Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina věří, že muž v Pákistánu nezemřel

  15:55aktualizováno  15:55
Naděje umírá poslední, opakují si nyní stále častěji příbuzní čtyřiadvacetiletého Petra Poláška z Frenštátu pod Radhoštěm, který zmizel v Pákistánu. Nic jiného než čekat a doufat jim ani nezbývá. Poláškovu dívku Gabrielu Gubičovou našly v dubnu pákistánské úřady zavražděnou a mladík je od té doby nezvěstný. Petra Poláška nenašla ani pátrací výprava jeho bratra Viktora na místo, kde mladík a jeho slečna tábořili naposledy.

"Teď můžeme už jen doufat, že Petra unesli teroristé, kteří se ozvou, že je naživu, a budou něco chtít," říká Petrův otec František Polášek. Příbuzní a známí kontaktovali policii, prezidenta, premiéra a řadu dalších českých ústavních činitelů. Zatím jim to nebylo nic platné.

Mladý muž vycestoval koncem února spolu se svou přítelkyní přes Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko a Irán do Pákistánu. Dvacátého šestého dubna pákistánské úřady oznámily, že nalezly Gabrielu Gubičovou zavražděnou. Petr Polášek je od té doby nezvěstný. Na místo vraždy se vypravil Petrův bratr Viktor se třemi přáteli a snažili se pátrat po tom, co předcházelo tragické události.

"Z Pákistánu kromě zprávy o úmrtí Gabriely nepřicházely žádné zprávy, takže jsme se rozhodli pátrat sami," říká po návratu Viktor. Pátrací výprava však žádné stopy po pohřešovaném Petrovi nenašla, pouze zjistila některé okolnosti případu. Petr a Gabriela se 26. dubna utábořili na břehu řeky nedaleko obce Gupis v severní oblasti Pákistánu. Večer byli přepadeni. Gabriela zemřela podle pitevní zprávy na následky zranění po úderech do hlavy. Její tělo nalezla policie v řece asi půldruhého kilometru od místa přenocování. Stan visel na nedalekém mostě a věci přepadených byly ukryty pod kameny v řece.

Pákistánská policie dosud tvrdila, že byly nalezeny pouze věci Gabriely. "Nedaleko místa vraždy však ležely také Petrovy věci," říká Viktor Polášek. "Policie případ vyšetřuje flegmaticky. Svolala si například doprostřed obce vesničany a zeptala se, jestli někdo o případu něco neví. Když nikdo nezdvihnul ruku, odškrtli si policisté, že vyslechli tisíc lidí," říká účastník pátrací výpravy Tomáš Harabiš. Šéf vyšetřovacího týmu dokonce českému velvyslanci v Pákistánu Petru Přibíkovi tvrdil, že Gabrielu zavraždila izraelská nebo indická tajná služba. "A nebo, že Gabrielu zavraždil Petr a posléze utekl do Číny," říká Harabiš.

Šéf vyšetřovatelů byl na popud velvyslance vyměněn. Výprava vypsala na místě i odměnu za informace vedoucí k objasnění případu, nikdo se však neozval. Pákistánské ministerstvo vnitra se drží verze, podle které vrahem Gabriely mohl být Petr Polášek. Velvyslanci Přibíkovi poslalo ministerstvo zprávu, v níž tvrdí, že matka zavražděné Radomíra Gubičová vypověděla, že Gabriela s Petrem do Asie nechtěla odjet. "Pan Polášek prý býval boxer a zranění na tváři Gabriely pocházejí od boxerských úderů," stojí ve zprávě ministerstva vnitra Pákistánu. "Obvinění Petra mě uráží, jako by se týkalo mého vlastního dítěte," reagovala Radomíra Gubičová.

Nikdo z pákistánského ministerstva ji nekontaktoval. "Pákistánským úřadům se tato verze hodí," tvrdí Harabiš. "Pákistán letos vyhlásil rok turismu, teroristicky motivovaná vražda v turisty hojně navštěvované oblasti se úřadům nelíbí." Příbuzní Petra Poláška požádali o pomoc ústavní činitele. "Václav Klaus se zeptal, zda je ještě případ aktuální. I když jsem jej ubezpečil, že stále pátráme po synovi, už se neozval," říká František Polášek. Na žádost o pomoc nereagoval podle Poláška ani premiér Miloš Zeman ani předseda Senátu Petr Pithart.

"Kdyby se ztratil nějaký politik, asi by se po něm pátralo usilovněji," říká Polášek. Rodině pomohl pouze prezident Václav Havel. "Obrátil se s osobní žádostí o co nejrychlejší vyřešení případu na pákistánského prezidenta a také pověřil velvyslance Přibíka, aby se případu ujal," řekl František Polášek. Do pátrání se vložil i Interpol. "Už v polovině května pražská úřadovna Interpolu zadala žádost o pátrání po Petrovi Poláškovi do všech evropských zemí a také do pákistánského Islamábádu," řekla mluvčí Policejního prezídia Ivana Zelenáková. Neozval se ale zatím nikdo, s výjimkou Kišiněva. O Petrovi tam nic nevědí.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Najdete na iDNES.cz