Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina věří, že muž v Pákistánu nezemřel

  15:55aktualizováno  15:55
Naděje umírá poslední, opakují si nyní stále častěji příbuzní čtyřiadvacetiletého Petra Poláška z Frenštátu pod Radhoštěm, který zmizel v Pákistánu. Nic jiného než čekat a doufat jim ani nezbývá. Poláškovu dívku Gabrielu Gubičovou našly v dubnu pákistánské úřady zavražděnou a mladík je od té doby nezvěstný. Petra Poláška nenašla ani pátrací výprava jeho bratra Viktora na místo, kde mladík a jeho slečna tábořili naposledy.

"Teď můžeme už jen doufat, že Petra unesli teroristé, kteří se ozvou, že je naživu, a budou něco chtít," říká Petrův otec František Polášek. Příbuzní a známí kontaktovali policii, prezidenta, premiéra a řadu dalších českých ústavních činitelů. Zatím jim to nebylo nic platné.

Mladý muž vycestoval koncem února spolu se svou přítelkyní přes Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko a Irán do Pákistánu. Dvacátého šestého dubna pákistánské úřady oznámily, že nalezly Gabrielu Gubičovou zavražděnou. Petr Polášek je od té doby nezvěstný. Na místo vraždy se vypravil Petrův bratr Viktor se třemi přáteli a snažili se pátrat po tom, co předcházelo tragické události.

"Z Pákistánu kromě zprávy o úmrtí Gabriely nepřicházely žádné zprávy, takže jsme se rozhodli pátrat sami," říká po návratu Viktor. Pátrací výprava však žádné stopy po pohřešovaném Petrovi nenašla, pouze zjistila některé okolnosti případu. Petr a Gabriela se 26. dubna utábořili na břehu řeky nedaleko obce Gupis v severní oblasti Pákistánu. Večer byli přepadeni. Gabriela zemřela podle pitevní zprávy na následky zranění po úderech do hlavy. Její tělo nalezla policie v řece asi půldruhého kilometru od místa přenocování. Stan visel na nedalekém mostě a věci přepadených byly ukryty pod kameny v řece.

Pákistánská policie dosud tvrdila, že byly nalezeny pouze věci Gabriely. "Nedaleko místa vraždy však ležely také Petrovy věci," říká Viktor Polášek. "Policie případ vyšetřuje flegmaticky. Svolala si například doprostřed obce vesničany a zeptala se, jestli někdo o případu něco neví. Když nikdo nezdvihnul ruku, odškrtli si policisté, že vyslechli tisíc lidí," říká účastník pátrací výpravy Tomáš Harabiš. Šéf vyšetřovacího týmu dokonce českému velvyslanci v Pákistánu Petru Přibíkovi tvrdil, že Gabrielu zavraždila izraelská nebo indická tajná služba. "A nebo, že Gabrielu zavraždil Petr a posléze utekl do Číny," říká Harabiš.

Šéf vyšetřovatelů byl na popud velvyslance vyměněn. Výprava vypsala na místě i odměnu za informace vedoucí k objasnění případu, nikdo se však neozval. Pákistánské ministerstvo vnitra se drží verze, podle které vrahem Gabriely mohl být Petr Polášek. Velvyslanci Přibíkovi poslalo ministerstvo zprávu, v níž tvrdí, že matka zavražděné Radomíra Gubičová vypověděla, že Gabriela s Petrem do Asie nechtěla odjet. "Pan Polášek prý býval boxer a zranění na tváři Gabriely pocházejí od boxerských úderů," stojí ve zprávě ministerstva vnitra Pákistánu. "Obvinění Petra mě uráží, jako by se týkalo mého vlastního dítěte," reagovala Radomíra Gubičová.

Nikdo z pákistánského ministerstva ji nekontaktoval. "Pákistánským úřadům se tato verze hodí," tvrdí Harabiš. "Pákistán letos vyhlásil rok turismu, teroristicky motivovaná vražda v turisty hojně navštěvované oblasti se úřadům nelíbí." Příbuzní Petra Poláška požádali o pomoc ústavní činitele. "Václav Klaus se zeptal, zda je ještě případ aktuální. I když jsem jej ubezpečil, že stále pátráme po synovi, už se neozval," říká František Polášek. Na žádost o pomoc nereagoval podle Poláška ani premiér Miloš Zeman ani předseda Senátu Petr Pithart.

"Kdyby se ztratil nějaký politik, asi by se po něm pátralo usilovněji," říká Polášek. Rodině pomohl pouze prezident Václav Havel. "Obrátil se s osobní žádostí o co nejrychlejší vyřešení případu na pákistánského prezidenta a také pověřil velvyslance Přibíka, aby se případu ujal," řekl František Polášek. Do pátrání se vložil i Interpol. "Už v polovině května pražská úřadovna Interpolu zadala žádost o pátrání po Petrovi Poláškovi do všech evropských zemí a také do pákistánského Islamábádu," řekla mluvčí Policejního prezídia Ivana Zelenáková. Neozval se ale zatím nikdo, s výjimkou Kišiněva. O Petrovi tam nic nevědí.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Najdete na iDNES.cz