Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S Foglarem pod paží podél Bobří řeky

  15:53aktualizováno  15:53
- "'Vím hoši o jednom krásném, zapomenutém kraji,' začal zvolna a tajemně Rikitan. Je daleko od našeho města. Nevede tam ani železnice, ani silnice a človíčka v okolí široko daleko není," píše Jaroslav Foglar v proslulé knize Hoši od Bobří řeky. S tvrzením o krásném kraji lze jen souhlasit. Nejen železnicí, ale i po silnici se tam však dnes dostanete snadno.
Kopcovitá romantická krajina v okolí sázavských Stvořidel byla místem, kde Foglar poprvé přičichl ke skautingu, a kde také od dvacátých let pravidelně tábořil jeho oddíl, proslulá Dvojka.
Půvabné řečiště Sázavy se stalo pro něj jedním z těch mnoha koutů, "kde nebe je vysoké a modré a oblaka rychleji než jinde plují".
Foglar připustil po dlouhém váhání, že místo je předobrazem jeho nejslavnější knihy. "Nic vám lidi neprozradím, i abyste nakrásně nebyli skutečností zklamáni. Bylo by po kouzlu," odpovídal přitom dlouho na zvídavé dotazy.
Ve Stvořidlech ale rozčarování nehrozí.
V kaňonu řeky Sázavy, zaříznutém v mocných skalních blocích se rýsuje lákavý romantický reliéf. Mohutné oblé kameny uprostřed divokých peřejí přímo vybízejí k podniknutí neopakovatelných dobrodružství, jaká jsou lákadlem snad pro všechny chlapce, kteří slovy Foglara "touží zažít něco neobvyklého", a kteří nechtějí jen vyrůstat "jako dříví v lese".
Údolí vymezené mohutnými kopci Melechov (přes sedmset metrů) a Žebrákov pokrývají po obou stranách nekonečné lesy, na příkré stráně hledí protilehlé louky a písčité mělčiny.
Na jedné takové louce nedaleko Ledče nad Sázavou našel Foglar se svým oddílem proslulou Sluneční zátoku. Vlastníkem pozemku, který se rozkládá v meandrovité zátočině u malé vsi Vilémovice, je od nepaměti tolerantní a skautům přející rodina Jeřábkova. Tam se Foglar, kterému nebylo jinak dopřáno dlouhá léta mnoho uznání, dočkal před dvěma lety několikatunového kamenného obelisku s bronzovým odlitkem.
Spisovatelova radost však nebyla úplná. Roztrpčila jej nevkusná "masňácká" výstavba v okolí řeky. "Strašně mě to vzalo," prohlásil tehdy Foglar.
My si nebudeme pokleslé architektury rozpínavých rekreantů všímat a vyrazíme vzhůru k peřejím. Slunce se po celý den opírá do jehličnanů na severním svahu i do skal, kde Rikitan zpíval omamnou Píseň úplňku.
"Naproti loučce za řekou byla příkrá stráň, spadající přímo do řeky. veliké balvany ležely na úpatí a stráň byla právě tak divoká a neprostupná jako pozadí loučky. Dole mezi balvany rostlo husté, neprostupné rákosí," píše Foglar.
Oproti knize jediná změna: protější břeh lemuje trať posázavské lokálky. Její jediný vagonek nabízí působivé výhledy na balvany i sázavské peřeje. V rákosí jako byste každým okamžikem narazili na úkryt tajemné Zelené příšery, která nedala chlapcům spát.
Stvořidla nejsou jen údolí skautů a trampů, ale i nejstarší přírodní rezervací havlíčkobrodska. Když budete mít štěstí, zahlédnete v tišině u břehů odpočívat pstruhy. Foglarův Pirát zde našel rybářský ráj. My si necháme zajít chuť, jsme v přírodní rezervaci.
V porostu údolí zaslechnete ledňáčka i skorce, nad korunami mohutných smrků krouží káňata.
"Víte, jak se jmenuje ta červená květinka, která roste u mého stanu?," ptal se hochů Rikitan.
Zkuste si odpovědět. V údolí rostou například oměj různobarevný, náprsník hlínožlutý, brčál barvínek, plavuň vidlačka či kruštík širokolistý. A také orsej jarní, konopice zdobná a dymnivka dutá. Kytičkář, který získal jako první bobříka květin, by je bezpochyby všechny poznal.
V jarních měsících se rostlinná říše představuje v celé kráse. A také "vše je v jarním sluníčku tak jiskřivé a jásavé, až oči bolí".
Příchod jara znamenal pro Foglarovy hrdiny svátek. "Vzduch byl těžký, vonný a plný neznámého kouzla. Za sadů a zahrad voněla čerstvá zem.
Podivné vzrušení ovládlo celý kraj," popisuje Jestřáb měsíce, kdy se otevírá brána k novým cestám, zážitkům a dobrodružstvím.
Pokud během patnácti kilometrů do Světlé nad Sázavou nic vzrušujícího nezažijete, zkuste přivřít oči a představit si tábor s Alvarezem, mihotavé světlo Zelené příšery na protější stráni, nebo se prostě jen tak kochejte pocitem, že jste v přírodě.
Pokud opustíte červenou značku, která nese název jiného literáta, Jaroslava Haška, uvidíte v dáli siluetu "jeho" hradu Lipnice. To už je ale jiná kapitola.

