Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rudé Karvinsko nabízí kontrasty jako v Brazílii

  14:00aktualizováno  14:00
Černouhelné doly a měsíční krajina, které je lépe se na sto honů vyhnout. Takhle si většina lidí představuje Karvinsko. Pokud sem ale vyrazíte, najdete úžasný kraj plný kontrastů, paradoxů a neuvěřitelných příběhů, které jako nikde jinde připomínají naši nedávnou komunistickou historii.

Měsíční krajina u Stonavy | foto: Martin JanoškaiDNES.czKlikněte na mapku

Já jsem horník, kdo je víc?

Putování po Karvinsku lze výstižně nazvat jako exkurzi po stopách bývalého komunistického režimu, který zde po roce 1948 těžkým způsobem poznamenal celý region. Především bezohlednou těžbou uhlí spojenou s vytvářením měsíční krajiny bez známek života, rozbíjením dřívější přirozené identity kraje, masivní migrací obyvatelstva a ničením staletých lidských vazeb.

Mnohá města a vesnice zmizela z povrchu země, aby se vzápětí v podobě panelákových sídlišť objevila pod stejným názvem o několik kilometrů dál. Lidí se nikdo na nic neptal. Aby byl klid, obdrželi sociální a materiální výhody, horníci za sebezničující práci v dolech dostávali nejvyšší platy v republice.

Vykradenou lidskou duši komunisté zaplácli uměle vytvořenou představou vysoké společenské prestiže – "já jsem horník, kdo je víc?“

Po revoluci však nastaly další zásadní změny. Většině obyčejných lidí zmizely výhody, platy i prestiž, zbyly jenom pocity zklamání a vzpomínky, že předtím to bylo lepší. Není proto divu, že právě v karvinském regionu získávají komunisté celostátně největší sympatie i procenta ve volbách.

Bludištěm architektonických stylů

Začněme třeba v Bohumíně. Dnes pohraniční průmyslové město, kdysi největší železniční uzel rakousko-uherské monarchie s přímým spojením do Vídně, Berlína, Krakova a Košic.

V samotném městě toho moc k vidění, návštěvníky ze vzdálenějších krajů však patrně zaujme cihlová architektura místních staveb, která prozrazuje příslušnost k historickému Slezsku.

O něco mladší státní útvar připomínají pro změnu betonové řopíky, roztroušené v polích mezi Bohumínem a sousední Dolní Lutyní – až sem sahalo v roce 1938 předválečné Německo.

V Dolní Lutyni nevynechte Rakusovu stodolu na okraji obce nedaleko zatopené pískovny. Hezká, doškem krytá památková stavba z roku 1803 slouží jako svědek, že dnešní průmyslem zničený kraj měl před megalomanskou těžbou uhlí převážně zemědělský charakter.

Dolní Lutyně sama o sobě těžbou dotčena nebyla, takže podél cesty je vidět původní rozptýlená zástavba. Také je patrné, že mnohé domy, postavené v minulosti bez ohledu na cenu energií ve velkorysém duchu socialistického realismu sedmdesátých a osmdesátých let, jsou dnes omšelé a jejich obyvatelé zestárlí a zchudlí.

Kontrasty jako v Brazílii

Naopak svěžestí a mladostí působí Orlová – tedy lépe řečeno nová Orlová, protože z té původní zbylo uprostřed zničené krajiny jenom lidmi opuštěné malé náměstí a kostel.

Bohumín

Slezská cihlová architektura v Bohumíně

Karvinsko

Rakusova stodola v Dolní Lutyni

Nová Orlová je v podstatě o jedno veliké panelákové sídliště, jehož jednotlivé šedé bloky jsou postupně odívány do pestrých barevných fasád. Nevypadá to špatně, dokonce se snad hodí říct, že optimisticky.

Naprosto odvázaně pak působí moderní architektura nového gymnázia, která získala od Obce architektů cenu Grand Prix 1996 a ocenění nejlepší stavba roku v České republice.

V Orlové je vůbec spousta pozoruhodných staveb, dokumentující překotný stavební vývoj v posledních desetiletích. Paneláky přecházejí směrem na periferii v zástavby typických cihlových bytovek z padesátých let, mezi nimiž jako unikát vyniká soubor dřevěných tzv. "finských domků“. Bohužel asi dožijí spolu se svými obyvateli a nenávratně beze stopy zmizí jako mnoho jiných v okolí.

Paradoxní je, že jen pramálo humánní padesátá léta 20. století produkovala sídliště mnohem lidštější, než byly pozdější bloky betonových paneláků. Před každým domkem z padesátých let najdeme vždy zahrádky, stromy, travnaté prostranství, dětský koutek...

Zajímavé je taky sledovat, jak se mění sociální postavení obyvatel Orlové v závislosti na stáří budov. Čím dále od nejnovějších paneláků, tím více přibývá lidí starých a sociálně slabších.

Vrcholem je pak polorozpadlá, bývalá dělnická dělnická kolonie "Zimný důl“ poblíž vymydleného historického centra, kterou obývá a devastuje sociální spodina. Protiklady pomalu jako v Brazílii…!

