Řím: památky nestihnete ani za týden

  • 2
Ranní slunce ještě tolik nepálí, kávovary v římských barech pracují na plné obrátky a nadýchané loupáky za sklem pultů si říkají o to, aby si je někdo koupil k snídani. Den ještě rozespale mžourá, ale právě to je ten nejlepší čas na procházku Římem. Je třeba vybírat. Vše, co toto Věčné město nabízí, nemůžete stihnout ani za několik dní.

Vezměte si proto dobré boty, kupte láhev vody a s přehlednou mapou se pusťte do objevování antiky, raně křesťanských staveb, renesance či baroka.

Začít lze zvolna třeba na Piazze Navoně, jednom z nejhezčích barokních prostranství na světě s nesčetným množstvím kaváren, kde se o zábavu starají pouliční umělci a neodbytní prodejci vnucují své zboží.

Z vrcholného baroka v podobě rozmáchlých fontán se lze snadno přenést do dob, kdy křesťanství už postupně vytlačovalo pohanství. Tehdy také vznikl chrám Pantheon s jedinečnou kopulí, jejímž otevřeným vrcholem proniká dovnitř světlo či déšť. Jde o nejzachovalejší antický chrám na světě.

Cesta do ještě dávnějších dob, kdy neporazitelný Řím vládl světu, nás zavede k pahorku Kapitol, pod nímž se rozkládalo někdejší politické, náboženské i obchodní centrum Forum Romanum.

O kousek výše ční Palatin, kde v přepychu bydleli císařové, a bohatí patricijové, a ještě o pár desítek metrů dál je slavné Koloseum s císařskými fory.

Ještě než překročíme Tiberu, nelze vynechat Španělské schody, připomínající přesýpací hodiny a vyzývající k lehkému obědu tam, kde zrovna slunce nepálí.

Nejkrásnější most přes řeku vede k pevnosti Castel Sant' Angelo vystavěném v roce 139 císařem Hadrianem. Stejně andělský, jako je název hradu, je i most ozdobený sochami andělů, které trůní na kamenném zábradlí.

Ale to už jsme jen pár kroků od bran centra katolické církve Vatikánu s chrámem svatého Petra, vatikánskými muzei a také jedinečnou Sixtinskou kaplí.

A když už se večerní stíny protahují a žaludek si žádá večeři, není lepší řešení než popojít dolů podél řeky, kde se rozkládá čtvrť Trastevere s bohémskou atmosférou a v některé ze zdejších tratorií si pak objednat pravé italské jídlo se sklenicí chladného vína.

Procházka Římem



Fontana Di Trevi

FONTANA DI TREVI
Do pomyslného centra Říma se stahují stovky turistů. Fontána patří k nejznámějším symbolům Říma. Shora ji střeží barokní sochy, až se zdá, že se do malého prostoru nemohou vejít. V jejích vodách se koupala Anita Ekbergová ve filmu Sladký život. A díky dalšímu filmu Tři mince se do ní hážou mince, aby se lidé do Říma vrátili.

 




Vatikán

VATIKÁN
Je sice malý, ale skrývá hned několik "nej". Je nejmenším státem světa, centrem katolické církve, s největším kostelem - chrámem svatého Petra s přilehlou Sixtinskou kaplí, jejíž strop vymaloval Michelangelo. Kaple je také finálem prohlídky vatikánských muzeí s jednou z největších uměleckých sbírek světa.

 



Villa Borghese

VILLA BORGHESE
V nádherné starobylé vile kardinála Scipionea Borghese uprostřed elegantního parku se skrývají skvosty italského malířství a sochařství. Villa Borghese se právem řadí k nejkrásnějším muzeím na světě a skrývá v sobě díla Berniniho, Caravaggia, Raffaela či Tiziana. Vstupenky do muzea je dobré si objednat předem.

 



Kapitol

CAPITOLINI
Na pahorku zvaném Kapitol, někdejším náboženském centru Říma, našla útočiště jedinečná muzea především pro milovníky antického sochařství. Asi nejznámějším exponátem je vlčice s dvojčaty Romulem a Remem. Vzhůru k muzeím lze vystoupat po schodišti Cordonata, jehož podobu navrhl Michelangelo.

 

 



Koloseum

KOLOSEUM
Tady se po stovkách umíralo a zároveň nad prolitou krví pobaveně jásalo. Proslulý římský amfiteátr byl vystavěn za dynastie Flaviů a při jeho slavnostním otevření v roce 80 po Kristu během sto dní trvajících her zemřelo na pět tisíc zvířat.

 

 



Forum Romanum

FORUM ROMANUM
Za dob slávy římského impéria právě tudy procházelo všechno významné dění. Sídlily zde nejdůležitější veřejné instituce starověkého Říma - senát, chrámy, vestálkami udržovaný posvátný oheň. Tady se diskutovalo, intrikovalo, obchodovalo. Dnes však někdejší slávu a moc vytesanou do mramoru připomínají jen osamělé zbytky sloupů a stěn.

 

CAPITOLINI. Na pahorku zvaném Kapitol, někdejším náboženském centru Říma, našla útočiště jedinečná muzea především pro milovníky antického sochařství. Asi nejznámějším exponátem je vlčice s dvojčaty Romulem a Remem. Vzhůru k muzeím lze vystoupat po schodišti Cordonata, jehož podobu navrhl Michelangelo.

FORUM ROMANUM. Za dob slávy římského impéria právě tudy procházelo všechno významné dění. Sídlily zde nejdůležitější veřejné instituce starověkého Říma - senát, chrámy, vestálkami udržovaný posvátný oheň. Tady se diskutovalo, intrikovalo, obchodovalo. Dnes však někdejší slávu a moc vytesanou do mramoru připomínají jen osamělé zbytky sloupů a stěn.

VATIKÁN. Je sice malý, ale skrývá hned několik "nej". Je nejmenším státem světa, centrem katolické církve, s největším kostelem - chrámem svatého Petra s přilehlou Sixtinskou kaplí, jejíž strop vymaloval Michelangelo. Kaple je také finálem prohlídky vatikánských muzeí s jednou z největších uměleckých sbírek světa.

FONTANA DI TREVI. Do pomyslného centra Říma se stahují stovky turistů. Fontána patří k nejznámějším symbolům Říma. Shora ji střeží barokní sochy, až se zdá, že se do malého prostoru nemohou vejít. V jejích vodách se koupala Anita Ekbergová ve filmu Sladký život. A díky dalšímu filmu Tři mince se do ní hážou mince, aby se lidé do Říma vrátili.

KOLOSEUM. Tady se po stovkách umíralo a zároveň nad prolitou krví pobaveně jásalo. Proslulý římský amfiteátr byl vystavěn za dynastie Flaviů a při jeho slavnostním otevření v roce 80 po Kristu během sto dní trvajících her zemřelo na pět tisíc zvířat.

VILLA BORGHESE. V nádherné starobylé vile kardinála Scipionea Borghese uprostřed elegantního parku se skrývají skvosty italského malířství a sochařství. Villa Borghese se právem řadí k nejkrásnějším muzeím na světě a skrývá v sobě díla Berniniho, Caravaggia, Raffaela či Tiziana. Vstupenky do muzea je dobré si objednat předem.

,