São Miguel: ostrov, kde se vaří pod zemí

  • 3
Azorské ostrovy uprostřed Atlantiku, ležící na půli cesty mezi Evropou a Amerikou, dodnes někteří považují za zbytky bájné Atlantidy. Cestovatele z celého světa sem láká unikátní pohádková krajina a nevšední zážitky. Nakonec, kolik je na světě ostrovů, kde vám uvaří oběd pod zemí?

Azory: nejen tlaková výše...
Azorské ostrovy jsou dnes autonomním regionem Portugalska. V médiích o nich občas slýcháme zejména v souvislosti se současnou mezinárodní politikou (připomeňme americkou vojenskou základnu na ostrově Terceira, kde se odehrál summit spojenců před útokem na Irák) anebo, a to o něco častěji, při předpovědi počasí.

My jsme však měli možnost navštívit největší ostrov São Miguel, a proto víme,  že by byla škoda vnímat Azory jen jako vojenskou základnu nebo oblast tlakové výše...

"Ztroskotání" u Zeleného ostrova
Jediným způsobem, jak se na ostrovy dostat, je využít pravidelných letů společností SATA (São Miguel) a TAP (Terceira a Graciosa) z Lisabonu.

My jsme se vydali, v únoru roku 2003, na São Miguel, kterému se jinak přezdívá Ilha Verde (Zelený ostrov). Už samotný přílet byl nevšedním zážitkem. Protože se letiště nachází na pobřeží, podobá se přistání letadla ztroskotání uprostřed oceánu.

Z malého letiště, vybudovaného při příležitosti návštěvy papeže Jana Pavla II. a po něm pojmenovaného, vás do hlavního města Ponta Delgada doveze buď cenově dostupné taxi nebo autobus, který ovšem nejezdí příliš často.

AZORSKE OSTROVY

Hlavním městem je Ponta Delgada a na ostrovech žije na 240 tisíc obyvatel.

Souostroví se skládá z devíti ostrovů, které jsou rozděleny do tří skupin: východní, střední a západní. Součástí východní skupiny jsou ostrovy: São Miguel, Santa Maria; střední Terceira, São Jorge, Graciosa, Pico, Faial a západní Corvo a Flores. Jednotlivé skupiny ostrovů dělí stovky kilometrů.

Souostroví má celkovou rozlohu 2.344 km2. Největšími ostrovy jsou São Miguel (777 km2), Pico (447 km2) a Terceira (447 km2).

Na ostrově Pico se doslova tyčí  nejvyšší vrchol Azor i Portugalska Pico Alto se svými  2 351 m n.m.

Přivítá vás na první pohled ospalé, ale malebné město, které se rozhodně nepodobá metropoli. Je však dobrou základnou pro další poznávání ostrova. Ubytovat se můžete v některém z místních hotelů, my jsme zvolili cenově výhodnou a kvalitní ubytovnu Pousada Juventude (síť hostelů v Portugalsku).

Pronájem auta
V samotném městě jsme zůstali jen dva dny a pak se vydali na okružní cestu ostrovem.

Nejprve jsme zkoušeli autobusovou dopravu, ale brzy nám došlo, že výhodnější a pohodlnější bude pronájem auta. Autobusy vás sice dovezou v podstatě kamkoliv, ale vzhledem k frekvenci a návaznosti spojů nejste svými pány.

Navíc je pronájem auta, pokud ho plně obsadíte, stejně cenově nákladný jako autobus, cena benzínu je jen o trochu větší než u nás. Železniční doprava zde neexistuje.



Zelený ostrov

Krátery a sopečná jezera
Na první pohled je zřejmý vulkanický původ ostrova. Stále se budete setkávat s krátery, které skrývají jezera a města, s černým sopečným pískem na skalnatém pobřeží, s pozůstatky sopečné činnosti.

Velkým lákadlem jsou sopečná jezera. Na ostrově São Miguel jsou nejvýznačnější Lagoa Azul a Lagoa Verde (Zelené a Modré jezero) v oblasti Sete Cidades, Lagoa de Fogo (Ohnivé jezero) a Lagoa das Furnas. Všechny se nacházejí ve vyhaslých kráterech.



Sopečná jezera

V pralese
I když nejvyšší vrcholky ostrova nepřesahují 1000 metrů, milovník hor nebude zklamán (hlavně severovýchod ostrova). Na jednu stranu vás překvapí, že se v tak nízkých nadmořských výškách a v blízkosti pláží setkáte s krajinou připomínající například Nízké Tatry, podobnost je však jenom zdánlivá. 

Vydáte-li se na túru, setkáte se se zcela jiným druhem lesa a porostu. Díky bujné a bohaté floře a spoustě endemických druhů si najednou budete připadat jako v pralese. Na každém kroku můžeme obdivovat bambusy, azalky, hortenzie, divoké citrusovníky a banánovníky.

Ojedinělá architektura
Pokud budete znaveni, nebo nejste-li příznivcem dlouhých procházek, můžete sestoupit do přímořských vesnic a městeček. Zde se setkáte se svébytným architektonickým stylem sakrálních a jiných staveb, převážně barokních, které se vyznačují zejména kombinací černé a bílé barvy a jsou jedním ze symbolů Azorských ostrovů.

Nejvýznamnější a nejkrásnější stavby tohoto druhu na ostrově São Miguel naleznete ve městech Ponta Delgada, Vila Franca do Campo, Povoação či Nordoeste. Tento koloniální styl dává většině měst a městeček podobný ráz.



