovy se mění ve skládku

Šalomounovy ostrovy, kdysi tichomořský ráj, se po třech letech občanské války mění ve skládku. Řada asijských společností zneužívá nestability a bídy melanéského souostroví k obchodním účelům, píše AFP. Agentura informuje, že některé tchajwanské firmy proměňují ostrovy ve skládku toxického a jaderného odpadu.

Tři miliony tun odpadu
“Tchajwanská společnost Primeval Forest dostala povolení nechat deset tisíc tun odpadu z textilního průmyslu na ostrovech Makira a San Cristobal,“ uvedlo šalomounské ministerstvo zemědělství.

Celkové množství odpadu možná dosáhne až tří milionů tun. Skončí zřejmě v bažinách na pobřeží, kde žije 23 tisíc lidí zavislých na rybolovu a lesních plodech.

Odpad přitom obsahuje olovo, rtuť a arzenik. Šalomounovy ostrovy dostanou za služby odkladiště 200 milionů dolarů. Tchajwanská firma přitom místním kmenovým náčelníkům namluvila, že odpad není vůbec toxický a že naopak poslouží jako dobré hnojivo pro jejich obdělávaná pole.

Asijské společnosti drancují místní lesy
Ostrovy přicházejí i o lesy. Ty zase ničí čínské, japonské a malajsijské společnosti. „Lesní porosty rychle mizí a málo se toho dělá pro to, aby se to zastavilo,“ řekl v metropoli Honiaře ministr lesnictví David Holosivi. 

Ministrova slova potvrzují i svědci. „Asijské lodě nepřiplouvají až k Honiaře. Míří přímo do lesních oblastí, vychrlí buldozery, část lesa se srovná se zemí. Poražené kmeny se zas naloží a plavidla se pak vracejí do Japonska,“ uvádí muž, který se obával uvést svoje jméno.

„Šťastné ostrovy“ po občanské válce

Rozdělená a chudá šalomounská vláda se o životní prostředí zajímá jen málo. Souostroví mělo kdysi přízvisko „šťastné ostrovy“. V roce 1998 tu však začala zuřit občanská válka kvůli národnostním nesvárům. O dva roky později došlo k převratu.
Loni se uskutečnily volby, které měly zajistit návrat k demokracii.

,