Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S autem v cizině jsou potřeba další doklady

aktualizováno 
- Chcete-li šoférovat v cizině, je potřeba většinou trochu jiných dokladů, než které s sebou řidič běžně vozí při cestách po České republice. Podívejme se na rozdíly.
Občanský průkaz nahrazuje v zahraničí samozřejmě pas. Problém už je ale s řidičským průkazem.
I když v některých okolních zemích se místní policie spokojí s českými "papíry", spoléhat se na to nedá a rozhodně stojí za námahu vyřídit si mezinárodní řidičský průkaz.
Získat tento dokument není nijak těžké. Stačí se obrátit na některý z dopravních inspektorátů okresních ředitelství Policie České republiky, kde vám po předložení řidičského oprávnění, fotografie, vyplněné žádosti a padesátikorunového kolku mezinárodní verzi na počkání vystaví. Důležité je u přepážky zároveň uvést, do jaké země cestujete, protože ani běžně vydávaný mezinárodní průkaz, který platí tři roky, neuznávají všude. Vyjímku v tomto případě představuje Velká Británie, Turecko, Portugalsko, Spojené státy a většina latinskoamerických zemí.
Pokud tedy cestujete do některé z výše jmenovaných, musíte požádat o speciální typ, který se sice tomu předchozímu velmi podobá, platí ale pouze jeden rok. Ovšem aby situace byla ještě o trochu složitější, neuznají vám ho například na Ukrajině. V každém případě se vyplatí podrobně se na tyto případy vyptat přímo u přepážky, kde mezinárodní řidičské průkazy vystavují.
Důležité je rovněž vědět, že spolu s mezinárodně platným dokladem je třeba s sebou vozit i český řidičský průkaz, který policie v cizině většinou rovněž vyžaduje. Ten je navíc užitečný i v případě, kdy si v zahraničí chcete půjčit auto. Nezřídka se totiž stává, že půjčovny vyžadují určitý počet odježděných let a tuto skutečnost mezinárodním "řidičákem" neprokážete - tam je totiž uvedeno pouze datum jeho vydání. Takže řídíte-li například pět let a o mezinárodní verzi řidičského oprávnění požádáte těsně před dovolenou, budete pro cizí půjčovnu zelenáč, kterému auto nepůjčí, pokud je nepřesvědčíte o opaku.
Kdy o mezinárodní řidičský průkaz požádat je také velmi důležité. Bývá pravidlem, že největší nápor žádostí se na policii snese logicky vždy před hlavní turistickou sezónou. Takže chcete-li si ušetřit dlouhé čekání, vyplatí se tuto formalitu vyřídit s dostatečným časovým odstupem a ne na poslední chvíli.
K mezinárodnímu průkazu ještě jednu věc: platí vlastně jen pro turistické účely. Budete-li v cizině pobývat delší dobu, například pracovně, neobejdete se zřejmě bez řidičského průkazu té které země. Dejme tomu ve Spojených státech se to považuje za automatické.
Z dalších dokladů, bez nichž se český řidič v cizině neobejde, zvláště pokud cestuje vlastním autem, je třeba jmenovat takzvanou zelenou kartu, která potvrzuje, že je auto pojištěno. S tou však dnes už nebývá příliš problémů, protože každý motorista, který o ni požádá při placení "povinného ručení", ji dostane od pojišťovny na počkání
Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Nejkrásnější řeky Slovenska. Hron si kromě vodáků užijí i milovníci hor

Užíváme si houpání na vlnách a rychle plujeme širokým korytem, kde se střídají...

Řeka Hron patří mezi slovenskou vodáckou „klasiku“. Tento druhý nejdelší tok Slovenska pramení na východním úpatí...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Najdete na iDNES.cz