Rokštejn: klenot, který měl zmizet pod vodou

Hrad, který měl zmizet pod hladinou přehrady, stále stojí. Archeologové ho pro jistotu důkladně překopali, pro případ, že by se betonáři chtěli ke svým projektům znovu vrátit. Záchranný průzkum přitom odhalil, že jde o jednu z nejpozoruhodnějších hradních architektur na našem území... Řeč je o zřícenině hradu Rokštejna.


 

Záchranný průzkum odkryl nevídané věci

Rokštejn, který vévodí údolí říčky Brtnice mezi Panskou Lhotou a Přímělkovem jihovýchodně od Jihlavy, patří mezi nejmalebnější zříceniny v širokém okolí.

Zároveň je to jeden z nejlépe prozkoumaných středověkých objektů na území České republiky. Měla ho totiž zatopit plánovaná přehrada, a tak se na něm prováděl záchranný archeologický průzkum. Ze stavby údolní nádrže naštěstí prozatím sešlo.

Během archeologických výzkumů se na Rokštejně našla spousta zajímavých věcí. K nejzajímavějším patří kostra novorozence uložená do základů věže, která dokládá doznívající pohanské rituály. Jednalo se o tzv. stavební obět, která měla zajistit bezpečnost a šťastné osudy hradu.

K dalším neobvyklým nálezům patří sada kostěných hracích kostek ve věži u brány, s nimiž si strážní krátili dlouhé chvíle své služby.

JAK SE TAM DOSTAT

Hrad Rokštejn je snadno dostupný po železnici č. 240 Jihlava–Brno. Vystoupit musíte v železniční zastávce Přimělkov, odtud můžete pokračovat buď po trase zelené turistické značky (cca 2 km) anebo bez značek po silnici do vesnice Přimělkov, odtud pak polní cestou dolů k hradu.

Městečko Brtnice je rovněž komunikačně dobře dostupné, jezdí přes něj poměrně časté autobusové linky z Jihlavy do Třebíče, resp. obráceně.
Pokud byste cestovali autem, pak použijte dálniční sjezd Velký Beranov a vydejte se směrem na Luka nad Jihlavou, kde odbočíte buď do Přimělkova nebo do Brtnice.

Rezidence marnivého markraběte

Hrad Rokštejn založili na konci 13. století Bernard a Ruth z Rutenštejna. Jednalo se o vcelku malý, nepříliš významný hrádek, z něhož se do dnešních dob zachovala pouze spodní část hranolové, původně snad obytné věže.

Kolem roku 1359 koupil Rokštejn markrabě Jan Jindřich s myšlenkou přeměnit jej na významné centrum. Malý hrádek pochopitelně nemohl funkci reprezentativního sídla splnit, proto došlo k jeho radikální přestavbě.

Z původní zástavby zbyla jenom hranolová věž, vše ostatní bylo strženo a nahrazeno novými objekty. Vedle věže, zvýšené o další patro, vyrostl na tehdejší dobu velkoryse pojatý tříprostorový palác o dvou patrech. Nádherymilovnému markraběti však nepostačoval, takže v bývalém předhradí vyrostl ještě další palác v obdobném stylu. Celkově se Rokštejn rozrostl také o nové předhradí na severní straně, kde dnes stojí budova bývalé hájovny.

Komfortní a stavebně náročná markraběcí rezidence, výrazně převyšující stavební úroveň většiny tehdejších hradů, však neměla dlouhý život. V důsledku obrovských dluhů musel markrabě na sklonku 14. století Rokštejn prodat. Noví páni z Valdštejna provedli ještě několik menších stavebních úprav, pak však o hrad v době husitských válek přišli. K definitivnímu opuštění došlo někdy v druhé polovině 15. století.

Malebné údolí Brtnice

K hradu Rokštejnu neodmyslitelně patří údolí říčky Brtnice – pravostranného přítoku Jihlavy. 30 km dlouhá říčka pramení ve výšce 630 m a odvádí vodu z plochy 122 km². Svižně tekoucí tok se postupně zahlubuje do okolní krajiny a vytváří romantické zalesněné údolí s četnými meandry, skalisky a vlhkými podmáčenými loukami.

Údolí je neosídlené, jen tu a tam zpestřené samotami bývalých mlýnů. Na dolním toku těsně před ústím do Jihlavy se nacházejí rekreační chatky a sruby. Zkrátka jedná se o klidnou a tichou oázu zachovalé přírody.

Údolím Brtnice vede oblíbená turistická trasa, která je hojně využívána ve všech ročních obdobích. Od ústí proti toku (od železniční stanice Přimělkov) je značena v délce 2 km po Rokštejn zeleně, od zříceniny pokračuje modrá značka v délce asi 6 km do městečka Brtnice, kde zajímavá část údolí končí.

Fotky si prohlédněte ZDE

Rodiště světoznámého architekta a designéra

Městečko Brtnice s necelými 4 tisíci obyvatel patří k typickým maloměstům Vysočiny, kterým se vyhnul rozvoj průmyslu v 19. století. O to více se v nich však zachovalo půvabných historických památek.

Symbolem Brtnice je kamenný most ozdobený barokními sochami světců, který spojuje dvě části starobylého náměstí. Na něm upoutá především Hoffmanův dům, v němž se roku 1870 narodil světoznámý architekt vídeňské secese a proslulý designér Josef Hoffman. Do Brtnice jezdil pravidelně až do roku 1945 na letní pobyt. K dalším zajímavým památkám města patří budova radnice, zámku a kláštera.

TIP NA VÝSTAVU

Výstava Josef Hoffmann: Nadčasový design

Brtnice červen 2004 až březen 2006
úterý až pátek: 10 - 17 hod.
sobota: 10 - 16 hod.

Výstava představuje reprezentativní soubor objektů, na kterých renomované rakouské firmy dodnes uplatňují nestárnoucí design proslulého architekta Josefa Hoffmana. K vidění jsou látky, textilie, nábytek, skleněné předměty, stolní porcelán aj.

Vernisáží je současně po restaurování zpřístupněn rodný dům architekta, v němž byly obnoveny osobité úpravy, které Josef Hoffmann provedl mezi lety 1907–1911, zejména vymalování místností v prvním patře iluzivními tapetami, pro které vytvořil vzory šablon. Na úpravu prozatím ještě čeká dvůr a známý altán, kde sedával slavný umělec se svými přáteli.

 

Jádro hradu Rokštejna

Hrad Rokštejn v údolí říčky Brtnice

Říčka Brtnice

Vesnice Pilníkov

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...