Sázavu u Stvořidel zdobí zádumčivé meandry s obrovitými žulovými balvany

Východiskem je Ledeč nad Sázavou. Jenom zdánlivě zpustlý hrad nabízí muzeum se sbírkou mincí a přehlídkou starých řemesel.

Mezi strmými skalami se tísní tiché a ztracené rokle

Železniční stanice Stvořidla představuje zároveň východisko vodáckých cest

Autor:Nejčtenější

XXXL cestování v letadle. Jak aerolinky zápasí s obézními zákazníky

(Ilustrační snímek)

Na jedno standardní sedadlo se nevejdou, takže zabírají i část sedadel sousedních. Obézní cestující v letadle jsou...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...Jak nenaletět na cestách. Nejčastější podvody v jihovýchodní Asii

Jihovýchodní Asie je poměrně bezpečný region, spíš než násilné přepadení vás...

Nejen pro evropské turisty je tato část světa svůdná svou exotikou, tropickým klimatem i příznivými cenami. Jenže kde...

Po stopách válečných hrůz ve Lvově. Statisíce mrtvých upadá v zapomnění

Z původního vybavení lágru Janowska se nedochovalo nic, nacisté tábor před...

Padesát tisíc obětí, o pár kilometrů dál třikrát tolik zavražděných. Připomíná je jen nevelký kříž či skromný pamětní...

Na běžkách přes celé Jizerky. Náročný výlet zvládnete za jediný den

Zámeček na Nové Louce představuje klasickou běžkařskou štaci, kde se sbíhají...

Bezmála čtyřicetikilometrová běžkařská trasa překonává prakticky celé Jizerské hory od východu k západu, v úvodu vás...

Další z rubriky

Místo války sopky, zemětřesení a parádní příroda. Super putování po Chile

Panorama severochilského Iquique

Na první pohled to tak nevypadá, ale Chile je tak rozsáhlá země, že na pořádnou prohlídku budete potřebovat několik...

Čím dražší benzin, tím lepší lidé. Češky projely Jižní Ameriku v tuktuku

Tuktuky jsou v cíli

Byl to šílený nápad. Ale vyšel. Dva růžové tuktuky s dámskou posádkou a tisíce kilometrů Jižní Amerikou. Vyrazily v...

Mizející kmeny i Antarktida. Fotograf míří do míst, kde neznají civilizaci

Fotograf Václav Šilha zaznamenal Antarktidu i mizející světy

Václav Šilha procestoval svět s fotoaparátem v ruce. Vydal se do Antarktidy za tučňáky a kosatkami, ale také do míst v...

Najdete na iDNES.cz