Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rybáři se obávají soupeře Konopáska

  17:32aktualizováno  17:32
Hlučín - Přijede Konopásek? To je jedna z nejčastějších otázek, které míří na pořadatele největších rybářských závodů na severní Moravě a ve Slezsku. Ty se uskuteční tuto sobotu na Hlučínském jezeru a první cenou je osobní automobil Renault Twingo. Místním rybářům ale nedá spát čtyřnásobný mistr světa ve sportovním rybolovu Ladislav Konopásek z Pardubic, jenž většinu podobných soutěží, které se pravidelně konají v Čechách, vyhrává.

"Je možné, že pan Konopásek přijede, ale na sto procent to nevíme," prohlásil jeden z pořadatelů Vilém Vitásek. "Stačí, když se objeví těsně před samotným závodem, jehož první kolo začne v šest hodin ráno."
Byť by Ladislav Konopásek zvítězil, i další ceny jsou lákavé: malý motocykl, zájezd do Řecka  a cenu nejméně za pět set korun dostane i stý v pořadí.

Mimořádnosti závodu odpovídá startovné, které je ve výši jednoho tisíce korun.
Zúčastnit se může kdokoliv, tedy i lidé bez rybářského lístku. Závodník může použít jeden prut se dvěma návazci a jednoduchými háčky. "Zakázané jsou jakékoliv návnady včetně krmítka a obalování olova," upozornil hlavní organizátor Jindřich Pytlík. "Chycené ryby každý po změření rozhodčími vrátí do vody."

Dosud se přihlásilo přes dvě stě rybářů. Další se mohou hlásit u restaurace Čochtan přímo na Hlučínském jezeru, a to i v noci z pátku na sobotu.
"Aby se nám náklady na závody vrátily, potřebujeme účast alespoň 350 rybářů, přičemž do soutěže se jich může zapojit až osm set," uvedl Jindřich Pytlík.
Co rozhodne o vítězi? Délka ulovených kaprů a počet chycených jiných druhů ryb.
"Soutěžní rybou je kapr, takže za každý centimetr dostane závodník deset bodů," řekl Jindřich Pytlík. "Ostatní ryby jakékoliv délky, okoun, štika či další, se hodnotí pěti body, jejich délka nerozhoduje."

Závodník, který chytí třeba dvoumetrového sumce, a takový podle rybářů v jezeru je, má smůlu. Dostane za něj jen pět bodů a ještě ho musí pustit.
V případě rovnosti bodů rozhodne větší počet nachytaných ryb. Pokud i ten bude stejný, uspěje rybář, jenž ulovil většího kapra. A když ani v takovém případě nebude jasno, vítěze určí los. "Zvláštní ocenění získá nejlepší žena," podotkl Pytlík.
Už ode dneška je na jezeře zákaz chytání ryb, který platí až do závodu. Pořadatelé navíc zítra před závody vypustí do vody přibližně deset metráků kaprů v hodnotě 60 tisíc korun.

Břehy jezera pořadatelé rozdělí na pět sektorů, přičemž místo si každý závodník vylosuje. Rybáři budou tři metry od sebe.
První kolo proběhne od šesti do devíti hodin, druhé, před nímž budou rybáři měnit svoje místa, od 10.30 do 13.30 hodin. Vyhlášení výsledků chystají pořadatelé na půl čtvrtou odpoledne. O dodržování pravidel a měření úlovků se bude starat 65 rozhodčích.

Pro diváky pořadatelé připravili rybí i jiné speciality a v pátek v 17 hodin začne kulturní program ve stylu country. "Takové závody u nás v kraji ještě nebyly," prohlásil Jindřich Pytlík. "Rádi bychom, aby se z toho stala tradice a podobné soutěže se konaly třeba i na přehradách Olešné a Žermanici."

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Najdete na iDNES.cz