Rozhovor s mužem, který zaměřil Amazonku

O tom, kde pramení nejdelší řeka světa Amazonka se dlouhá léta vedly spory. Až vloni v létě zaměřila její prameny česká expedice pod vedením docenta Bohumíra Jánského. Letos se čeští vědci vypravili k pramenům Amazonky znovu. Proč? "Například, abychom na počátku 21. století věděli, kde pramení největší řeka na zemi," prohlásil Jánský při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES, ve kterém kromě odborných dotazů odpověděl i na otázku, kolik žije v Amazonii piraňí.Odpovědi Bohumíra Jánského najdete ZDE
Odpovědi Bohumíra Jánského ZDE

Česko-peruánská expedice také potvrdila, že Amazonka je nejvodnatější, ale také nejdelší řeka světa. Závěry expedice po jihoamerických Andách k pramenům Amazonky tak ukončily dlouhotrvající diskuse o délce tohoto veletoku.

Geografové z limské univerzity San Carlos a z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy určili za nejzazší zdrojnici této největší řeky světa malou říčku v peruánském departementu Arequipa.

"Zjistili jsme, že Amazonka je skoro o 500 kilometrů delší než Nil," řekl novinářům po návratu z terénu český hydrolog a vedoucí expedice Bohumír Jánský. Délka Amazonky od pramene k ústí je podle nejnovějších výsledků 7062 kilometrů.

Jánský je proděkanem geografické sekce na Přírodovědecké fakultě UK, kde přednáší hydrologii v bakalářském studiu geografie, učitelství  geografie a v oboru ochrana životního prostředí. Pro specializaci fyzická geografie a geoekologie zajišťuje výuku volitelných předmětů: oceánografie, Latinská Amerika a oceány a polární oblasti. 


 

Jak vypadá pramen Amazonky? Čím se liší od pramenů Labe a proč vlastně český vědec zkoumá nejdelší řeku světa a nevěnuje se varováním před domácími povodněmi? Na podobné otázky odpovídal v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES a iGLOBE docent Bohumír Jánský. (28. července)

Bohumír Jánský odpovídá v on line rozhovoru čtenářům (28. července 2000).

Docent Bohumír Jánský odpovídá v on line rozhovoru čtenářům, kteří se jej ptají na objev pramenů Amazonky (28. července 2000).

Docent Jánský právě měří průtek jednoho z pramenů - Lloqueta - Amazonky.

11. července. Památný den. Americko-kanadská výprava pod vlajkou National Geographic se setkala s českou expedicí.

Pod vrcholem hory Nevado de Mismi. Nejvzdálenější hora od Atlantského oceánu, ke kterému povodí Amazonie geograficky patří.

Povodí Lloquety - zde se sbíhají prameny Amazonky.

Soutok Carhuasanty a Apachety, dvou nejvýznamnějších pramenů nejdelší řeky světa.