Z dálky narcisy působí dojmem sněhového poprašku.

Z dálky narcisy působí dojmem sněhového poprašku. | foto: Jan Doubravnickýpro iDNES.cz

Takhle vypadá pozemský ráj. Louky ve Slovinsku zaplavily bílé narcisy

  • 8
Každoročně zachvátí úbočí slovinských Karavanek pravé šílenství, které obvykle vypukne počátkem května a trvá až do prvních červnových dnů. V této době místní horské louky zcela zbělají záplavou květů divokých narcisů.

Kvůli tomuto výjimečnému fenoménu sem míří milovníci přírody z celého Slovinska. Mě k výpravě navnadili záhřebští přátelé, když mi před čtyřmi lety poslali snímky přechodu vrcholu Golice.

Tip na dovolenou

Objevte krásy Slovinska. Vyberte si svůj pobyt na dovolena.iDNES.cz.

Avšak prudký vpád veder na konci letošního dubna u mne vyvolal silnou nervozitu. "Pokvetou vůbec ještě?" vrtalo mi hlavou. "Ano, přijeďte," uklidnil mne před odjezdem vlídný hlas pracovnice Turistického sdružení Golica. "Teď jich u nás kvete nejvíce."

Hory v obležení

Když jsem pak seděl ve vlaku do slovinského města Jesenice, nemohl jsem odtrhnout oči ze strání vysoko nad městem. Sotva se mezi lesy a skalami objevil průzor s loukou, ještě víc jsem zbystřil zrak. Bělostný nádech zářil do širokého okolí.

Místní obyvatelé oslavují narcisy speciálním svátkem, během kterého se koná spousta kulturních akcí.

Poslední napětí ze mne spadlo v centru Jesenice. Těsně u odbočky do vsi Planina pod Golicou jsem zastihl tři penzistky, jak stopují projíždějící vozidla. Všechny v pohorkách, s ruksaky na zádech a vyzbrojeny trekovými holemi. Vyměnili jsme si úsměvy a pro definitivní jistotu jsem raději optal, zda také přijeli za narcisy. "Samozřejmě," zněla odpověď.

Další čtyři kilometry po asfaltu, během kterých mě čeká 400 metrů převýšení, hodlám jít pěšky. Brzy se ale za mnou ozvalo hlasité troubení a u krajnice zastavilo auto. Uvnitř seděla skupinka výletníků z Nove Gorice. Pochopitelně i oni sem vážili cestu kvůli narcisům.

Botanické eldorádo

Rychle nabíráme výšku, probíjíme se serpentinami a já zatím napjatě sleduji terény vedle silnice. Vzápětí spatřuji první rozkvetlý narcis. A poté druhý. A hned vedle celý porost. Najednou jsou prostě všude.

Bílé louky narcisů v okolí hory Golica

Louka hned vedle výstupové trasy na Golicu

Není zde louky bez bílých ostrůvků rozkvetlých narcisů. Jednou řidších, podruhé hustších a souvislých. Jakoby celé horské údolí nepravidelně pokryl poprašek čerstvého sněhu. Plynule přecházejí z příšeří lesa do jabloňových sadů a zahrad za humny vesnických usedlostí. Ruku na srdce: tak krásnou zahrádku vám u vaší víkendové haciendy žádný architekt doopravdy nevyčaruje.

Dostává se mi rady, abych se od chaty na konci obce vydal po výstupové cestě na hřeben Karavanek a pak odbočil doleva, kde je několik luk úplně pokrytých narcisy. To, co jsem po pár kilometrech uviděl, mne zcela odrovnalo.

Ocitl jsem se uprostřed pozemského ráje na uzoučké pěšině, ze všech stran totálně obklíčené záplavou květů zčeřených větrem a prosycené intenzivní vůní. Ozářený koberec bílých narcisů zde navíc často přechází do stínu lesa, zpestřeného sytou žlutí blatouchů.

Zatímco momentálně narcisy ještě neochvějně drží žezlo ve svých rukou, v podrostu se už netrpělivě chystají ke zteči další zástupci rostlinné říše. Světle žlutá poupata upolínů dávají jasně najevo, že již brzy nastane jejich čas. A celou tuto explozi bujení zpovzdálí sleduje zasněžený trojzubec Triglavu.

