S autem v cizině jsou potřeba další doklady

- Chcete-li šoférovat v cizině, je potřeba většinou trochu jiných dokladů, než které s sebou řidič běžně vozí při cestách po České republice. Podívejme se na rozdíly.
Občanský průkaz nahrazuje v zahraničí samozřejmě pas. Problém už je ale s řidičským průkazem.
I když v některých okolních zemích se místní policie spokojí s českými "papíry", spoléhat se na to nedá a rozhodně stojí za námahu vyřídit si mezinárodní řidičský průkaz.
Získat tento dokument není nijak těžké. Stačí se obrátit na některý z dopravních inspektorátů okresních ředitelství Policie České republiky, kde vám po předložení řidičského oprávnění, fotografie, vyplněné žádosti a padesátikorunového kolku mezinárodní verzi na počkání vystaví. Důležité je u přepážky zároveň uvést, do jaké země cestujete, protože ani běžně vydávaný mezinárodní průkaz, který platí tři roky, neuznávají všude. Vyjímku v tomto případě představuje Velká Británie, Turecko, Portugalsko, Spojené státy a většina latinskoamerických zemí.
Pokud tedy cestujete do některé z výše jmenovaných, musíte požádat o speciální typ, který se sice tomu předchozímu velmi podobá, platí ale pouze jeden rok. Ovšem aby situace byla ještě o trochu složitější, neuznají vám ho například na Ukrajině. V každém případě se vyplatí podrobně se na tyto případy vyptat přímo u přepážky, kde mezinárodní řidičské průkazy vystavují.
Důležité je rovněž vědět, že spolu s mezinárodně platným dokladem je třeba s sebou vozit i český řidičský průkaz, který policie v cizině většinou rovněž vyžaduje. Ten je navíc užitečný i v případě, kdy si v zahraničí chcete půjčit auto. Nezřídka se totiž stává, že půjčovny vyžadují určitý počet odježděných let a tuto skutečnost mezinárodním "řidičákem" neprokážete - tam je totiž uvedeno pouze datum jeho vydání. Takže řídíte-li například pět let a o mezinárodní verzi řidičského oprávnění požádáte těsně před dovolenou, budete pro cizí půjčovnu zelenáč, kterému auto nepůjčí, pokud je nepřesvědčíte o opaku.
Kdy o mezinárodní řidičský průkaz požádat je také velmi důležité. Bývá pravidlem, že největší nápor žádostí se na policii snese logicky vždy před hlavní turistickou sezónou. Takže chcete-li si ušetřit dlouhé čekání, vyplatí se tuto formalitu vyřídit s dostatečným časovým odstupem a ne na poslední chvíli.
K mezinárodnímu průkazu ještě jednu věc: platí vlastně jen pro turistické účely. Budete-li v cizině pobývat delší dobu, například pracovně, neobejdete se zřejmě bez řidičského průkazu té které země. Dejme tomu ve Spojených státech se to považuje za automatické.
Z dalších dokladů, bez nichž se český řidič v cizině neobejde, zvláště pokud cestuje vlastním autem, je třeba jmenovat takzvanou zelenou kartu, která potvrzuje, že je auto pojištěno. S tou však dnes už nebývá příliš problémů, protože každý motorista, který o ni požádá při placení "povinného ručení", ji dostane od pojišťovny na počkání