Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S kinematografem poznávají lidi

  7:25aktualizováno  7:25
Frýdek-Místek - Obyvatelé Frýdku-Místku a Ostravy, kteří postrádají zaniklá letní kina, si mohou doby filmů pod širou oblohou připomenout v závěru léta s Kinematografem bratří Čadíků. Pojízdné letní kino stojí od neděle na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku a v pátek zakotví na sedm dní na Jiráskově náměstí v Ostravě.
"Na Ostravu jsem zvědavý. Ještě jsem tam nebyl. Doufám, že tam ještě jsou ty haldy, fabriky, a šachty a kouř," řekl jeden z dvoučlenné obsluhy kanárkově žluté promítací maringotky Petr Vališ z Nesovic u Slavkova.

Ten si ale díky své práci vybírače dobrovolného vstupného, natahovače promítacího plátna a údržbáře kina teď v létě přezdívá potah primitiv Varel Frištenský podle slavné postavy z Cimrmanovy hry Dobytí severního pólu. Jeho kolega, vedoucí kina, technik a promítač Zdeněk Mazanec jezdí s Kinematografem bratří Čadíků čtvrté léto. "Poznám při tom spoustu lidí a republiku. Takové léto mi vůbec nevadí," říká student z Brna.

Kinematograf bratří Čadíků se v posledních letech rozrostl. Republikou toto léto jezdily tři maringotky. "Už jich máme ale osm. Zatím jezdíme jen u nás a na Slovensku, ale šéf má velké plány. Jeden starý autobus předělává na promítací kabinu a chystá se s ním dobýt Ameriku," říká Zdeněk Mazanec.

Do Frýdku-Místku dorazil kinematograf z Nového Jičína. "Tam jsme zažili skvělou partu malých cikáňat. Pomáhali nám stavět a rozebírat promítací plátno. Ty děti byly perfektní na rozdíl od jedné starší dámy bydlící na náměstí, která naopak, když jsme si při rozebírání konstrukce pustili hudbu, si na nás stěžovala na radnici," říká Petr Vališ.

Veškerý výdělek, který promítači vyberou, putuje na konto Pomozte dětem. Provoz kinematografu pak hradí sponzoři. "S naším telefonním sponzorem je to trochu problém. Lidé si berou jeho žluté letáky ze stojanu a až po dvaceti metrech zjistí, že to není program kinematografu, ale reklamní leták. Někdy máme kolem maringotky hromadu odhozených žlutých papírů," říkají.

První nedělní představení ve Frýdku-Místku zhlédlo sto padesát návštěvníků a dokonce policisté, kteří si zaparkovali svůj vůz na náměstí po celou dobu projekce. Promítači jsou však zvyklí na někdy mnohem větší návštěvy. "Například v Uherském Hradišti přišlo až dva tisíce lidí. Ale někdy přijde třeba jen dvacet třicet lidí," říká Zdeněk Mazanec.

Kinematograf bratří Čadíků však nehraje jen v létě. Na Silvestra roku 2000 promítal přímo na Pražském hradě dokumenty o Praze k začínající akci Praha - Evropské město kultury. "Promítali jsme pár metrů od budek hradní stráže. Máme s nimi doma fotky."

Velkým úkolem je pro ně vždy ve městě sehnat odvoz na další místo. "Například teď ještě nevíme, kdo nám převeze konstrukci do Ostravy. Je to oříšek, protože za náklaďák zapřaháme i maringotku," říkají. Na jeden letošní převoz však nezapomenou.

"Z Karlových Varů nás vezl nějaký řidič do Mělníka. Jel pomaleji než s traktorem a na přejezdu přímo na kolejích mu náklaďák chcípl a nechtěl nastartovat. Bylo to jak z němé grotesky. Už jsme se chystali k úprku z maringotky a mysleli na nejhorší."
Za největší kulturní zážitek svého letošního putování s kinematografem však nepovažují některý z filmů, ale koncert slovinských Laibach, kteří hráli mezi jejich konstrukcí v Uherském Hradišti.

Autoři:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Najdete na iDNES.cz