Ačkoli jsem původně měl v plánu obohatit si výlet výstupem na některý z přilehlých vrchů, vše se nakonec ubírá jiným směrem. Narcisy zvítězily. Omámený a zmatený se bezcílně potuluji po blízkých lukách a plnými doušky si vychutnávám jejich podmanivou krásu.

Zdaleka nejsem jediný, nicméně nikoho nenapadne utrhnout si na památku byť i jediný květ. U jedné výpravy kupodivu zaslechnu češtinu. "Žijeme na rakouské straně Karavanek, v Klagenfurtu. Ale narcisy pod Golicí si nikdy nenecháme ujít," říkají našinci. "Máme tam nahoře naši oblíbenou louku, ale nevíme jestli už bude rozkvetlá, protože leží o hodně výše než obec."

Oslava jara

Zpět se vracím pěšky a vychutnávám si pohled na louky pod dolním okrajem obce. Zastavím se i ve zdejší venkovské krčmě a uvnitř se dávám do řeči s rozjařenou partou místních. Jeden z nich je ale natolik stižen světabolem, že ho doslova musíme vynést k autu, kterým ho kolega vzápětí dopraví domů.

Pak mne odváží zpět do Jesenice. Ale pospíchá, protože se účastní příprav zítřejšího Svátku narcisů, spojeného s lidovou veselicí. Období květu ključavnic, jak tu narcisy specificky nazývají, je totiž spojeno s řadou organizovaných akcí. Od exkurzí přes výstavy, cyklovýlety, turistické pochody až po zábavu. Neboť květ ključavnic znamená, že sem, do horského kraje nádherné přírody a dobrosrdečných lidí, po dlouhé zimě už definitivně vstoupilo jaro.

Může se hodit

Kdy přijet
Přesný termín, kdy tu spatříte ty nejkrásnější scenérie, bohužel nelze dopředu stanovit.

Podmínky pro vývoj narcisů se odvíjí od intenzity předešlé zimy a samozřejmě aprílových výkyvů počasí. Drtivá většina atraktivních snímků narcisů z okolí obce je pořízena na závěr první květnové dekády. Do výše položených stanovišť na svazích Golice, Rožce či Španova vrchu, obvykle přichází hlavní etapa až během druhé půle května, samotnou Golicu leckdy krášlí bělostný háv narcisů ještě po prvním červnu.

Abyste skutečně nepropásli ten pravý čas, doporučuji začít okolo půle dubna pravidelně sledovat web Turistického sdružení Golica, kde zveřejňují počátek rozkvětu a prognózu pozdějšího vývoje. Aktuální situaci si můžete telefonicky ověřit na čísle 0038645863178.

Kde hledat
Teritorium hlavního výskytu narcisů je orientačně vymezeno osadami Plavški Rovt, Prihodi, Planina pod Golico a Javorniški Rovt. Rostou především na jižně orientovaných lukách, v nadmořské výšce 800 až 1 500 m. Planina pod Golico leží 4 km severně od města Jesenice, průmyslového střediska Kraňska.

Do obce během pracovních dnů zajíždí pravidelná autobusová linka místní hromadné dopravy. Zároveň Jesenice disponuje slušným rychlíkovým spojením s rakouským Villachem. Přímo na místě poskytuje informace kancelář Turistického sdružení Golica. V květnu a červnu má otevřeno o víkendech od 8 do 16 hodin.

Nocleh zde získáte například v horské chatě Fenc položené na horním konci obce, další variantu představuje ubytování u soukromníků na místních farmách. Vyznavači vysokohorské turistiky mohou využít služeb sezonní horské chaty pod vrcholem Golice.

Kam ještě za půvaby narcisů
Slovinské Karavanky zdaleka nejsou jedinou evropskou lokalitou, kde se můžeme potěšit půvaby divokých narcisů: velice známý výskyty ukrývá například oblast rakouského Dachsteinu, hodně jich kvete také na italské straně Julských Alp a v tamním podhůří. Další známé stanoviště představuje Poiana narciselor de pe Saca v rumunském horstvu Rodna, rovněž je najdeme na chorvatské Dinaře nebo srbském Maljenu.

Další informace na www.tdgolica.com, http://turizem.jesenice.si/,
www.karavanke.eu