Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko, sníh a kalamita

  18:57aktualizováno  18:57
Silné sněžení dnes prakticky zastavilo dopravu v ruské metropoli. Na všech dopravních tepnách v Moskvě vznikly velké zácpy a ztížen byl i provoz na příjezdových silnicích, na nábřežích i v centru města. Počasí silně zkomplikovalo provoz moskevských letišť. Kritická situace vznikla na jihu Ruska, kde je neprůjezdná Transkavkazská magistrála a celé oblasti jsou bez elektrického proudu. Naopak sibiřské město Omsk se mezitím trápí kvůli nedostatku sněhu.

Letiště Vnukovo v jihozápadní části Moskvy bylo dnes dopoledne zcela uzavřeno. Letadla byla směrována na Domodědovo, kde přistávají všechny tzv. lehké letouny. Letiště Šeremeťjevo nepřijímá mimo jiné letadla Tu-134 a Jak-40.
   

Moskevská dopravní policie od časných ranních hodin vyzývá řidiče, aby se zdrželi cest do centra města. Náčelník dopravní policie Sergej Kazancev upozornil, že v Moskvě se dnes chodci pohybují rychleji než auta. Do Moskvy však v těchto dnech jezdí pro dárky mnoho lidí z okolí metropole. Policie se rozhodla nepouštět do centrální části města auta, která nemají moskevskou značku. Denně v Moskvě vyjíždí na 800.000 moskevských aut a zhruba 300.000 mimoměstských.
   

V Moskvě začalo sněžit již ve středu večer a sněhová pokrývka se zvýšila asi o deset centimetrů. Teploty stouply a dnes se pohybují kolem minus pěti stupňů. Moskevské služby nasadily na úklid sněhu přes 7500 technických prostředků. Ty však nestačí vyvážet z města sníh a místy vznikly několikametrové hory odklizeného sněhu.
   

Kritická je již několik dnů situace v Krasnodarském kraji a v Rostovské oblasti. Některé vesnice jsou odříznuty od světa a malé domky jsou zavaleny sněhem. Jejich obyvatelé si musejí doslova prokopávat cestu. Více než sto budov v Krasnodarském kraji zůstalo bez střech. Ty se prolomily pod tíhou sněhu. Složitá situace je i v samém Krasnodaru. Do města se nemohou dostat vozidla zásobování, technické služby se snaží uvolnit alespoň železnici. Meteorologové varují, že v příštích dnech
uhodí silné mrazy, což může situaci ještě více zkomplikovat.
   

 Silné sněžení by také mohlo zničit zemědělskou úrodu v této oblasti. Sníh na polích již dosahuje 130 centimetrů a vzhledem k silným teplotním výkyvům vzniká nebezpečí onemocnění rostlin a rozmnožení hlodavců.

Sníh napáchal velké škody na černomořském pobřeží. Poničeno bylo asi 15 kilometrů elektrického vedení. Škody způsobené živlem dosahují 10 miliónů rublů. Letovisko Soči již třetí den bez elektřiny a zásoby plynu končí. Cisterny se nemohou dostat do města. Dráty elektrického vedení byly pod návalem sněhu na několika místech zpřetrhány a kvůli sněhovým závějím se technika nemůže dostat na místo havárií. Nevycházejí noviny, uzavřeny jsou školy. Starosta Soči vyzývá obyvatele města k solidaritě. "Prosím lidi, kteří mají ve svých domech plyn, pomozte sousedům, kteří jsou závislí na elektřině. Pomozte jim uvařit polévku, pomozte starcům a dětem,"
naléhal v místním rozhlase. Po městě byly rozestavěny polní kuchyně, které nabízejí horký čaj a polévku. Z životně důležitých objektů funguje pouze pekárna, nemocnice a vodárna.
    

Sněhové laviny zablokovaly dopravu na Transkavkazské magistrále. Na rusko-gruzínském přechodu Nižnij Zaramag se vytvořily obrovské fronty vozidel včetně nákladních automobilů. Jen za uplynulých 24 hodin se sesunulo sedm lavin. Pohraniční služba uvažuje o rozprašování sněhu střelbou.
    

V sibiřském městě Omsk si mezitím obyvatelé stěžují, že před blížícím se Novým rokem není ve městě ani náznak sněhu. Ohrožena je tradiční zimní výzdoba ulic a parků ledovými sochami. Umělci musejí uplácet překupníky, aby jim dovezli alespoň umělý led z kluziště. Za jeden náklaďák sněhu se platí kolem tří set rublů (asi 350 korun).
   

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Další z rubriky

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Najdete na iDNES.cz