Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

  15:21aktualizováno  15:21
Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za posledních deset let tam žraloci zaútočili patnáctkrát. Dá se takovému výpadu předejít? Budou se žraloci objevovat i v oblastech, které považujeme za bezpečné? Na tyto otázky odpovídal host Rozstřelu Steve Lichtag, úspěšný režisér a dobrodruh.

Děsivý příběh jako z hororového filmu se odehrál v Marsá Alam u mola, kde se rodina českého turisty pravidelně koupala během své dovolené. Útok žraloka proběhl bez jakéhokoli varování, temný stín se v moři objevil až v momentě, kdy muž skočil do moře. Jeho zoufalému boji o život, bohužel, přihlížela bezmocná manželka s dcerkou.

Fotogalerie

Steve Lichtag si myslí, že při tomto incidentu zaútočil žralok dlouhoploutvý. „Marsá Alam znám velice dobře, protože zde testujeme kamerové systémy. A dlouhoploutví žraloci jsou tak trochu darebáci, útočí velice rychle. Z dosavadních zpráv vyplývá, že žralok na muže zaútočil už po pár sekundách, proto usuzuji právě na žraloka dlouhoploutvého,“ říká Lichtag.

Český turista se při útoku rychle otočil zády ke žralokovi a snažil se uplavat. Slavný režisér má pro takovou prvotní reakci pochopení, zároveň ale dodává, že jde o nejhorší věc, kterou plavec v kritický moment může udělat.

„Neexistuje dobrá rada, jak se bránit žralokovi, ale rozhodně nejhorší rada je rychle plavat pryč,“ říká. „Ve vodě nemáme šanci žralokovi uplavat, proti němu jsme jako zraněné zvíře. Je potřeba se pochlapit a otočit se k němu. A bojovat. Nejlepší je asi zasáhnout ho pěstí do čumáku, do žáber, do oka. Žraloka to překvapí. Neříkám že to zafunguje, ale určitě ho to překvapí.“

Má ale nezkušený plavec šanci psychicky ustát situaci, kdy se z hlubin vynoří ozubený predátor? „Je to samozřejmě problém. My jako potápěči máme výhodu, že jsme školení, jsme na ně zvyklí. Pro plavce je to složité, tady se těžko radí. Někdo je prostě statečnější než ostatní. Poprvé je to vždy šok, ale je důležité to zvládnout,“ říká.

Náhodný útok?

Rodina mrtvého turisty si později stěžovala, že na možnost útoku je v letovisku nikdo neupozornil. Místní obyvatelé přitom o nájezdech žraloků vědí a údajně mluví o tom, že Egypťané ze zkušenosti do vody nechodí mezi polednem a 14. hodinou, protože v té době útočí nejčastěji.

„S tím nesouhlasím. Žraloci loví většinou v podvečer. To, že útok proběhl za bílého dne, je podle mě důsledek něčeho jiného. Takhle brutální útok žraloka v Egyptě nebyl standardní, v té době se prostě v moři něco muselo stát,“ tvrdí Lichtag. „Zaslechl jsem zprávy, že poblíž proplouvala loď, z které byly do moře vyhozené nějaké mršiny. Neznám pravdu, ale dovedu si představit, že se to stalo, protože podobná situace se v Egyptě odehrála před několika lety a stejně jako teď při tom zemřel člověk.“

Žralok dokáže ucítit kořist na kilometry daleko a je možné, že do blízkosti pobřeží se dostal právě kvůli snadné potravě. Situaci pravděpodobně ještě zhoršilo molo, ze kterého turista do moře skočil. „Vezměte si, že molo zasahuje hlouběji do moře, to už není šnorchlování u pobřeží. A pokud skočíte do moře, všechno to šplouchání je pro blízkého žraloka jako pozvání, chce vědět, co se tam děje. A to se, bohužel, asi stalo v tomto případě. Je to obrovská tragédie, nepříjemná náhoda. Ale je to poučení,“ lituje režisér a dokumentarista.

Steve Lichtag se žralokům a podmořskému životu věnuje desítky let. V roce 2001 měl na televizní stanici NBC premiéru slavný dokument Carcharias – Velký Bílý. V roce 2006 pak dokončil film Mýtus jménem žralok, kde se věnuje tématu velkých bílých žraloků. Ti jsou také ústředním motivem jeho knihy Čekání na bílou smrt.

Úspěšný režisér je prezidentem nadace Crystal Planet, zaměřené na ochranu podvodní flory a fauny. Je také členem řady mezinárodních filmových porot a institucí, zabývajících se přírodou a její ochranou.

Steve Loveček Lichtag (64)

  • Narodil se ve Znojmě v roce 1954 jako Zdeněk Loveček, nyní je občanem USA, ale mluví dokonale česky a žije v Praze. V pasu má zapsaná tři jména z titulku.
  • Vystudoval brněnskou konzervatoř, hrál například ve filmu Holky z porcelánu nebo Pan Tau, natáčel televizní zábavu.
  • V roce 1979 utekl přes Rakousko a Německo do USA, tam se živil v mnoha profesích, mimo jiné 4 roky cestoval a hrál s divadlem Ta Fantastika.
  • Roku 1991 se vrátil do rodné země a věnuje se producentské a režijní práci ve své firmě Twin Star Film. Za své převážně podmořské snímky získal ve světě přes 80 cen.
  • Je podruhé ženatý a má čtyři děti.
Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

VIDEO: Přes Alpy na skákacím míči. Šílený nápad vznikl u bezdomovce

Brit překonal Alpy na skákacím balónu

Celkem sedmnáct dní mu trvalo, než na trase dlouhé 76 kilometrů proskákal přes Alpy z Itálie do Francie. Steven Payne...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Najdete na iDNES.cz