Vila Franca do Campo

Výjimku tvoří lázeňské město Furnas na jihu ostrova, které leží v oblasti aktivní vulkanické činnosti. Díky skutečnosti, že se zde nachází velké množství termálních bazénů a vřídel, lákalo město odedávna lázeňské hosty. Ve městě tedy nalezneme typickou lázeňskou architekturu 19. století: sanatoria, lázně, rozlehlé parky a lesoparky.

Oblast okolo Furnas potěší také geology. Naleznou zde pole s aktivní vulkanickou činností (sulfatary a fumaroly).

Kuchyně v zemi pro gurmány
Na své si přijde i milovník dobrého jídla. Místní specialitou je cozido de Furnas, při jehož přípravě jsou využity geologické zvláštnosti tohoto kraje: všechny potřebné ingredience se uloží do obrovského hrnce, který se zakope asi 80 cm do země v blízkosti sulfatorů a fumarolů. Zbytek práce odvede rozpálená zem. Příprava tohoto pokrmu je časově náročná, proto doporučujeme objednat jej den předem.

Mimochodem, za jednu porci, která je obrovská a klidně se z ní dobře najedí dva lidé, zaplatíte 10 EURO. A co vás čeká? Směsice různých druhu mas - vepřové, hovězí, drůběž, klobásky, párky - a zeleniny jako je celer, mrkev, petržel, zelí, kapusta.

Město jako stavebnice
Dalším netypickým městem ostrova jsou Sete Cidades (Sedmiměstí). Leží uprostřed sopečného kráteru u dvou jezer (Lagoa Azul a Lagoa Verde). Město vzniklo přibližně v 50. letech a svým pravidelným a geometrickým uspořádáním připomíná dětskou stavebnici.



Citrusy na São Miguel

Host do domu, Bůh do domu
Azorské ostrovy však netvoří pouze krásná příroda a příjemná města, ale k celkovému dojmu přispívá i pohostinnost  a otevřenost místních obyvatel, u kterých se nezapře charakter ostrovanů. Z vlastní zkušenosti víme, že vám se vším rádi pomohu a při nepřízni počasí i ochotně nabídnou nocleh.

Na Azorských ostrovech se nesetkáte s přímořskými letovisky, na které jsme zvyklí z Chorvatska, můžete se ale bez problémů ubytovat v různých penzionech a ubytovnách, jinou variantou mohou být kempy, které jsou velmi dobře vybaveny. Stan si také můžete postavit na některém z přírodních tábořišť, která nejsou tak dokonale vybavena, ale můžete zde zůstat zdarma.

Trocha historie na závěr aneb odvážnému štěstí přeje...
Azorské ostrovy navštívili kdysi Féničané, o jejich existenci věděli také Janované, Arabové i Normané, ale současný ráz jim dali až Portugalci. Ti na souostroví připluli roku 1432 a jako jediní sebrali odvahu a rozhodli se ostrovy obydlet.

Nebylo to ale vůbec jednoduché. Vzhledem k bouřlivé vulkanické činnosti i nepříznivému počasí, vzbuzovala krajina strach.

Sopečné výpary, palčivý kouř a nepříznivé počasí, to vše vyvolávalo, vzhledem k tehdy ještě přetrvávajícím představám o pekle na konci světa za obzorem, hrůzu. Proto král přikázal vysadit na ostrovy nejprve ovce. Teprve poté co dobytek přežil a nebyl zardoušen ďáblem, začalo intenzivní osidlování ostrovů. A to na Azory přineslo nejen plodiny jako citrusovníky, ananasy, banánovníky a čajovník, ale také portugalskou koloniální architekturu.

Může se hodit

Letenka z Lisabonu na Azory stojí okolo 200 - 250 euro, ale existují i různé slevy a sezonní akce, dá se sehnat za 150 euro, létají tam SATA Airlines

Komunikace na ostrově jsou v dobrém stavu, turistické značení dobré. A pokud se rozhodnete prozkoumat pouze jeden ostrov, nemusíte ani nikam spěchat. Na ostrově São Miguel jsme strávili osm dní, což je doba, která zcela stačí dokonalému poznání ostrova. Pro ilustraci - přejetí ostrova na šířku trvá necelých 20 minut.

Pokud se na Azory vydáte, stojí za to zvážit i návštěvu ostatních ostrovů. V zimním období funguje pouze letecká doprava, v letním můžete využít i dopravu námořní. Azorské ostrovy určitě stojí za to cíleně prozkoumat. Většinou se k nim cestovatelé dostávali pouze náhodou: např. Mark Twain cestou do Svaté země, francouzský básník René Chauteaubriand cestou do USA, ale vždy v nich ostrovy zanechaly dojmy...

*** Chystáte se do portugalsky mluvících zemí? Informace a fotografie si prohlédněte ZDE

 

Městečko Furnas na azorském ostrově São Miguel. Příprava místní speciality cozido de Furnas: všechny potřebné ingredience se uloží do obrovského hrnce, který se zakope do země v blízkosti polí s aktivní vulkanickou činností.

Příprava místní speciality v městečku Furnas na azorském ostrově São Miguel. Pokrm se vaří v obrovském hrnci, který je uložen do země poblíž vulkanických polí.

Na ostrově São Miguel na Azorách roste spousta citrusů

Čajovníková plantáže na ostrově São Miguel

Ostrov São Miguel, přezdívaný také Ilha Verde (Zelený ostrov)

Sopečná jezera na ostrově São Miguel v oblasti Sete Cidades. Všechna se nacházejí ve vyhaslých kráterech.

Bujná vegetace na São Miguel, chvílemi si připadáte jako v pralese.

Přímořská vesnička v oblasti Sete Cidades na São Miguel

Krásná architektura ve městě Nordoeste na ostrově São Miguel

Vila Franca do Campo na ostrově São Miguel

Městečko Povoação na ostrově São Miguel