Rhodos se vám dostane pod kůži

  • 1
Jestliže se říká, že každý řecký ostrov je jedinečný, co ještě dodat o Rhodu? Snad, že je... kolosální. Tento ostrov ve východním Středomoří, odkud za jasného počasí můžete dohlédnout obrysy hor na tureckém pobřeží, má na slovo kolosální takříkajíc domovské právo. Kdo by ze školy neznal jeden ze sedmi divů antického světa, kolos rhodský.

Kdo by neznal jeden ze sedmi divů antického světa, kolos rhodský. Vůbec nevadí, že ho ti neuvidíte - před více než 2200 lety padl za oběť zemětřesení. Vědci se dodnes dohadují, jak tahle bronzová socha boha slunce Hélia asi vypadala a kde vůbec na Rhodu stála...

Je s podivem, co tento nepříliš velký ostrov, dlouhý od severu na jih osmdesát kilometrů a ve své nejširší části zhruba třicet kilometrů široký, nabízí. Pláže? Samozřejmě, od těch širokých a přelidněných na severu až po malé písečné zátoky na jihu, kde můžete bojovat s vlnami a mořem úplně sami.

 
Příroda? Včetně uklidňující zeleně a půvabu borovicových či olivových hájků, vinic a vysokých kopců. Ale zřejmě tím největším tahákem ostrova je prolínání kultur a historie. Ne ta sterilní, umístěná do muzeálních vitrín (i když ta zdejší muzea jsou nádherná), nýbrž zarámovaná pulzujícím životem dneška.

Největší hustota hotelů v Řecku
Na Rhodu výjimečně platí "poučka" Egona Ervína Kische, že "hlavním městem Solnohradu je Solnohrad". I tady se metropole na samé severní špici ostrova jmenuje stejně jako ostrov sám.

Rhodos je vlastně několik měst v jednom, v té nové části je prý největší koncentrace hotelů v celém Řecku.

Není divu, že jsou zde cizinci v mnohonásobné přesile oproti místním. Ten největší půvab má Staré Město. Představte si středověké město, které zčásti kopíruje ještě starší antické ulice a je obehnané vysokými a až dvanáct metrů širokými hradbami.

Ty čtyři kilometry dlouhé hradby "vykusuje" ještě polokruhový obchodní přístav. Je to jen pár metrů od někdejšího přístavu Mandraki, jehož vjezd prý střežil právě kolos rhodský. Ve Starém Městě se dá chodit hodiny a hodiny. Přitom nikdy se nenudíte.

Noc mění Rhodos v jednu velkou tavernu
Malá náměstíčka s platany nebo obrovskými fíkovníky a lemovaná byzantským kostelíkem či mešitou se štíhlým minaretem zvou k posezení se sklenicí vychlazené kávy ­ frapé (a kočky se vám budou přátelsky otírat o nohu). Širší ulice střídají takové, že se jimi dá stěží projít ve dvojici. Tu pravou mysterii však starý Rhodos nabízí za tmy, kdy se ulice mění v jednu velkou tavernu i orientální bazar doplněný luxusními obchody světoznámých značek.

 

HISTORICKÉ PROMÉNY OSTROVA RHODOS

Tvář pevnosti vtiskli Starému Městu johanité, kteří vládli ostrovu po dvě stě let a bránili jej před výboji muslimů.

Teprve když je odtud v roce 1522 po šestiměsíčních krutých bojích vyhnal turecký paša Sulejmán Nádherný, odešli z Rhodu na Maltu, aby zase tento ostrov přeměnili na baštu křesťanství a stali se známými jako maltézští rytíři.

Křesťané byli ze Starého Města vyhnáni a takřka na 400 let se sem nastěhovali ­ stejně jako na celý ostrov ­Turci: proto ty štíhlé minarety mešit, z nichž řada stále slouží svému účelu, proto ty dílny, kde pochopíte, proč orientální koberec vzniká dlouhé měsíce...

Jedna z mnoha bran do Starého Města, některé z nich jsou široké až dvanáct metrů

S tkaním koberců se zde setkáte často. Je to důkaz toho, že Rhodos byl po 300 let součástí osmanské říše.

Zatímco na severu ostrova jsou pláže plné lidí, malebné zátoky na jihu znají jen místní rybáři.

I město Lindos, které leží na ostrově, nabízí spoustu pamětihodností. Na akropoli nad městem jsou antické i středověké stavební památky včetně hradu johanitů.

,