Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruská baňa: Budiž ti pára lehká

  15:16aktualizováno  15:16
Víte, jak se cítí knedlík vařený v páře? Nevíte? Tak vyzkoušejte pravou ruskou parní lázeň, takzvanou baňu, a hned pochopíte, zač je toho loket. Baňa patří k Rusku stejně neodmyslitelně jako vodka, pirožky či matrjošky, a tak jsem nemohl odolat, když mě známí v jedné zapomenuté ruské vesnici pozvali, abych si jejich tradiční způsob očisty otestoval na vlastní kůži.

Hostitelka mě zavedla na zahradu, kde se u plotu mezi šlahouny malin a trsy brambor choulil sroubený domek s úzkými okénky půl metru nad zemí.

Uvnitř už její syn Kolja, který se stal mým mistrem lazebníkem, staral o správnou provozní teplotu.

V předsíňce jsem odložil všechny svršky a nahý vešel do malé místnůstky, která byla zahalena v teplém oparu.

Šestnáctiletý Kolja mi poručil vylézt na dřevěnou lavici, jejíž lišty mě hřály do holé zadnice. Než jsem se stihl pořádně rozkoukat, začal ze mě téct pot odplavující z těla všechny možné nečistoty.

Kolja přičinlivě hrnkem studené vody polil rozpálené kameny v malé pícce a po bani se rozlila čerstvá dávka páry. Vymačkávala ze mě pot, jako když odšťavňujete pomeranč. Potil jsem se nejenom na povrchu, ale snad i uvnitř. Hlava se stávala čím dál těžší... Vedro se zdálo nesnesitelné, ale to jsem ještě nevěděl, že bude hůř.

Kolja totiž bez varování chrstl na kameny další várku vody. Jeho výkřik "přikrč se" přišel pozdě. Pára se na mě vyvalila jak z Papinova hrnce a narazila do mě silou rozjetého buldozeru. V bani už se ani nedalo dýchat. Plíce pálily, oči div nevylezly z důlků, z uší se kouřilo, mozek "přibral" snad metrák, krev v žilách se vařila a z dokořán otevřených pórů vytékala potová povodeň.

Navíc na baně zvyklý Kolja stupňoval mé utrpení, když mi provokativně líčil, jak si tu den předtím lebedil s vychlazeným pivem (alkohol je samozřejmě proti všem regulím baně, ale i v Rusku jsou pravidla od toho, aby se porušovala). Já ovšem k pití neměl vůbec nic, takže se mi před očima začal vyzývavě houpat orosený půllitr.

Když se pára trochu rozptýlila, popadl Kolja svazek březových větviček s listy a vysvětlil, že mě jím bude šlehat, aby se mi dobře prokrvovala kůže. Rezignovaně jsem souhlasil, abych měl mučení co nejdříve za sebou, a natáhl jsem se podle Koljových pokynů na lavici břichem dolů. Zatnul jsem zuby a očekával nejhorší. Tortura se však překvapivě nekonala. Právě naopak. V chladné vodě namočené březové větvičky, kterými mi Kolja po těle jemně přejížděl, působily na uvařenou kůži jako balzám.

Pak přišla závěrečná fáze. Nabíral jsem z kádě do hrnku studenou vodu a poléval jsem se jí, aby rozpálené tělo ochladlo. Teprve po důkladném snížení tělesné teploty jsem konečně mohl roztopenou mučírnu opustit. Ač se mi pobyt v bani zdál nekonečný, strávil jsem tam pouhých 25 minut.

Utření do ručníku a oblékání mi trvalo zoufale dlouho. Celý organismus byl malátný, každý sval smrtelně unavený. Jako bych měl spavou nemoc. Navíc jsem se i přes předchozí důkladné ochlazení ještě další hodinu bez ustání potil (řečeno venkovským příměrem) jako dveře od chlíva. No prostě hrůza!

Totálně zničený jsem se doploužil do domu své hostitelky, která mě přivítala halasným "s ľochkim parom". Tuto větu, kterou slovníky poněkud kostrbatě překládají jako „příjemný odpočinek po lázni“, se Rusové zdraví vždy po skončení očisty v bani. Mně se však po vražedné proceduře zdá, že nejlepší překlad tohoto přání je sice poněkud morbidní, ale mým zkušenostem naprosto odpovídající: "Budiž ti pára lehká!"

Baňu, pravou ruskou parní lázeň, najdete snad i v té nejzapadlejší vesnici

Autoři: ,


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Nejkrásnější řeky Slovenska. Hron si kromě vodáků užijí i milovníci hor

Užíváme si houpání na vlnách a rychle plujeme širokým korytem, kde se střídají...

Řeka Hron patří mezi slovenskou vodáckou „klasiku“. Tento druhý nejdelší tok Slovenska pramení na východním úpatí...

Najdete na iDNES.cz