Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rybářství a turistika devastují Galapágy

  14:47aktualizováno  14:47
Souostroví Galapágy. Těch bezmála dvacet ostrovů a ostrůvků ztracených v Pacifiku se díky anglickému biologovi Charlesu Darwinovi, nesmazatelně zapsalo do historie poznání vývoje rostlin a živočichů na Zemi, člověka nevyjímaje. Charles Darwin galapážské souostroví navštívil během své cesty kolem světa na lodi Beagle v roce 1835. Dodnes se na tomto mimořádném kousku Země zachoval jedinečný ekosystém s více jak 5 000 druhy živočichů, z nichž velká část je endemická (např. 50% druhů ptáků a až 90% plazů). Od roku 1979 jsou Galapágy chráněny jako biosférická rezervace UNESCO a dnes jsou navíc řazeny mezi lokality světového dědictví.
Galapágy

Galapágy - Ostrůvky Plazas | foto: Martin Smola

Turismus je v národním parku usměrňován a návštěvníci se musí pohybovat na většině ostrovů, v doprovodu průvodců a po vyznačených stezkách.
I přes deklarovanou ochranu představují Galapágy pro Ekvádor, kterému souostroví náleží od roku 1830, významný ekonomický potenciál.

V roce 1998 přinesly do státní pokladny více než 164 milionů dolarů, z nichž 43% tvoří turistika a 57 % připadá na rybolov, z něhož asi 40% tvoří lov tuňáka. Přestože se ekvádorská vláda snaží přijetím nových zákonů limitovat kolonizaci souostroví, je zřejmé, že tlak turistického a rybářského průmyslu neustále sílí, což se projevuje stále se zvyšující devastací tohoto koutu světa.

Kromě excesů, jakým bylo nedávné ztroskotání tankeru s naftou u ostrova Santa Cruz se jedná především o dlouhodobé negativní působení člověka. Patří k němu například zavlékání nepůvodních rostlin a živočichů z kontinentu, které pro křehký ekosystém představuje pomalou, ale jistou zkázu.

Na záchraně cenných rostlinných společenstev Galapág se podílí také český lesnický odborník, Ing. Hubert Čížek, jehož technologie pomáhá likvidovat nepůvodní a agresivní dřevinu chinovník.

Pokud na Galapágách panují normální podmínky, je tam počasí poměrně chladné, přestože jimi probíhá rovník. Je to způsobeno studeným Humboldtovým proudem, který od jihovýchodu přináší k souostroví chladné vody, jejichž teplota nedosahuje ani dvaceti stupňů. Letos má však až o pět stupňů více. Za tímto stavem se skrývá klimatický fenomen El Nińo, který se letos projevuje v plné síle a  v jehož důsledku teď řádí mezi největšími ekvádorskými městy další z nesčetných bouřek provázených mohutnými lijáky.

Mořské proudy v okolí ostrovů vytvářejí ideální podmínky pro bohatý život zooplanktonu a zelených řas, které jsou základním článkem potravního řetězce pro celou řadu mořských živočichů počínaje drobnými korýši, přes pestrou škálu ryb, plazů, ptáků a velkými savci konče. Bohatost oceánu v okolí ostrovů je vyhlášená, čehož bohužel využívají rybářské flotily, připlouvající sem třeba až z dalekého Japonska.

V posledních letech se průmyslový rybolov, využívající moderní technologie včetně satelitních a radarových systémů, stále častěji dostává do konfliktu se snahou chránit jedinečný ekosystém souostroví. Do vlečných sítí jsou kromě tuňáků, hojně se vyskytujících severozápadně od ostrova Isabela, loveni také další živočichové (žraloci, želvy, lachtani a tučňáci), včetně těch přísně chráněných. Ekvádorská vláda proto přistoupila k regulaci rybolovu a vymezila kolem Galapág několik ochranných zón. Ve vzdálenosti cca 40 mil od ostrovů, v tzv. bílé zóně, je zakázán průmyslový rybolov. Může se zde lovit pouze pro potřebu místních rybářů. Západně, asi 5 mil od ostrova Isabela  a Frenandina, je vymezena zóna pro lov tuňáků.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Králi se nesměje a dětem nesahá na hlavu. Na co dávat pozor v Thajsku

Thajsko se stává oblíbenou zimní destinací. Dávejte si však pozor, abyste...

Přibývá lidí, kteří si krátké evropské dny a studenou zimu jedou zpříjemnit do exotických destinací. K nejoblíbenějším...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Najdete na iDNES.cz