Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruskou stepí jde strach: Číňanů přibývá

  10:35aktualizováno  10:35
Ruský Dálný východ zaplavila vlna čínských imigrantů. Část z nich přišla do země vybavena patřičným povolením, jiní rozšířili řady ilegálních pracovníků. Přítomnost čínských obchodníků a "pendlerů" se ovšem místním obyvatelům příliš nezamlouvá. Sto kilometrů od Vladivostoku, v labyrintu čínského trhu pod širým nebem ve městě Ursk, jsou pouze kupující Rusové. Přilákáni bezkonkurenčními cenami přicházejí ze všech koutů Dálného východu i Sibiře. Stánky se prohýbají pod tíhou levného zboží "made in China" - umělým mušelínem světélkujících barev, pseudoadidasem a falešným Reebokem.

Puškinův jazyk zůstává pro většinu prodejců nedobytnou tvrzí, znají jen několik málo vět nutných pro uzavření obchodu. "Prodáváme hodně," vysvětluje třiadvacetiletý Li Haj-Feng alias Saša. "Místní policisté však požadují výpalné i třikrát do měsíce. Jsou sice méně chamtiví než čínští celníci, ale dávají nám zabrat," stěžuje si Li.

Rodák z pohraniční čínské provincie přijel do Ruska oficiálně jako turista za svým strýcem, který zde pracuje již dva roky. U "specializované" cestovní kanceláře si za 6000 rublů, tedy přibližně 200 dolarů, zakoupil "cestovní bon", jenž jej opravňuje k měsíčnímu pobytu v Rusku. Když lhůta vyprší, vrátí se na pár dní domů a vše se opakuje. Dalších 3000 rublů jej stojí "ubytování". S dalšími dvěma Číňany spí v kovovém kontejneru, v jakém se normálně převáží ovoce. Pro život v Rusku se rozhodl, neboť doma nenašel práci.

Ruský Dálný východ čítá přibližně osm milionů duší, ovšem v sousedních hraničních provinciích žije 110 milionů Číňanů. "Někde je z jedné strany hranice asi jeden Rus na kilometr čtvereční, a na druhé strany žije na stejné ploše skoro 380 000 Číňanů," vysvětluje Oleg Zotov, vědec z Institutu Dálného východu v Moskvě.

Odborníci se shodují, že vzhledem k úbytku ruské populace v oblasti je čínská imigrace žádoucím jevem. "Je lepší podporovat čínskou imigraci, neboť vyrábět u nás za pomoci imigrantů je výhodnější než dovážet," říkají. Výzkumy veřejného mínění ukázaly, že více než polovina Rusů v regionu se obává postupné expanze čínské imigrace a následné ztráty oblasti. 16 procent respondentů si myslí, že ruský Dálný východ bude postoupen Číně dohodou, 12 procent se obává ozbrojené invaze.

Fakt, že ruský Dálný východ přežil postsovětský marasmus především díky levnému dovozu od velkého souseda, je pro mnoho lidí důkazem, že Peking si na tuto oblast již brousí zuby.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Najdete na iDNES.cz