Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rybáři se obávají soupeře Konopáska

  17:32aktualizováno  17:32
Hlučín - Přijede Konopásek? To je jedna z nejčastějších otázek, které míří na pořadatele největších rybářských závodů na severní Moravě a ve Slezsku. Ty se uskuteční tuto sobotu na Hlučínském jezeru a první cenou je osobní automobil Renault Twingo. Místním rybářům ale nedá spát čtyřnásobný mistr světa ve sportovním rybolovu Ladislav Konopásek z Pardubic, jenž většinu podobných soutěží, které se pravidelně konají v Čechách, vyhrává.

"Je možné, že pan Konopásek přijede, ale na sto procent to nevíme," prohlásil jeden z pořadatelů Vilém Vitásek. "Stačí, když se objeví těsně před samotným závodem, jehož první kolo začne v šest hodin ráno."
Byť by Ladislav Konopásek zvítězil, i další ceny jsou lákavé: malý motocykl, zájezd do Řecka  a cenu nejméně za pět set korun dostane i stý v pořadí.

Mimořádnosti závodu odpovídá startovné, které je ve výši jednoho tisíce korun.
Zúčastnit se může kdokoliv, tedy i lidé bez rybářského lístku. Závodník může použít jeden prut se dvěma návazci a jednoduchými háčky. "Zakázané jsou jakékoliv návnady včetně krmítka a obalování olova," upozornil hlavní organizátor Jindřich Pytlík. "Chycené ryby každý po změření rozhodčími vrátí do vody."

Dosud se přihlásilo přes dvě stě rybářů. Další se mohou hlásit u restaurace Čochtan přímo na Hlučínském jezeru, a to i v noci z pátku na sobotu.
"Aby se nám náklady na závody vrátily, potřebujeme účast alespoň 350 rybářů, přičemž do soutěže se jich může zapojit až osm set," uvedl Jindřich Pytlík.
Co rozhodne o vítězi? Délka ulovených kaprů a počet chycených jiných druhů ryb.
"Soutěžní rybou je kapr, takže za každý centimetr dostane závodník deset bodů," řekl Jindřich Pytlík. "Ostatní ryby jakékoliv délky, okoun, štika či další, se hodnotí pěti body, jejich délka nerozhoduje."

Závodník, který chytí třeba dvoumetrového sumce, a takový podle rybářů v jezeru je, má smůlu. Dostane za něj jen pět bodů a ještě ho musí pustit.
V případě rovnosti bodů rozhodne větší počet nachytaných ryb. Pokud i ten bude stejný, uspěje rybář, jenž ulovil většího kapra. A když ani v takovém případě nebude jasno, vítěze určí los. "Zvláštní ocenění získá nejlepší žena," podotkl Pytlík.
Už ode dneška je na jezeře zákaz chytání ryb, který platí až do závodu. Pořadatelé navíc zítra před závody vypustí do vody přibližně deset metráků kaprů v hodnotě 60 tisíc korun.

Břehy jezera pořadatelé rozdělí na pět sektorů, přičemž místo si každý závodník vylosuje. Rybáři budou tři metry od sebe.
První kolo proběhne od šesti do devíti hodin, druhé, před nímž budou rybáři měnit svoje místa, od 10.30 do 13.30 hodin. Vyhlášení výsledků chystají pořadatelé na půl čtvrtou odpoledne. O dodržování pravidel a měření úlovků se bude starat 65 rozhodčích.

Pro diváky pořadatelé připravili rybí i jiné speciality a v pátek v 17 hodin začne kulturní program ve stylu country. "Takové závody u nás v kraji ještě nebyly," prohlásil Jindřich Pytlík. "Rádi bychom, aby se z toho stala tradice a podobné soutěže se konaly třeba i na přehradách Olešné a Žermanici."

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Najdete na iDNES.cz