Jak dostat mrtvého blíž k nebi. V Sagadě dávají rakve na skálu

aktualizováno 
Filipínská Sagada je jedním z míst, kde stále můžete zahlédnout rituální pohřbívání z dob dávno minulých. Odlehlé městečko navštěvují každý rok tisíce turistů kvůli prohlídce rozsáhlého jeskynního systému. A při té příležitosti mohou zahlédnout také stovky rakví zavěšených na okolních skalách.

Obyvatelé Sagady nepatří k těm, kteří by své příbuzné pohřbívali do země, ale naopak se je po staletí snažili uložit v rakvích co nejblíže k nebesům. Odhaduje se, že nejstarší rakev je zhruba 500 let stará. Mnoho rakví má na sobě kresbu ještěrky, která je místním symbolem dlouhověkosti a plodnosti.

Místní průvodci tvrdí, že nejvýše bývají zavěšené rakve těch lidí, kteří se těšili největší úctě. Do rakví se však umisťovali pouze lidé, kteří zemřeli přirozeně. Místní totiž věřili, že pokud se do rakve umístí malé dítě nebo člověk, který zemřel na nějakou nemoc, přinese to příbuzným smůlu.

Čím blíž k nebi, tím větší úcta.
Nejstarší rakve jsou vydlabané ze stromů.

Novější rakve poznáte na první pohled, tvarem se neliší od těch, které jsou používané například v Evropě. Nejstarší rakve ovšem bývaly vydlabané do kmenů stromů. Tyto rakve si podle tradice připravovali staří lidé sami před svou smrtí. Pokud na to neměli dost sil, výrobu si vzal na starost potomek nebo nejbližší příbuzný. Pokud byla rakev malá, došlo údajně i na lámání kostí.

Tradice zavěšování rakví do okolních skal je dva tisíce let stará. Někteří místní obyvatelé stále pohřbívají své blízké stejným způsobem, pokud si to ovšem mohou dovolit. Podle serveru Lonely Planet totiž místní bohové požadují za umístění jedné rakve na skálu posvátnou oběť 20 prasat a 60 kuřat.

Fotogalerie

Ústředním bodem pohřebních rituálů v okolí Sagady je kromě okolních skal také jeskyně Lumiang Burial Cave. U jejího vchodu můžete zahlédnout až 100 rakví.

Na rakve a volně položené ostatky ovšem narazíte také při prohlídce místního jeskynního systému. Atrakce s názvem Cave Connection nabízí několikahodinovou procházku podzemím a je hojně využívaná zahraničními turisty. Bohužel, někteří z nich si odnášejí kosti pozůstalých s sebou jako suvenýr.

Zavěšování rakví na skály můžete kromě Sagady spatřit také na některých místech v Číně a na indonéském ostrově Sulawesi. Kromě spirituálních důvodů se uvádí i čistě praktická stránka věci: k ostatkům na skalách se totiž nemohou dostat divoká zvířata.

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

VIDEO: Kyslík jen za příplatek. Vtipná instruktáž rozesmála cestující v letadle

Vtipná palubní posádka bavila celé letadlo

Bezpečnostní instrukce patří k nejnudnější části cestování před vzletem letadla. Zpříjemnit pasažérům dlouhou chvíli se...

Blesk nepotřebujete. Zaručené tipy jak udělat parádní fotografii v noci

Poměrně ojedinělý záběr na zasněžený Karlův most je fotografován časně ráno,...

Noční fotografování má mnoho kategorií, disciplín a podob. I když jde o poměrně náročnou disciplínu, o to více budeme...

Sova nic neuloví, tetřívek nepřeběhne. Nové sjezdovky škodí Krkonoším

Ilustrační snímek

Rok po vzniku Krkonošského národního parku se tam lyžovalo na 65 hektarech sjezdových tratí. Po více než padesáti...

Vědci našli tajemství úspěchu Vikingů na moři. Lodě utěsňovali dehtem

Kvalitní lodě umožnily Vikingům daleké objevitelské cesty, v průběhu kterých...

Za nevídanými dobyvatelskými úspěchy Vikingů, severských nájezdníků, stály jejich pověstné štíhlé lodě. Rychlé, dobře...

Další z rubriky

VIDEO: Žebřík do nebe. Nová atrakce v Rakousku pro milovníky adrenalinu

V rakouských alpách postavili „žebřík do nebe“

Rakouskou oblast Gosaukamm znají hlavně horolezci. Nově si tu mohou všichni zájemci o dobrodružství vychutnat výstup po...

Během turistické sezony zemřelo v cizině 85 Čechů, nejvíce v Chorvatsku

Čeští turisté se koupou na Makarské. K moři do Chorvatska jich ročně míří skoro...

V letošní turistické sezoně mírně ubylo Čechů, kteří zahynuli v zahraničí. Za hranicemi zemřelo 85 lidí, což...

Neobyčejný život mezi hradbami Dubrovníku. Dětský křik tu neuslyšíte

Petrolejové moře a svěží vítr: chorvatský Dubrovník stojí za podzimní návštěvu.

Dubrovník v poslední době poznávají hlavně fanoušci seriálu Hra o trůny, perla Jadranu ale nabízí turistům mnohem více...

Najdete na iDNES.cz