Nejmladší město republiky

A je tu Havířov – nejmladší město České republiky. Vznikl v období budování socialismu roku 1955 z rozhodnutí stranických a státních orgánů a za vydatné pomoci spřátelených sovětských odborníků. Hlavním důvodem byla potřeba zajistit byty pro pracovníky dolů a hutí v období poválečného rozvoje těžkého průmyslu v ostravsko-karvinské aglomeraci.

Havířov se stavěl jako nové město "na zelené louce" a logicky tak nese výraznou pečeť doby vzniku.

Orlová

V historickém centru Orlové skoro nikdo nežije

Orlová

Finské domky v Orlové

Orlová

Staré dělnické kolonie v Orlové obývají sociálně nejslabší vrstvy obyvatel

Pozoruhodné byly diskuse kolem samotného názvu města. Do veřejné soutěže se dostaly například tato kuriózní pojmenování: Lidobudovatelov, Budovatelnice, Budosociokolektivov, Rudohvězdov, Stalin, Gottwaldův Horníkov, Zápotockýgrad, Všemírov, Šťastnov, Bezručovy Novoměstské Baně…

Procházka Havířovem je neobvyklý zážitek. Nejstarší část města je postavena v jednotném duchu socialistického realismu a dnes představuje unikátní urbanistický komplex.

Úkolem architektů bylo nestavět domy v „buržoazním“ předválečném stylu, takže zvolili svérázný sloh kombinující sovětský socrealismus s antikou a renesancí. Na domech proto najdeme četné římsy, štíty, čučky a sgrafita, vedle nich pochopitelně také plejádu budovatelských motivů naznačující šťastné, bezstarostné zítřky. Nejcennějším objektem je budova kina Radost vykazující prvky jihočeské renesance...

Díky nadčasovému a velmi svéráznému architektonickému řešení byla nejstarší část Havířova v roce 1992 vyhlášena za městskou památkovou zónu Sorela.

Beskydy jsou za humny

Jižně od posledních domů Havířova se krajina zvedá do kopců a výrazně se mění. Končí tu průmyslový uhelný region a začíná malebně zvlněná a venkovsky milá Podbeskydská pahorkatina. Kolem roztroušených domů se na loukách pasou krávy nebo ovce, lidé pracují na záhumenkách nebo v zahradách kolem domů.

Havířov

Hlavní třída v Havířově

Havířov

Detaily z havířovské socrealistické architektury


V okolí vesnice Koňákov ležící na svazích Babí hory (426 m) – nejvyššího bodu bývalého karvinského okresu – se otevírá úžasné panorama. Na jihu se jako na dlani rozprostírají celé Beskydy od Velké Čantoryje na polských hranicích až po Radhošť, na severu snad všechny komíny a šachty ostravsko-karvinského revíru.

Člověk by ani netušil, že v těsné blízkosti velkých průmyslových měst a hlavních dopravních tahů může existovat jako ostrý kontrast tato překrásná podhorská oblast. Protíná ji hustá síť značených cyklotras a rozhodně by vydala na celodenní cyklistický výlet.

Karvinsko

Podbeskydská krajina v okolí Koňákova

Kraj zkázy i naděje

My se však vrátíme zpět směrem do Karviné poněkud méně idylickým, o to však bizarnějším prostředím. Poslední hezké krajinné scenérie skýtá okolí Albrechtic s roubeným kostelem sv. Petra a Pavla., pak už začíná opět neutěšená uhelná oblast.

U obce Stonava dosahují uhelné sloje mocnosti až 10 m, takže se tady stále intenzivně těží. Původně měla být celá obec vymazána z mapy, sametová revoluce tomu však zabránila. Šokující měsíční krajina ozdobená spletí různých produktovodů, kolejí a zatopených pokleslých území v okolí převládá a chcete-li do Karviné, nemůžete ji minout.

Od bývalého okresního centra kraje toho neznalý poutník mnoho neočekává, o to větší překvapení pak nabízí nádherně zrekonstruované náměstí s kašnou, radnicí a nablýskaným empírovým zámkem, který je přístupný veřejnosti.

Karvinské náměstí i nedaleké lázně Darkov s nedávno zrekonstruovaným mostem přes řeku Olši jsou hmatatelným příkladem, že v poslední době se ve městě, stejně tak jako v jeho okolí, mnohé změnilo k lepšímu, byť si to mnozí zdejší obyvatelé nechtějí za žádnou cenu připustit.

Karvinsko

Jezera vyplňuji pokleslá poddolovaná území


Karviná

Náměstí v Karviné

Ostrava, vysoké pece ve VítkovicíchČTĚTE TAKÉ: Ostravo, Ostravo, pánbůh na tobě krásou nešetřil


Text a foto: MARTIN JANOŠKA

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Soutok Odry a Olzy (vpravo)

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte...

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Dárek od Stalina zbouráme. Ikonický mrakodrap ve Varšavě bojuje o přežití

Kolem Paláce kultury už vyrostlo několik mrakodrapů, ale zatím jsou všechny...

I když jeho historii zdobí řada superlativů, po léta druhá nejvyšší stavba Evropy dnes nemá na růžích ustláno. Přestože...

Najdete na iDNES.cz